Buzerace, bordel a šikana. Šéf soukromníků brání stranu a útočí na politiky

18.05.2013 13:15 | Zprávy

Předseda Strany soukromníků České republiky Rostislav Senjuk je pobouřen. Zákon o politických stranách, který má vést k větší transparentnosti a především zabránit korupci zejména v parlamentních stranách, které mají moc a vliv, se podle něj stává prostředkem šikany malých neparlamentních stran.

Buzerace, bordel a šikana. Šéf soukromníků brání stranu a útočí na politiky
Foto: archiv strany
Popisek: Rostislav Senjuk, předseda Soukromníků

„Je to způsob, jak znemožnit sdružování v malých politických stranách, jak jim to co nejvíce ekonomicky, administrativně a správně znevýhodnit,“ prohlásil Senjuk.

Reagoval tak poté, co Poslanecká sněmovna na návrh sněmovního kontrolního výboru požádala vládu, aby podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti Strany soukromníků a dalších politických stran.

„Důvodem je, že některé politické strany předložily neúplné výroční finanční zprávy nebo je nepředložily,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz člen kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Podle zákona o politických stranách musí všechny politické strany a hnutí odevzdat do 1. dubna do dolní komory své výroční finanční zprávy s detailním hospodařením a uvedením sponzorů za uplynulý rok. Šéf soukromníků Rostislav Senjuk závěr kontrolního výboru nechápe. „Odevzdali jsme všechno i s přílohami, včetně auditu, takže tomu opravdu nerozumím,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Jestli poslanci nějaký doklad ztratili, není to prý vina jeho strany.

Je to porušení základních lidských práv a svobod

Šéfovi Strany soukromníků vadí postup, který poslanci aplikují šest let a který podle něj právo zašlapává v prach. „Sněmovna je zákonodárný sbor, ale v okamžiku, kdy se chová jako správní orgán, měla by se řídit správním řádem, což nedělá,“ kritizuje. A vysvětluje, že když je někdo účastníkem správního řízení, o němž se rozhoduje, musí být k jednání přizván jako účastník, má právo se k jednání vyjádřit a předložit důkazy, případně chybějící doklady v nějaké lhůtě doplnit. „Ale to se v době, kdy jedná výbor a sněmovna o výročních finančních zprávách politických stran, neděje. Považuji to za flagrantní porušení elementráních zásadních lidských práv a svobod,“ uvedl Senjuk.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…