Císařovna Markéta Pekarová Adamová: 243 800 měsíčně, auto s šoférem. K tomu naturální plnění, o kterém jste neslyšeli. Až doteď

22.10.2021 4:47 | Analýza

Markéta Pekarová Adamová, bývalá obchodní zástupkyně T-Mobilu, řídí od roku 2019 TOP 09. Kromě toho je od roku 2013 do současnosti poslankyní. Aby těch funkcí nebylo málo, v období 2010 až 2018 působila taky jako zastupitelka městské části Praha 8. Nyní ji čeká životní zkouška. Vysoký post předsedkyně Poslanecké sněmovny českého Parlamentu.

Císařovna Markéta Pekarová Adamová: 243 800 měsíčně, auto s šoférem. K tomu naturální plnění, o kterém jste neslyšeli. Až doteď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Pekarová Adamová

ParlamentníListy.cz se v té souvislosti pečlivě podívaly na bonusy, které ji v této vysoké státnické funkci čekají. Klíčovým vodítkem se stal zákon č. 236/1995 Sb. Jde o definici platu a dalších náležitostí spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu.

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45708 lidí
Nás zde nejvíce zajímaly skutečnosti spojené s postem budoucí šéfky dolní komory Parlamentu.

Už v říjnu například Měšec.cz, spíše ekonomicky založený web, napsal, že předseda Poslanecké sněmovny má plat 243 800 korun měsíčně. Redaktoři se spíše než na jména soustředili na koeficienty. Základní měsíční plat poslance a senátora totiž zůstane na letošní úrovni 90 800 i v příštím volebním období.

Členové Parlamentu si však i přesto mohou výrazně polepšit.

Jde o takzvané násobky (koeficienty), které přidávají k měsíční odměně peníze za výkon dalších funkcí. Jde třeba o násobek za vedení podvýboru (plat krát 0,11). Místopředsedovi výboru, předsedovi podvýboru a za každých 15 členů poslaneckého klubu jednomu místopředsedovi poslaneckého klubu roste plat o 0,22. A tak podobně.

Konkrétní příklad:

Plat předsedy výboru: platová základna x (koeficient + zvýšený koeficient za funkci) =
84 060 x (1,08 + 0,44) = 127 771,20 –
 zaokrouhleno na 127 800 korun měsíčně.

Předsedové Sněmovny a Senátu, stejně jako předseda vlády, pobírají měsíčně 243 800 korun. Základní plat prezidenta bude i nadále činit 302 700 korun.

Toto jsou pravidelně medializované částky.

Nás ovšem zajímalo i pozadí. Úřad předsedy PSP je poměrně málo zmapovaným kolosem.

Anketa

Kdo bude nejhorším ministrem, pokud v kabinetu zasedne?

hlasovalo: 67234 lidí
Dveře do něj otevírá shora uvedený zákon č. 236/1995. V něm se totiž dočteme velmi zajímavé skutečnosti, a to zejména v 5. a 6. paragrafu, který popisuje náhrady výdajů a takzvané naturální plnění.

Mezi náhrady, které bezesporu využije také předsedkyně TOP 09, patří výdaje na reprezentaci, výdaje na stravování a některé další výdaje při zahraničních cestách, výdaje na dopravu při zahraničních cestách spojených s výkonem funkce, výdaje na odbornou literaturu nebo taky výdaje na odborné a administrativní práce.

Kancelář budoucí předsedkyně Sněmovny Pekarové Adamové je sama o sobě velmi rozsáhlým a finančně lačným útvarem.

Plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti Poslanecké sněmovny, jejích orgánů, funkcionářů, poslanců a poslaneckých klubů. Obsahuje kancelář předsedy Sněmovny, sekretariáty místopředsedů Sněmovny, sekretariáty výborů, dále legislativní, organizační odbor či bezpečnostní útvar kanceláře. Kromě toho pod ni spadá parlamentní knihovna a archiv Poslanecké sněmovny, Parlamentní institut, samostatné oddělení personální a třeba taky manažer kybernetické bezpečnosti.

Kromě všech bonusů spojených s výkonem předsednické funkce zaujaly ParlamentníListy.cz i opakovaně zmíněné naturálie.

Naturální plnění sestává kupříkladu z užívání služebního vozidla s řidičem, úhrad zdravotních služeb a dalších bonusů. Zákon konstatuje, že „pokud z provozních nebo jiných vážných důvodů nelze poskytnout naturální plnění, náleží místo tohoto plnění náhrada výdajů ve výši peněžité hodnoty naturálního plnění, jestliže lze účelu, pro který byl nárok na naturální plnění stanoven, dosáhnout i peněžitým plněním“.

Doplňme, že kdyby Markéta Pekarová čistě náhodou jela po Praze metrem nebo tramvají, pak za své.

Novela zákona č. 236/1995 odebrala s platností od 1. 1. 2011 zákonodárcům nárok na bezplatnou městskou hromadnou dopravu i možnost nechat si proplácet vnitrostátní letenky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se těšíte na Fialovu vládu? „Povinné očkování 60+, a hlavně nenechat mluvit Válka!“

4:43 Už se těšíte na Fialovu vládu? „Povinné očkování 60+, a hlavně nenechat mluvit Válka!“

Bezradnost. Tímto slovem můžeme označit situaci, ve které se nachází Česká republika. Ačkoli počet n…