Kníže leze do řiti Bruselu, vysmáli se v ODS. A to není vše

31. 1. 2012 12:03

AKTUALIZOVÁNO Premiér Petr Nečas sklidil za to, že se na pondělním summitu EU odmítl za Česko přípojit ke smlouvě o fiskální unii, velkou kritiku ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09. Podle Schwarzenberga poškozuje premiér Českou republiku. ODS si to nenechala líbit a označila jednání Schwarzenberga za řiťolezectví.

Kníže leze do řiti Bruselu, vysmáli se v ODS. A to není vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Postoj ke smlouvě o fiskální unii, který zaujal premiér Petr Nečas na pondělním summitu EU, poškozuje Českou republiku, řekl ČTK předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ministr, který dnes odlétá na čtyřdenní zahraniční cestu, chce situaci řešit po svém návratu. Ke vznikající smlouvě se ze zemí EU nepřipojily Velká Británie a ČR.

„Bral se ohled na národně-socialistické křídlo v ODS a tím se poškodily státní zájmy,“ poznamenal Schwarzenberg. Je podle něj ale také možné, že premiér Nečas „to dělá jen napínavé, aby se prokázal jako veliký borec“ a ČR se nakonec ke smlouvě o rozpočtové kázni zemí eurozóny v březnu připojí. Kalousek zase v Rádiožurnálu řekl, že doufá, že Česká republika v březnu smlouvu podepíše.

Eurořiťolezectví a europopulismus

ODS si nenechala kritiku Schwarzenberga a Kalouska líbit. „Petr Nečas je posledním ze statečných a jeho postoj je vysoce odpovědný a zcela v souladu se zájmy občanů této země. Svými kroky ukazuje, že v době ekonomické krize mu není lhostejné, jakým způsobem se s penězi každého z nás v Bruselu nakládá. Naopak postoj Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska již snad už ani není projevem nebezpečného europopulismu. To už je doslovně eurořiťolezectví,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec ODS Boris Šťastný.

„Jednoznačně podporuji pana premiéra v jeho postupu a stanovisku,“ uvedl ministr zemědělství a šéf středočeské ODS Petr Bendl. "Premiér má pravdu a postupoval správně. Od vlády měl mandát k dohodě nyní nepřistoupit. Není kam spěchat. Reakce ministerstva zahraničí není adekvátní a naopak škodí snaze premiéra vyjednat pro ČR co nejlepší podmínky," míní ministr obrany a místopředsedseda ODS Alexandr Vondra.

"Hrubě s ministry TOP 09 nesouhlasím. Podporuji pana premiéra a jeho odvahy si vážím," reagoval ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných.

Kníže si plete EU a Říši

"Pan ministr Schwarzenberg si plete vystupování premiéra suverénní země na Evropské radě se zasedáním kurfiřtů Svaté říše římské. V okamžiku, kdy dochází k jasnému přesunu kompetencí, a tedy části suverenity této země do Bruselu, není možné postupovat jinak než s jasným ústavním mandátem a velkou obezřetností," míní místopředseda ODS Pavel Drobil.

"Snaha TOP 09 zneužít evropskou agendu na vnitropolitické scéně je trvalá a programová. Jsme si dobře vědomi, že vitálním zájmem naší země je ekonomicky stabilizovaná Evropa, to však neznamená, že budeme na písknutí Bruselu bez rozmyslu panáčkovat. O mezinárodních úmluvách ještě pořád rozhoduje parlament a nevím o tom, že by mu ta smlouva byla předložena," reagoval předseda senátorského klubu ODS Richard Svoboda.

"To, že má premiér jiný názor neznamená žádné poškození zájmů ČR. Plně jeho postoj podporuji," uvedl předseda Zahraničního výboru sněmovny David Vodrážka.

"Škoda, že pan Schwarzenberg neříká, jak přesně byla ČR poškozena. Pan Kalousek by si měl být vědom závazku TOP 09 plynoucí z koaliční smlouvy a vládního prohlášení, že národní rozpočet má zůstat ve výhradní pravomoci národního parlamentu a při přesunu kompetencí na Brusel má být referendum. A navíc téměř osmdesát procent lidí v ČR si nepřeje euro a o připojení k rozpočtové unii chtějí referendum. Takže i občané poškozují zájmy ČR? Je to jasné, TOP 09 se referenda bojí, protože je pro ni snadnější zatlačovat vládu vyhrožováním op svém odchodu z vlády," říká europoslanec ODS Ivo Strejček. Senátor ODS Jiří Pospíšil míní, že zmíněnou smlouvu nelze beze změny české ústavy vůbec podepsat.

Nečas se zachoval jako chlap

"Vyjádření ministra Schwarzenberga považuji za naprosto skandální projev neloajality k premiérovi koaliční vlády. Ministr zahraničí je schopen prodat, jak se zdá, jakýkoli mandát či kompetenci České republiky v EU za ´prázdnou loajalitu´vůči evropské byrokracii či unijním lídrům. Je to neuvěřitelný paradox. Ten, který nás má v zahraničí hájit, naopak kritizuje vlastního premiéra za to, že to dělá. Je to smutné. A pokud jde o formu výroku, je to neuvěřitelné, neboť při elementárním respektu jednoho koaličního partnera k druhému, při respektu ke koaliční smlouvě a s vědomím, jak explicitně zní usnesení Kongresu ODS k eurozóně a k přenášení kompetencí do Bruselu (to vše pan ministr musí znát), zvolí ke své kritice pan kníže nikoli formát koaliční devítky či jednání vlády, ale cestu přes sdělovací prostředky. Brutální, nekolegiální, a velmi, velmi hloupé," myslí si poslanec Pavel Bém.

"Jsem rád, že se premiér české vlády zachoval jako chlap a nepodlehnul agresivnímu nátlaku těch, kteří si za své politické poslání zvolili prosazování zájmů jiných států Evropské unie v naší vládě, a nepodepsal bez jasného mandátu smlouvu, která je z pohledu národní suverenity skutečně konečným řešením a začátkem Nové Evropy, která bude fungovat na docela jiných základech než byly ty, o kterých občané v roce 2002 hlasovali v referendu. Tento postoj premiéra ve světle chování představitelů našeho státu například v roce 1938 nebo 1968 si vskutku zaslouží ocenění. Pan Schwarzenberg a pan Kalousek by měli raději na jednání v orgánech EU konečně taky praštit do stolu a tvrdě vyžadovat, aby Francie a Německo konečně začaly dodržovat maastrichtská kritéria, která pro ně mají být už dnes stejně závazná jako pro nás a zatím si z nich dělají jen legraci. Tím by ČR prospěli víc než současným tlacháním o nějakém národovectví premiéra, či co si ti dva hujeři zase vymysleli za blbost, aby odvedli debatu od podstaty problému," říká poslanec ODS Aleš Rádl.

Socialisté na jedné lodi s TOP 09

Socialisté jsou s TOP 09 na jedné lodi a smlouvu o fiskální unii v drtivé většině podporují. „Ano, souhlasím s pány Schwarzenbergem a Kalouskem. Postoj premiéra je zásadní chybou, která znevěrohodňuje Českou republiku v očích našich evropských partnerů a povede Česko do izolace,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz místopředseda poslaneckého klubu ČSSD a místopředseda zahraničního výboru Jan Hamáček.

"Ano, s TOP 09 souhlasíme. Podpoříme kroky ze změně stanoviska ČR. Iniciujeme už nyní jednání výborů," informoval místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Česká republika si včera bohužel dal vlastní branku. V plné nahotě se ukázala neschopnost vlády a prezidenta dospět ke společnému postoji, který by v EU prosadil naše národní zájmy. Premiér Nečas ztrapnil před Evropou celou naši zemi. Jeho negativní rozhodnutí nám nepřineslo jedno jediné pozitivum. Česká republika se sama dostala do izolace, je vnímána jako neschopný, nevypočitatelný a nedůvěryhodný potížista," míní europoslanec ČSSD Libor Rouček.

Předseda senátního klubu ČSSD Petr Vícha uvedl, že Senát považuje smlouvu za důležitou a přijal k ní usnesení. "Zůstat na okraji Evropy jen kvůli slabému premiérovi je nešťastné," říká Vícha. Podobný postoj zastává i senátor Jiří Bis.

Senilní stařík Schwarzenberg

„Jsem toho názoru, že více poškozuje jméno České republiky rozdílný názor premiéra a ministra zahraničí a to, že nejsou schopni se dohodnout,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče je spor mezi premiérem a ministry Kalouskem a Schwarzenbergem sporem ODS, Václava Klause s TOP 09. Takzvaný rozpočtový pakt EU však není v zájmu velké většiny občanů ČR. Posiluje ještě větší omezení suverenity naší země. Pokud by o něm mělo být rozhodováno, tak jedině referendem s tím, že by KSČM navrhovala být proti jeho schválení," řekl místopředseda KSČM a poslanec Grospič.

Europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček kritizuje Nečase, Schwarzenberga i Kalouska. "Nečas nás poškozuje svou neznalostí problematiky, je ale dobře, že se postavil proti tomu, aby zástupci ČR nebyli přítomni na některých jednáních EU. Kalousek a Schwarzenberg nás poškozují svým eurohujerismem. Panu Nečasovi by také prospěla nějaká lekce z marketingu. Pan Schwarzenebrg sice vypadá jako senilní stařík a do značné míry je to i pravda, ale každou svou botu dokáže marketingově zvládnout a nakonec obrátit ve svůj prospěch," uvedl Kohlíček.

Běda těm, kterým cizák Schwarzeneberg vládne

"S pány Kalouskem a Schwarzenbergem by mohl souhlasit jen člověk mdlého rozumu. Je málo věcí učiněných premiérem Nečasem, se kterými bych souhlasil. Toto je jednou z těch mála, kdy s ním nejen souhlasím, ale vyjadřuji i díky," uvedl senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.

"Fiskální pakt je po Lisabonské smlouvě a placení evropských dluhů dalším krokem posilování nadvlády Bruselu nad Prahou. Podporovat ho mohou pouze ti, kteří nevěří našemu národu a pochybují o naší schopnosti vládnout si sami. A to přesto, že dnešní krize Evropské unie je dílem Bruselu nikoliv Prahy. Není to v naší historii nic nového. A nejsou novými ani Ti, kdo nás do vazalství vedou. Běda těm, kterým cizák vládne," uvedla šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

"Má-li se Česká republika 22 let po sametové revoluci stát apendixem Bruselu a nemají-li v budoucnosti občané suverénního státu mít ani možnost ovlivňovat, jak bude jejich vlastní stát hospodařit s jejich daněmi, pak tím současná Evropská unie zcela popírá lidská práva ale i základní ideály svobody a demokracie, na nichž vznikla," dodala Bobošíková.

I v ČSSD kritické hlasy

I v ČSSD ale zaznívají kritické hlasy ke smlouvě o fiskální unii. "S ministry zahraničí a financí nesouhlasím. Obezřetnost je na místě," uvedl předseda Hospodářského výboru sněmovny Milan Urban.

"Na summitu jsem nebyl a jsem pouhý opoziční podposlanec, který rozhodně nemá v popisu práce chválit současného pana premiéra, dokonce ani chuť. Nicméně, musím-li si vybrat, je mi jeho postoj daleko pochopitelnější a srozumitelnější než obou TOP-topáků. Je-li míněn vážně a nejde-li jenom o pouhý populistický odklad s cílem neztratit hned tvář. Podle mých informací smluva-nesmlouva stejně nic neřeší. ´Něco´ se podepsat jen muselo. A EU si zaslouží řešení rychlé, jasné a i daňovým poplatníkům srozumitelné. Nebo budeme za hlouposti jednotlivých říšských knížat a jejich financporadců či spíše šéfů-sponzorů platit do nekonenečna? To si nezaslouží jak Evropa, tak hlavně Čechy. Ale dosti o tom, jinak budu mít u nás, oranžových, malérek. Počkejme si, jak dlouho pan premiér se svým postojem vydrží. Já mu za něj nadávat nehodlám. Jen tak mimochodem, na nám tam vlastně tloustnou ty stovky europoslanců, ouřadů?" uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba

"Pan premiér i pan prezident to mají srovnáno, hájí zájmy a suverenitu ČR, a proto mají mou plnou podporu. Pan Kalousek i Schwarzenberg to mají složité. Očekávám spíš, že se problémem promlčí. Nicméně to není jednoduché a do března nás čeká spousta jednání včetně pravděpodobného referenda," uvedla poslankyně ODS Zdeňka Horníková. Poslankyně Jana Černochová považuje stanovisko premiéra za správné a legitimní.

Další reakce politiků doplňujeme

Klaus nebude smlouvu ratifikovat

K dohodě se v pondělí v Bruselu rozhodlo připojit 25 z 27 zemí EU. Británie svou účast odmítla už loni. Příslušná smlouva se podepíše počátkem března. Prezident republiky Václav Klaus již deklaroval, že se pod smlouvu nepodepíše. Ministr zahraničí Schwarzenberg nedávno v médiích prohlásil, že by neseděl ve vládě, která smloiuvu nepodpoří a zemi povede mimo hlavní proud EU. Sklidil za to ostrou kritiku v ODS i od prezidenta. ODS označila jednání Schwarzenberga za vydírání s tím, že pokud chce odejít z vlády, tak ať jde.

ODS a také Věci veřejné žádají, aby se o smlouvě konalo referendum či ji schvalovala v parlamentu ústavní většina, Schwarzenbergově TOP 09 by stačila prostá parlamentní většina. Občanští demokraté a VV totiž míní, že nová smlouva významným způsobem přenáší národní pravomoci na úroveň EU. Vláda se usnesla, že by o smlouvě mělo být referendum. Je otázka, zda k samotné smlouvě, či v souvislosti s dalšími smluvami týkající se našeho vstupu do eurozóny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nestrašte lidi, nebo se z toho nedostaneme, vyšlápl si na Vojtěcha Marek Benda. Jenže ten mu předložil čísla

21:43 Nestrašte lidi, nebo se z toho nedostaneme, vyšlápl si na Vojtěcha Marek Benda. Jenže ten mu předložil čísla

Poslanec Marek Benda (ODS) dnes ve Sněmovně vyzval, aby se přestal „strašit národ“. „Jestli budeme n…