ČSSD ustupuje ze snah o revizi církevních restitucí. Komunisté je chtějí zrušit referendem

03.01.2014 16:17

Zatímco v sociální demokracii sílí názor, že se s církevními restitucemi už v podstatě nedá nic dělat, komunisté s tím nesouhlasí. Chtějí zrušit zákon o církevních restitucích za pomoci referenda. Informuje o tom server Novinky.cz.

ČSSD ustupuje ze snah o revizi církevních restitucí. Komunisté je chtějí zrušit referendem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM

„S rozsahem restitucí lze cokoli udělat pouze na základě dohody s církvemi. Protože zejména v té finanční části již byly podepsány smlouvy podle sice mizerného, nespravedlivého a neslušného zákona, ale byly podepsány a platí,“ cituje server stínového ministra spravedlnosti a senátora Jiřího Dienstbiera.

Server upozorňuje na to, že smlouvy obsahují větu, že „závazek vyplatit finanční náhradu nemůže bez dohody smluvních stran zaniknout jinak než splněním“, což je formulace, která byla schválena již v samotném zákoně.

Komunisté: Šance zrušit církevní restituce existuje

Předseda KSČM Vojtěch Filip se ale domnívá, že se vláda nepřípustně zbavila svého práva jakkoli zasahovat do smluv uzavřených na základě zákona.

„Jsem přesvědčen, že se dá něco dělat. Je třeba zrušit ten zákon,“ cituje Filipa server s tím, že komunisté proto již předložili návrh zákona o referendu o zrušení zákona o církevních restitucích. Server ale upozorňuje, že pro podporu tohoto referenda komunisté zatím získali pouze hnutí Úsvit.

Podle Filipa v případě, že zanikne zákon, na jehož základě smlouvy vznikly, pak obě strany budou muset doložit, že to, co požadují, jim skutečně náleželo, a že dojde k revizi všech žádostí a k revizi samotného výpočtu náhrady.

Dienstbier ale tvrdí, že i kdyby se zákon zrušil, ať rozhodnutím Parlamentu, nebo referendem, tak to nic nezmění na tom, že smlouvy podepsány jsou a platí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podporujte paní Ursulu, nenechte se svádět demagogy, vzkazuje národu kníže Schwarzenberg. Proti se postavil nejen Foldyna, ale dokonce i Saša Vondra

7:51 Podporujte paní Ursulu, nenechte se svádět demagogy, vzkazuje národu kníže Schwarzenberg. Proti se postavil nejen Foldyna, ale dokonce i Saša Vondra

ANKETA Může být Evropa do roku 2050 uhlíkově neutrální, jak hodlá prosazovat nová šéfky Evropské kom…