Desítky poslanců chtějí vyšetřovcí komisi, která prověří vliv autoritářských režimů v Česku

03.11.2018 7:55

Čtyři desítky poslanců navrhují Sněmovně vznik vyšetřovací komise, která by prověřila vliv autoritářských režimů na dění v Česku. Vytvoření komise iniciovala poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Oznámila to dnes na svém twitterovém účtu. Vycházela především z výročních zpráv civilní kontrarozvědky, která opakovaně upozorňovala na aktivní působení ruských a čínských zpravodajských služeb v ČR.

Desítky poslanců chtějí vyšetřovcí komisi, která prověří vliv autoritářských režimů v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Projednávání víceletého finančního rámce EU. Debata se také stočila na hlasování českých europoslanců pro uvalení sankcí na Maďarsko
reklama

„Poslanci by se měli zabývat vlivem zejména Ruska a Číny u nás. Proto jsem iniciovala zřízení vyšetřovací komise,“ uvedla Langšádlová. Návrh chtějí poslanci předložit v návaznosti na očekávané zveřejnění zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o jejích zjištěních za rok 2017, řekla poslankyně serveru Echo.24.cz.

Komise by podle něj měla zhodnotit stav aktivit cizí moci nepřátelských vůči zájmům Česka, identifikovat slabá místa ČR v tom, jak takovým vlivům čelit, nebo doporučit vládě a poslancům přijmout konkrétní opatření. Sněmovna by mohla například prosadit přehodnocení skutkové podstaty trestného činu vyzvědačství.

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9974 lidí
„Vycházeli jsme z několika podkladů, včetně zpráv BIS za roky 2015 a 2016. Pravidelně je v nich zmiňován ruský a čínský vliv. Chceme apelovat na kolegy, aby komisi ustavili, protože lze předpokládat, že i v té nové zprávě za rok 2017 bude tento vliv zahrnut,“ řekla serveru Langšádlová.

Komise by podle ní měla vyhodnotit mimo jiné roli zájmu autoritářských režimů v jednání prezidenta republiky, jejich vazby na české politické strany, propagandistické kampaně nebo vazby obchodních společností z autoritářských režimů na české státní a politické instituce.

Návrh na ustavení sněmovní vyšetřovací komise „pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému“ podepsali podle webu zástupci TOP 09, Pirátů, lidovců a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD. Čtyři desítky signatářů jsou potřeba k tomu, aby se Sněmovna návrhem zabývala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obchodní cestující Pompeo. Hraběcí rady. Jsme suverénní země, nikdo nám nebude přikazovat s kým jednat, zní ze sněmovny

19:43 Obchodní cestující Pompeo. Hraběcí rady. Jsme suverénní země, nikdo nám nebude přikazovat s kým jednat, zní ze sněmovny

ANKETA „Hraběcí rady ze zahraničí.“ „Premiér vyměkne jako vždy.“ I takové názory zaznamenaly Parlame…