Drsná slova o Pospíšilovi a Marvanové. Právnické eso Kříženecký promluvil

15.02.2014 5:57

JINÝMA OČIMA Právníci v politice většinou nejsou vyzrálé a odborně vyspělé osobnosti. Tak hovoří například o Haně Marvanové anebo Jiřím Pospíšilovi vyhlášený advokát a exkandidát na prezidenta Miroslav Kříženecký. Důvěru intelektuálů v Karla Schwarzenberga označuje za atavismus českého lokajství.

Drsná slova o Pospíšilovi a Marvanové. Právnické eso Kříženecký promluvil
Foto: krizenecky.cz
Popisek: Advokát Miroslav Kříženecký
reklama

„V poslední době jsem se dostal do vnitřní emigrace. Když vidím, jak je národ totálně nepoučitelný, je mi to líto. Většina kulturní a část vědecké fronty podporuje Karla Schwarzenberga, což je pro mě dost tragédie. Tyto atavismy českého lokajství jsou hrozné. Nedávno jsem slyšel debatu Václava Moravce s panem Schwarzenbergem a při povídání těchto dvou umělců zaznělo z úst předsedy TOP 09, že tato strana vysloví nedůvěru vládě, protože je opozice. K tomu musím dodat, že mám čtyřletou vnučku, která argumentuje podstatně logičtěji,“ podotkl pro ParlamentníListy.cz právník z Českých Budějovic Miroslav Kříženecký a následně se dal do hodnocení některých právníků, co si zavdali s politikou.

O Marvanové

Ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou sice odborně nezná, ale přesto ji kritizuje za personální politiku. „Když si za náměstkyni vezme Hanu Marvanovou, která nejdřív bojovala jako předsedkyně parlamentního výboru za H-System a pak zastupovala poškozené, tak si neumí vybrat do týmu pořádné lidi. V H-Systemu je nespočet nesrovnalostí. Řadou věcí se nikdo nezabýval. Marvanová asi má morální kredit jako disidentka, ale nevidím u ní odbornou kvalifikaci. Pokud tedy budeme brát náměstky jako politickou funkci, tak prosím, protože politiku může dělat kdekdo,“ sdělil s tím, že náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová by se měla řídit východním příslovím: „Ať nehází kamenem, kdo má skleněný dům.“

O Dienstbierovi

Velmi dobře se znal se zesnulým Jiřím Dienstbierem starším a považoval jej za přítele. „Měl jsem Jirku rád, protože jsme oba měli problémy se ženskými. Opravdu. Nevím, čím to je, ale ověřil jsem si, že kdo má rád ženy, nemá čas na sviňárny a podpásové politické tahy. Jirka měl zvláštní pozici. Když Václav Havel v důsledku nemoci nemohl někam jet, což bylo často, tak ho zastupoval. Byl tedy jakýmsi jeho emisarem a velmi dobře akceptován. Táty jsem si vážil, o synovi toho moc nevím. Někdy se mi líbí, někdy ne. Těžko se k němu budu vyjadřovat jednoznačně. To, že mu někdo vytvořil trafiku, aby si posílil pozici ve straně, ještě nic neznamená. Jde o taktizování. Je mi to proti srsti, ale právě kvůli takovým věcem jsem nabyl rozumu a už bych do politiky nikdy nešel,“ prohlásil o ministru bez portfeje Jiřím Dienstbierovi.  

O Pospíšilovi

Jiřího Pospíšila, jenž nedávno opustil řady ODS, kritizoval již v době, kdy byl ministrem spravedlnosti. „Vždy jsem říkal, že jeho jedinou odbornou průpravou bylo půl roku v roli advokátního koncipienta a pak se hned věnoval politice. Pro funkci ministra spravedlnosti to chce dlouhodobější právní praxi. Ostatně Karolína Peake jako předsedkyně Legislativní rady vlády, to byl strašný horor. Legislativci zrají kolem čtyřiceti až padesáti let. Tam je třeba průřezového myšlení skrz mnoho oborů. Chce to nesmírné a dlouholeté zkušenosti. Od roku 1919 do roku 1990 bylo přijato stejně zákonů jako za těchto třiadvacet let. To o něčem svědčí. Nynější zákony jsou totiž dělané lidmi, kteří ne zcela vědí, co činí,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.

O právnících v politice

U právníků v politice mu obecně vadí malá vzdělanost a praxe. „Dnes se zapomíná, že právo je obrazem vyvíjejících se vztahů. A ty vyžadují široké znalosti a poznání nejen zákonitostí práva, ale všech souvisejících oborů. Chce to zkušenosti a kvalitní lidi, charakterově vyhraněné a ustálené. Takových osobností je bohužel strašně málo. Když vidíte vějičkovost, tedy jednou tak, jindy onak, u většiny politiků, tak v tom spatřuji tragédii dnešní doby. Kdysi jsem to nazval, že vylézají krysy z temnot. Lidé se dostali do funkcí, na které nestačí, které je opíjejí. Mají dvě sekretářky, řadu poradců, mluvčího, šoféra, imagemakera a jsou z toho úplně vedle,“ řekl vyhlášený právník Miroslav Kříženecký a doplnil: „Nechápu, z jakého důvodu není už dávno přijat pořádný zákon o státní službě. Ministerstva představují stejně hlavně úředníci a měli by to být odborníci na svých místech. Svého času mi Marián Čalfa říkal, že si do kanceláře přetáhl nejlepší legislativce. Ti dělají finanční rozbory pro Ministerstvo financí podle toho, jak je potřeba. Když tedy jako úředník neumíte a chcete se na ministerstvu udržet, tak se musíte navázat na někoho, kdo to umí a lobbisté mají pré.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Černoch víc než běloch“. Slavia a Parlament: Cizina se bude divit

20:01 „Černoch víc než běloch“. Slavia a Parlament: Cizina se bude divit

ANKETA Mezi českými politiky napříč celým spektrem UEFA se svým rozhodnutím o trestu pro slávistu On…