Komunista Remek má blíže k Zemanovi než Dienstbierovi

30.11.2012 12:44

O svých postojích je Jiří Dienstbier přesvědčen, že z něj dělají jediného skutečně levicového kandidáta. Také on si, stejně jako Miloš Zeman, vysloužil na závěr debaty potlesk. Vojtěch Filip však uvedl, že se KSČM rozhodne nejdříve 8. prosince, kdy zasedne Ústřední výbor strany.

Komunista Remek má blíže k Zemanovi než Dienstbierovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Remek
reklama

„Svými postoji jsem skutečně jediným levicovým kandidátem," řekl Jiří Dienstbier, ještě než vstoupil na horkou půdu Výkonného výboru KSČM. „Přijde mi proto zcela přirozené o podporu všech levicových voličů požádat,“ dodal.

Vládu s podporou komunistů bych jmenoval, tvrdí Dienstbier

Jak dále Jiří Dienstbier dodal, trvá na svém postoji, že by jako prezident jmenoval vládu podporovanou komunisty. „I bez ohledu na výsledek těchto jednání,“ dodal senátor s tím, že je to pro něj přirozené dodržování ústavnosti.

Když po další půlhodině Dienstbier vyšel z místnosti, svěřil se s dobrým pocitem. Zdůraznil, že vzhledem ke svým postojům vůči sociální sféře vidí jako zcela přirozenou možnost, že by právě on mohl oslovit levicové voliče s jejich hodnotami. Jednání bylo i podle Jiřího Dienstbiera věcné a korektní.

Větší evropská integrace

Jednání se i v tomto případě dotkla zahraniční politiky. „Vysvětlil jsem samozřejmě své postoje naprosto otevřeně, protože já jsem velkým zastánce pokračující evropské integrace. Máme-li být integrováni do euroatlantických struktur, nemusíme se úplně shodovat, ale svůj postoj jsem vyslovil zcela otevřeně,“ konstatoval senátor. Jak ale dodal, žádnou výraznou třecí plochu tam nezaznamenal, i když názory nemusely být shodné.

To se nejspíš týkalo i státu Palestina, který v noci na dnešek uznala Rada bezpečnosti OSN, byť jako neplnohodnotně svrchovaný stát. Není tajemstvím, že KSČM je výrazně propalestinská. Jiří Dienstbier k tomuto tématu dodal, že považuje za naprosto nezbytné dodržovat usnesení OSN. Dodejme jen, že Česká republika byla jednou z mála zemí, která pro tuto formu svrchovanosti Palestiny v OSN ruku nezvedla. Mezinárodní společenství by podle Dienstbiera měla garantovat bezpečnost pro oba suverénní státy – Palestinu i Izrael.

Počkejte si, zatím je ještě brzy hodnotit, tvrdí Filip

„Zatím to byla vystoupení jednotlivých kandidátů, na vyhodnocení je ještě brzy,“ řekl následně předseda KSČM Vojtěch Filip. Nechtěl říct ani to, komu dává přednost osobně. Oba kandidáti byli přesvědčiví. „Miloš Zeman měl odpovědi stručnější, takže se dostalo na více tazatelů, Jiří Dienstbier odpovídal více do hloubky,“ charakterizoval odpovědi Vojtěch Filip. Členové Výkonného výboru byli podle stranického předsedy s odpověďmi kandidátů spokojeni.

KSČM, jak řekl Filip, už avizovala, že chce, aby se do druhého kola dostal i nepravicový kandidát. Jednotlivé kroky kandidátů Zemana i Dienstbiera by pak měly přesvědčit komunistické voliče o svých záměrech.

Kosmonaut Vladimír Remek má blíž k Zemanovi

ParlamentníListy.cz se pokusily získat stanovisko některých členů Výkonného výboru. Většina oslovených konstatovala, že ještě neví, nebo že si počká na rozhodnutí Ústředního výboru. Výsledek těch, kteří byli ochotni říct svůj názor, dopadl 50 na 50.

Jedním z těch, kdo připustil bližší postoj k Miloši Zemanovi, byl bývalý kosmonaut Vladimír Remek. „Nevím, kde jste to slyšela, ale je to pravda," odpověděl na dotaz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radmila Zemanová-Kopecká
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

16:20 Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

Neúčast poslanců hnutí ANO a ODS dnes podle Pirátů znemožnila projednat návrhy na řešení zoufalé sit…