Cikáni, vystěhujte se, napsal Okamura a začal nářez. I kníže se zapojil

01.07.2013 4:44

ANKETA Senátor Tomio Okamura na svém facebookovém profilu napsal, že to, že cikán je dnes vnímán hanlivě, není vina Čechů či neonacistů, nýbrž Romů. Podle něho by bylo dobré podpořit vystěhovalectví Romů.

Cikáni, vystěhujte se, napsal Okamura a začal nářez. I kníže se zapojil
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomio Okamura v Chanově
reklama

„Opět jsem byl médii obviněn, že jsem prý rasista. Je to směšné, když naopak já sám jsem byl celé dětství terčem rasismu a xenofobie, v dospělosti však již problémy nemám. A právě z mých celoživotních osobních zkušeností vyplývá, že to, že cikán je dnes vnímané hanlivě, není vina ani neonacistů, ani Čechů, ani Turků. To je v prvé řadě hanba Romů. Jejich dlouhá staletí pěstovaný životní styl a životní hodnoty kolidují a kolidovaly s hodnotami ve všech civilizovaných zemích. Nelze od společnosti jen brát, je jí potřeba i adekvátně dávat. Cikáni by měli probudit své elity, semknout se a usilovat o vlastní stát, právo na sebeurčení je právo každého národa, a proto by také Česká republika měla demokraticky podpořit jejich vystěhovalectví například do země, odkud pocházejí jejich prapředci, tedy nejlépe do některého ze států Indie,“ napsal Okamura na sociální sítí Facebook.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Romský „sionismus“

Připomněl, že v historii již podobné příklady známe, když Američané vytvořili v první polovině devatenáctého století v Africe stát Libérie, který se stal novým domovem osvobozených amerických otroků. Podle Okamury je nutné postupovat skutečně demokraticky, takže podpora vystěhovalectví má být jen pro ty, kdo sami dobrovolně chtějí, avšak motivované státní podporou na založení nové existence v zahraničí a navíc po oboustranné dohodě s cílovým státem či provincií.

„Třebaže tahle idea bude asi nakonec bohužel nereálná, nelze na ní shledat nic jiného než inspiraci ve staré sionistické myšlence budování židovského státu a vystěhování do něj, k čemuž, jak víme, došlo za souhlasu mocností v rámci OSN i samotných Židů. Myšlenka romského státu, tzv. Romanistánu, není nová a nepřišli s ní ani extremisté, ani neonacisté, ale přišli s ní v minulosti sami Romové – například v roce 1936 žádal samozvaný cikánský král Matiáš Kwiek fašistického diktátora Mussoliniho, aby mu dal část okupovaného etiopského území, kde by založil Romanistán,“ napsal senátor.

Ohavný rasismus, říká Schwarzenberg

ParlamentníListy.cz oslovily politiky, zda souhlasí s Okamurou, že si Romové mohou za svůj negativní obraz sami a zda by ČR měla podpořit vystěhovalectví Romů, aby si mohli založit vlastní romský stát. Někteří politici jeho ideu podpořili, někteří ho ale označili za populistu a padlo i přirovnání k Adolfu Hitlerovi.

„Z vlastní zkušenosti vím, že pro některé cikány je hanlivé označení Rom. Setkal jsem se i ve veliké komunitě cikánů, že sami nevěděli, proč byli cikány a najednou jsou Romy. O negativní vnímání cikánů a Romů se přičinili především oni sami. Nápad kolegy Okamury není nový. Sám jsem navrhoval, abychom zakoupili od Řeků jeden z ostrovů – sám jsem chtěl přispět – a umožnili jim se tam vystěhovat, aby se zbavili toho útlaku z naší strany a aby nám ukázali, jak dovedou žít bez našich peněz sypaných jim prostřednictvím sociálních dávek. Nezapomněl bych ani na všechny ty chytrolíny zvané poradci či aktivisté, odčerpávající nemalé finanční prostředky, za které v podstatě neodvádí žádnou práci, nebo práci jen s minimálními výsledky. Jinak řečeno, ano, s kolegou Okamurou souhlasím,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.  

Okamurův nápad podporuje i místopředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Otto Chaloupka: „S tímto názorem pana Okamury stoprocentně souhlasím. Není možné, aby relativně malá skupina lidí zotročila desetimilionový národ k tomu, aby tento financoval jejich neproduktivní život, rozmnožování se, provozování hazardu a ještě se nechal fyzicky napadat. Vytvoření cikánského státu bych určitě podporoval. Mám však důvodné obavy, že životní úroveň v tomto státě by po nějakou dobu nedosahovala životní úrovně Monaka nebo Švýcarska. Jsem si vědom, že jsou slušní cikáni, kteří by o život v takovéto zemi zájem neměli.“

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga se za Okamurovým návrhem skrývá rasismus. „A kde by takový stát vznikl? Je to bohužel jasný případ dosti ohavného rasismu,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Schwarzenberg.

Místopředseda Senátu a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach přirovnal Okamuru k Hitlerovi. „Neříkal něco podobného kdysi jeden pán, který se tuším jmenoval Adolf Hitler, než se dostal k moci? A pak začal stavět koncentrační tábory jako řešení?“ reagoval na Okamuru Škromach.

Vytvoření romského státu je bohužel nereálné

Škromachův kolega ze senátorského klubu ČSSD Pavel Lebeda je k Romům kritický a současně si myslí, že založení romského státu je nereálné. „Vnímání osoby, etnika či národa záleží především na nich samotných. V zemích, kde jsou cikáni početnější menšinou, jsou vnímáni ze všech nejhůř. Jejich samostatný stát a jeho prosperita je úsměvná představa. Chyběli by jim tam gádžové, kteří by krmili sociální systém. V zájmu cikánů je spíše život v bohatém státě se štědrou sociální politikou,“ vysvětlil senátor.

Podobný postoj má i senátor KDU-ČSL Jiří Čunek. „Souhlasil bych, kdyby to bylo možné. Nikdy žádný stát neměli, ani po něm netouží. Navíc na světě není nikdo, kdo by jim území věnoval. V této souvislosti by byla zajímavá studie v evropských státech, kolik daní platí a dávek čerpají jednotlivé národnosti, jako Romové, Vietnamci a tak dále,“ uvedl Čunek.

Vznik romského státu by nevadil ani poslanci ČSSD Jiřímu Koskubovi: „Slova jsou jen slova. I když se dobře poslouchají. Nejde-li však jen o další populismus pana senátora, je před ním spousta práce. Bránit mu nehodlám. Může začít koupí nezbytného území. Jak známo z jiných států, byť nás jinak tak rádi za cikánskou otázku kritizují, nám je zase rychle vrací.“

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Již Hitler...

„Pan Okamura má poněkud svérázný názor, se kterým nesouhlasím. Již Hitler chtěl náš národ vystěhovat do Ohňové země,“ řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek zase nepřímo Okamuru označil za rasistu: „Možná by se měl pan Okamura za domácí cvičení pokusit o definici etnického Čecha. Zda člověk s japonskými kořeny je, abych tak řekl s Karlem Poláčkem, tím pravým, kdo má hájit zájmy 'Slovanstva'. Jinak řečeno, nemám rád rasisty. Jednoduchá řešení páchnou blbostí.“

„Měl jsem dva roky romského poradce a ten mi důrazně kladl na srdce, abych slovo 'Rom' nepoužíval, nýbrž slovo 'cikán', protože oni se k tomu slovu hlásí a jsou i na něj patřičně hrdí. S následným názorem na vytvoření samostatného státu nejen že nesouhlasím, ale dle mého názoru to prakticky není ani realizovatelné a taková prohlášení beru za čistě provokativní a populistická,“ řekl senátor TOP 09 Jan Horník.

Romové parazitují na systému

„Plně souhlasím s tím, že současné postavení Romů a to, jak jsou majoritní společností vnímáni, je jen a jen jejich zásluha. Je to výsledek dlouholeté pasivity a parazitování na systému. S tím vystěhováním je to složitější. Tady bych k tomu přistupoval tak, že každému z Romů navrátivších se z poflakování a výletů v Anglii, Kanadě či kdekoli jinde by bylo přistupováno jako ke každému jinému migrantovi. Museli by zdůvodnit svoji probuzenou touhu po České republice a obhájit svou prospěšnost a užitečnost pro naši společnost,“ uvedl nezávislý senátor Miroslav Krejča.

„Já si hlavně myslím, že bychom měli Romy přestat zvýhodňovat různými sociálními dávkami a programy. Navíc se na tom přiživuje spousta dalších lidí,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bureš.

Podle poslance ČSSD Jaroslava Foldyny má Okamura ve snaze se zviditelnit recept na všechno. „Pravdou však je, že romská otázka byla po dlouhá léta majoritní společností podceněna a špatně řešena, a to jak pro Romy samotné, tak pro majoritní společnost. Problém byl korumpován sociálními dávkami místo přiměřenou snahou vytvořit pro méně kvalifikovanou a nekvalifikovanou skupinu na trhu neuplatnitelných lidí pracovní místa v městech a obcích. Již několik generací lidí z tohoto etnika vidí, že i bez práce dostanou peníze. Je potřeba to změnit,“ dodal Foldyna.

Populismus Tomio Okamury přerůstá do obludných rozměrů

Místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše Okamura svým názorem rozzlobil: „Toto ostudné vyjádření už jednou řekl. Řešit problém sociální exkluze vysídlováním je hloupost. Proč to vůbec řeší? Asi hledá populistická témata, ale je to jalové a místo řešení jen provokuje na xenofobní notu. Spíš soumrak než úsvit.“

„Nechci hloupé výroky tohoto typu komentovat a dopřávat jim tak větší pozornosti, než si zaslouží,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

„To, že chování řady Romů přispívá právě k často negativnímu vnímání této komunity, je skutečnost. Na druhou stranu populismus Tomio Okamury někdy přerůstá do obludných rozměrů. A o tom je i tento hloupý nápad,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

„Okamura směřuje přesně tam, kam mu asi bylo souzeno. V honbě za odkazy a citacemi se zřejmě stane dalším pokračovatelem odkazu Sládka,“ říká poslanec Michal Doktor.

Romský stát by měl nulovou životnost

„Obávám se, že ten romský stát by měl nulovou životnost,“ reagovala stručně poslankyně ČSSD Hana Orgoníková.

„Jde o staré populistické, ale nereálné návrhy. Který stát uvolní své území a přijme nepředvídatelného souseda? Jak přesvědčit k dobrovolnému společnému odchodu nesourodé a nekomunikující etnikum, které nemá jednotnou reprezentaci? Jak vše řešit celoevropsky a stabilizovat případný nový stát tak, aby prosperoval a nedocházelo k zpětnému pohybu obyvatel? Jak postupovat, aby se neporušily mezinárodní úmluvy? Líbivá politika pana senátora je vypočítavá a nezodpovědná,“ myslí si poslanec KSČM Miroslav Opálka.

„Já nemám nic proti Romům a dokonce ani proti Japoncům či jiným Asiatům. Vypadá to, že pan Okamura vyjednal ve svém rodném Japonsku pro ně vyklizení nějakého pěkného ostrova,“ řekl poslanec ČSSD Ladislav Šincl.

„To je jen další pitomost. Nesmysl,“ uvedl k věci senátor za ODS Zdeněk Schwarz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

16:35 Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

ANKETA Dát moc parlamentu do rukou premiérovi v případě krize? Vládě to ve fázi zpracování diskutova…