Babiš je ve Sněmovně. Co to naznačuje? Schillerová se ozvala

07.02.2023 17:17 | Aktualizováno

Otázka pokračování poslaneckého mandátu expremiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) stále visí ve vzduchu. Dříve, než se však má směřování hnutí ANO a Babišovo setrvání ve Sněmovně ve středu řešit, pozornost vyvolalo, že expremiér, jenž má jednu z nejvyšších absencí ve Sněmovně, v úterý dorazil na její jednání. Pokud by se Babiš rozhodl si svůj poslanecký mandát ponechat, začal by podle šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové do Sněmovny chodit častěji.

Babiš je ve Sněmovně. Co to naznačuje? Schillerová se ozvala
Foto: Screen ČT24
Popisek: Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21899 lidí
Ve Sněmovně se má ve čtvrtek schvalovat například možnost doplnění ozbrojených sil ČR či by se mělo projednávat uzákonění každoroční výše výdajů na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Právě tyto body dnes při úpravách programu schůze navrhl předseda poslanců ODS Marek Benda.

Vláda chce od Sněmovny také zrychlený souhlas s novelou, která by měla rozšířit možnosti zapojit se do obrany Česka. Nyní se lidé mohou stát vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Novinkou má být takzvané dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil. Člověk, který o ně požádá, bude muset bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, musel by projít výcvikem. Povinnost by stanovil vládním opatřením kabinet, Sněmovna by ji mohla zrušit.

Jednání Poslanecké sněmovnyUzákonění dvou procent HDP na obranu by pak znamenalo plnění českého závazku vůči spojencům z NATO. Právě tento závazek chce vláda plnit nejpozději do roku 2025.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová také požadovala přednostně projednat bod s názvem Absence koncepčního řešení nedostatku léků ze strany Ministerstva zdravotnictví. „Uplynulé týdny potvrdily, že Ministerstvo zdravotnictví nekomunikuje, nejedná a není dostatečně aktivní, aby problém řešilo koncepčně,“ uvedla.

Poslanci by dnes také mohli projednat v úvodním kole vládní návrh úprav podpor uprchlíků z Ukrajiny či znovu hlasovat o poslanecké novele o změnách v řízení Národní sportovní agentury nebo o úpravě pravidel pro vyplácení mezd zaměstnancům za firmy v platební neschopnosti.

Pozornost dnes budí také přítomnost šéfa opozičního ANO Andreje Babiše, který i přes svůj poslanecký mandát Sněmovnu příliš často nenavštěvuje, a hovořilo se tak v posledních dnech i o tom, že po prohraných prezidentských volbách bude chtít v dolní komoře skončit.

Neúspěšný prezidentský kandidát se po prohře ve volbách přestal označovat coby poslanec i lídr ANO a začal o sobě krátce před svolaným předsednictvem hnutí hovořit pouze coby o „občanovi ČR“. Následně v rozhovoru pro televizi Prima odmítl oslovení „pane poslanče“ a moderátora opravil, že se jmenuje Babiš.

Vedení hnutí ANO se sejde ke zhodnocení neúspěšné prezidentské kandidatury svého předsedy ve středu a debatovat by se mělo právě i o Babišově poslaneckém mandátu. Babiš by měl také vedení ANO sdělit, jak vidí své další působení. Pokud by se rozhodl opustit dolní komoru Parlamentu, mohla by jej nahradit litvínovská starostka Kamila Bláhová, která skončila ve volbách v Ústeckém kraji první pod čarou.

To, že dnes Babiš dorazil do Sněmovny, vnímá šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová pozitivně. „Teď je tady. A to je pozitivní zpráva. Doufám, že zůstane,“ odpověděla podle serveru Novinky.cz Schillerová na dotaz, zda Andrej Babiš na středeční schůzi předsednictva oznámí, že zůstane poslancem, a tvrdila, že rozhodnutí předsedy hnutí zatím nezná.

Babiš by podle ní v případě ponechání svého poslaneckého mandátu začal chodit do Sněmovny častěji. „Jak znám jeho zodpovědný přístup, tak pokud se rozhodne zůstat, bude do Sněmovny chodit,“ řekla k neúspěšnému prezidentskému kandidátovi, jenž má ve Sněmovně jednu z největších absencí.

reklama

autor: rak

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Největší chyba Babiše by byl odchod z politiky. Budou ho čekat jen vítězství a jeho nepřátelé to dobře ví, proto ho chtějí vystrnadit a rozložit ANO., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseUnkr , 07.02.2023 18:28:48

|  6 |  1

Další články z rubriky

V Senátu smůla, tak chtěli zkusit Sněmovnu. Za to ale dostal Bartoš naloženo

21:00 V Senátu smůla, tak chtěli zkusit Sněmovnu. Za to ale dostal Bartoš naloženo

Ratifikační proces Istanbulské úmluvy nedávno zarazili senátoři, když tento mezinárodní dokument odm…