Foldyna otevřeně o ČSSD: Lidé trpí a Dienstbier pro ně neudělal nic. A dále...

13.03.2013 6:38

ROZHOVOR Blíží se sjezd ČSSD a s ním vzrůstá v řadách sociálních demokratů i napětí. Největší boj se nejspíš strhne o křesla místopředsedů. Jeden z kandidátů na tento post, poslanec Jaroslav Foldyna, se v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz významné opřel do současného místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera. Dovnitř ČSSD nepředvedl nic, uvedl dokonce Foldyna o svém stranickém kolegovi.

Foldyna otevřeně o ČSSD: Lidé trpí a Dienstbier pro ně neudělal nic. A dále...
reklama

Co považujete za největší škodlivost této Nečasovy vlády?

Tento kabinet jednoznačně likviduje jakž takž fungující sociální systém naší země. Za prvé – systematicky likviduje veřejnou složku sociálních sužeb, a zároveň, za druhé, likviduje stát neprorůstovým systémem řízení země – ztěžuj život podnikatelům a lidem samostatně výdělečně činným, tedy živnostníkům. Zvyšováním nepřímých daní poškozuje jejich úsilí a snižuje produktivitu firem a ochuzuje tuto zemi.

Tato vláda se deklaruje jako pravicová, takže by měla ve prospěch lidí i země pomáhat vytvářet kapitál, což se jí ale podle statistik příliš nedaří, a když, tak jen pro určitou nevelkou vrstvu vyvolených. Mají snad toto občané vnímat jako pravicový prvek?

Tato vláda se skutečně deklaruje, ale pouze deklaruje jako pravicová. Jedné, čím se tak projevuje je likvidace nejen sociálních složek státu, ale sociálního státu jako takového a zkazí prostě, na co sáhne. Spíš bych ale řekl, že se prezentuje jako nejhloupější vláda, která tu byla od roku 1945. A souhlasím dokonce s výrokem, že to je nejhorší vláda od dob protektorátu, která tady byla.

Od roku 2006 vládnou bez přerušení pravicové vlády a likvidují, na co sáhnou. Ořezávají sociální stát, zvyšují daně i schodek státního rozpočtu, ale hrdě a drze si ponechávají název vlády rozpočtové odpovědnosti, jímž se prostě vysmívají lidem do tváře. Nečasova vláda je ale opravdu nejhorší ze všech, protože v době její činnosti zažívá devastace sociálních i vývojových hodnot naprosto nebývalého rozkvětu. Tam nejsou ani výjimky, které by potvrzovaly pravidlo. Její ministři jsou buď špatní, nebo méně špatní.

Opravdu bez výjimky?

Tak jsou tam lidé, jako třeba ministr průmyslu a obchodu, nebo ministr spravedlnosti, kteří o věci jistě hodně vědí, ale v systému fungování této vlády nemohou ani vyprodukovat něco pozitivního, jestliže mají za premiéra Petra Nečase nebo velmistra financí Miroslava Kalouska.

Mechanismus této vlády je prostě semele. Tato vláda se řídí heslem škrtat a škrtat, přitom není schopna vybrat daně, neinvestuje do rozvoje, stát se propadá, klesají příjmy, prohlubuje se schodek. Rozevírají se sociální nůžky, a jak se propadá vzdělání, tak to je vůbec něco děsivého. Oni ohrožují budoucnost této země. Proto tvrdím, že je to opravdu nejhorší vláda. S určitou mírou nadsázky se dá říct, že Zdeněk Nejedlý byl proti Nečasovi prostě génius.

Nedávno řekl Lubomír Zaorálek pro Parlamentnilisty.cz, že necítí potřebu sjednocovat levici. Miloš Zeman na druhé straně říká, že levici je nezbytné sjednotit. Jaký je Váš názor?

Jsem přesvědčen, že levici je nutné sjednotit na programových cílech. Tady přece nejde o to, zda se budou uzavírat nějaké koalice nebo zda někdo bude vstupovat do jedné či druhé strany. Teď je skutečně třeba, aby se levice sjednotila podle programových cílů. Je naprosto nezbytné oživit ekonomiku, dosáhnout sociálního smíru a resuscitovat sociální stát. Samozřejmě, že úměrně situaci. Nejsem propagátorem rozdávání dávek, ale vytváření pracovních míst. Myslím, že plná zaměstnanost, tj. stav, kdy nezaměstnanost nepřekročí 5 procent, je zdravý systém, který by měl být cílem levice.

Sjezd ČSSD bude probíhat nyní bez Davida Ratha. Co si myslíte o jeho dlouhodobém držení ve vazbě?

Že je to jednoznačně politická záležitost. Nemíním posuzovat jeho vinu či nevinu. Toho jsem dalek. To, co se ale odehrává kolem Davida Ratha je naprosto monstrózní. Je to součást odstrašujícího mechanismu. Mechanismus, jak se s ním dnes nakládá, je mechanismus propagandistického charakteru. Opakuji, že nechci vstupovat do sféry orgánů činných v trestním řízení. To neumím, a ani nechci. David Rath si navíc o leccos svým vystupováním také řekl, ale co se s ním dělo potom a dodnes, rozhodně nepatří do demokratické společnosti.

Myslíte, že je možné, že i tato vláda skončí jednoho dne ve vězení, nebo alespoň její část?

Pakliže se podaří prokázat její trestné činy, proč ne? Je třeba velmi důkladně například zjistit společnosti, které se pohybují kolem solární energie. Společnosti, které se podílely na tom solárním boomu, takže každá rodina v ČR teď musí zaplatit 2200 korun těm, co vlastní solární elektrárny. Ze 70 procent je to ČEZ, tam je to definované, ale v těch 30 procentech to jsou soukromé společnosti. Takže je nejprve třeba zveřejnit, kdo je jejich vlastník a pak se začít bavit o trestní odpovědnosti a o tom, kdo to vlastně spískal. A to jej jen jedna z věcí. Navíc to musí fungovat systémem – padni komu padni, ať je vpravo nebo vlevo.

Koho byste si přál, aby zůstal ve vedení ČSSD a bez koho byste se obešel?

Myslím, že před sjezdem by se takové soudy neměly vynášet, protože právě sjezd je tu od toho, aby rozhodl. Moje představa je ale taková, že by mělo dojít k zásadní obměně vedení ČSSD.

V tuto chvíli nepatřím sice do fun klubu Bohuslava Sobotky, ale v tuto chvíli nekandiduje na předsedu nikdo silnější, takže bych si přál, aby jeho mandát byl silný a naprosto nezpochybnitelný, tak, aby nemusel dělat kompromisy, které by mohly poškodit sociální demokracii. Kde by mělo dojít k zásadní obměně, je úroveň místopředsedů.

V této souvislosti, co podle Vás předvedl za poslední dva roky místopředseda Jiří Dienstbier?

Tak dovnitř ČSSD, myslím systémově, nepředvedl nic. Nepředložil žádné zásadní změny stanov, žádné zásadní změny zákonů. Očekával jsem, protože je to právník, že předloží zásadní změnu exekučního zákona. Nechci kosmetické úpravy, ale změnu zákona, která citelně změní současné klima. Tato společnost má strach z exekucí a exekutorů a z výkonu exekuční práce. Takže alespoň toto jsem očekával od Jiřího Dienstbiera. Nedočkal jsem se.

Halucinoval sice o tom, jak by měli homosexuálové adoptovat děti, halucinoval o různých multikulturách, a podobně. To jsou takové nadstavby, zatímco já bych považoval za zásadnější přípravu zákona pro progresivní zdanění, nebo aby se zasazoval o snížení ceny energií. Mělo by být naprosto zřejmé, že ČSSD po sjezdu udělá vše pro to, aby ERÚ skutečně předložil veškeré podklady, aby dokladoval, proč je v ČR energie tak drahá, protože to se promítá do průmyslu a vlastně do všech odvětví. Od rohlíku až po proexportní politiku, protože naši vývozci mají sníženou konkurence schopnost vzhledem k tomu, že ji energie významně snižují. Jinými slovy, proto, aby ČEZ mohl vykazovat 40miliardové zisky, má jít český export na hrnec? To se mi opravdu nelíbí. Ale tím se Jiří Dienstbier jako právník a místopředseda ČSSD nezabýval.

A jak vnímáte jeho aktivní účast na žalobě vůči prezidentu Klausovi?

Tak já být senátor, nepodepíši to. Nikdy jsem nebyl příznivcem privatizace, která probíhala pod taktovkou Václava Klause, ani řady jeho dalších kroků, natož té jeho amnestie. Když ale nebyl schopen Jiří Dienstbier připravit ani zákon o exekucích, nebo o zdanění dividend, jako to udělala kancléřka Merkelová v Německu, a myslet si, že se tato nečinnost dá vykompenzovat plácnutím do vody, aby se na ní zvířily viditelné kruhy? To není můj styl a nelíbí se mi to.

Co vlastně předvedla stínová vláda ČSSD?

Tak ze stínové vlády vnímám sotva ministry Chovance a Zimolu, ale pak už nevidím nikoho. Já chci výraznější stínovou vládu s ambicióznějšími cíli.

Dojde ke změně?

Právě o tom by měl být tento sjezd sociálních demokratů. Zkrátka, musí to být vláda pro těch dolních 10 milionů, jak říká náš prezident. A jsem rád, že na Hradě usedl člověk, který spoludefinuje to, co je prospěšné pro těchto dolních 10 milionů. A jak říká Milan Urban, – co je dobré pro národ, je dobré pro ČSSD, a tím, samozřejmě, to musí být a je dobré i pro mne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radmila Zemanová-Kopecká
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

16:35 Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

ANKETA Dát moc parlamentu do rukou premiérovi v případě krize? Vládě to ve fázi zpracování diskutova…