Kvůli zrůdnosti a šílenství ČSSD a lidovců přijde další brutální zdražování, upozorňuje poslanec

12.02.2014 4:44

Europoslanec ODS Hynek Fajmon varuje před novými opatřeními Bruselu, které mohou mít katastrofické následky pro ekonomiku. Evropským parlamentem odsouhlasené navýšení podpory obnovitelných zdrojů energie totiž drasticky zdraží elektřinu a vynutí si další dotování projektů typu solárních elektráren.

Kvůli zrůdnosti a šílenství ČSSD a lidovců přijde další brutální zdražování, upozorňuje poslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Ve středu 5. února totiž Evropský parlament odhlasoval poměrem hlasů 341 pro, 263 proti a 26 se zdrželo, rezoluci k návrhu Evropské komise na klimaticko-energetické cíle do roku 2030. EU bude dle návrhu usilovat o radikální redukci emisí skleníkových plynů a nárůst energetické účinnosti a využívání obnovitelných zdrojů energie.

Firmy kvůli opatření EU krachují a občany postihuje chudoba

Evropská unie má doposud v platnosti klimaticko-energetický balíček vztahující se k roku 2020. Ten říká, že do roku 2020 se má zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 20 procent, emise CO2 se mají snížit také o 20 procent a energetická účinnost se má také zvýšit o 20 procent.

Europoslanec Fajmon upozorňuje, že realizace tohoto balíčku stojí obyvatele států EU již nyní ročně miliardy korun nebo eur navíc na jejich účtech za elektřinu a spousta firem v důsledku těchto vysokých cen krachuje nebo přesouvá svou výrobu mimo EU a spousta domácností se dostává pod hranici chudoby. Důležité je také to, že k těmto cílům se s výjimkou několika marginálních hráčů nikdo na světě nepřipojil a celkový globální objem emisí se nejen nesnižuje, ale naopak roste.

„I přesto, že současné závazky mají devastující dopad na evropské podniky i domácnosti a i přestože tato politika nepřináší žádný užitek ve vztahu k fenoménu takzvaných globálních změn klimatu, Evropská komise se rozhodla, že půjde příkladem celému světu i nadále, a to zcela bez ohledu na náklady této šílené politiky. Bez ohledu na to, že komisi i europarlamentu končí mandát, navrhla nové cíle až do roku 2030. Podotýkám, že po EU nikdo stanovení takových cílů nechce. Je to zcela svévolná politika EU postavená na tezi, že EU musí jít v záchraně planety ostatním příkladem,“ uvedl Fajmon.

Češi, připravte se na masivní útok na svou peněženku

Evropská komise navrhla závazné cíle do roku 2030, kdy snížení emisí mělo být 30 procent. Evropský parlament ale odhlasoval usnesení, že se cíle musí rozhodně zvýšit: Do roku 2030 se mají snížit emise skleníkových plynů o 40 procent, podíl obnovitelných zdrojů energie se má zvýšit na 30 procent a energetická účinnost se má zvýšit o 40 procent a všechny tyto cíle mají být právně závazné.

„V praxi to znamená, že se domácnosti i firmy v Česku i v celé EU musí připravit na další masivní útok na svou peněženku. Solární baroni a další podnikající v oblasti obnovitelných zdrojů energie budou mít ještě lepší superkšeft a všichni, kdo platí účet za energie, by se měli připravit na třikrát až čtyřikrát vyšší platby na podporu obnovitelných zdrojů energie, než je tomu nyní. A opět jako i v minulosti tuto politiku podpořili svými hlasy europoslanci za ČSSD a lidovci. EU tedy bude opět draze bojovat za záchranu klimatu, ale vzhledem k tomu, že USA, Čína, Rusko, Indie, Brazílie a další takovou politiku nemají, nebude evropské šetření mít na klima vůbec žádný dopad. Na pracovní místa, životní úroveň a konkurenceschopnost firem z EU to ale bude mít dopad obrovský. Právě proto jsem pro tuto klimatickou sebevraždu Evropy nehlasoval,“ sdělil Fajmon.

Budete platit 1500 korun měsíčně navíc

„Že toto opatření bláznů a šílenců bude mít naprosto devastující dopad na evropský průmysl a životní úroveň lidí v Evropě, je nyní již naprosto jasné. Že se tímto způsobem se světovým klimatem nepohne ani o milimetr, je jasné rovněž. Již nyní vysoké ceny elektřiny hodlají českým domácnostem i firmám zvýšit vládní sociální demokraté a lidovci. Politiku zvyšování cen elektřiny hodlají prosazovat až do roku 2030. Domácnosti i firmy zaplatí za elektřinu více, protože jak ČSSD, tak KDU-ČSL podporují politiku boje s klimatickou změnou,“ uvádí Fajmon.

Fajmon připomíná, že již dnes platí průměrná česká domácnost na podporu obnovitelných zdrojů energie měsíčně zhruba 500 korun.

„Pokud vstoupí v platnost politika dalšího zvyšování klimatických závazků, stoupne měsíční platba české domácnosti na podporu těchto zdrojů na zhruba troj až čtyřnásobek současného stavu. Průměrná domácnost tak bude měsíčně muset platit 1500 až dva tisíce korun na podporu těchto takzvaných zelených zdrojů. Adekvátně se zdraží elektřina rovněž firmám, což povede k omezování výroby u nás a k zániku pracovních míst. Až se budete ptát, proč se platí tolik za elektřinu, vzpomeňte si na ČSSD a KDU-ČSL, kteří to v zápalu marného boje s globálním oteplováním zařídili,“ zlobí se Fajmon.

Jak se zachová premiér Sobotka a jak to lidem vysvětlí

„Bohuslav Sobotka říkal, že hlavním cílem vlády je omezit růst cen elektřiny a že to dává za úkol panu ministrovi Mládkovi, zároveň ale europoslanci ČSSD hlasují pro takovou ptákovinu. To je nehoráznost. V březnu bude Evropská rada, jsem zvědav, jak se k tomu pan premiér Sobotka a jeho vláda postaví. A jak se k tomu postaví pan ministr financí Babiš. Jak případně vysvětlí chudým lidem, že chtějí zruinovat jejich rozpočty kvůli naprosto neúčinnému boji proti takzvanému globálnímu oteplování. Sociální demokraté opět nahrávají budování fotovoltaických elektráren a podobných zrůdností,“ řekl ParlamentnímListům.cz Fajmon.

Reflex.cz uvedl, že stávající závazek snížit do roku 2020 emise uhlíku o 20 procent pod úroveň roku 1990 stojí EU ročně 250 miliard amerických dolarů. Pokud by EU svůj závazek prodloužila až do konce století, cena za klimatickou válku by se vyšplhala na 20 bilionů dolarů (20 tisíc miliard), přičemž podle klimatických modelů by to na konci století snížilo nárůst teploty o neměřitelných 0,05 °C. A pokud by nakonec prošel návrh Evropského parlamentu o čtyřicetiprocentním snížení, náklady by se pohybovaly podle některých odhadů až ve výši 800 miliard dolarů. V ČR stojí podpora obnovitelných zdrojů energie několik desítek miliard korun ročně.

V březnu by se záležitostí měla zabývat Evropská rada, tedy šéfové exekutiv členských států (premiéři či prezidenti, dle toho, koho která země vysílá). 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…