Lezení muslimům do řitě. Poprava a urážka nás všech. Občané, nenakupujte v Lidlu! Toto nám o smazaných křížích řekli Zaorálek, Bělobrádek, Keller či Okamura

04.09.2017 17:25

ANKETA Velký ohlas vyvolalo, že řetězec Lidl na letácích a výrobcích k „řeckému týdnu“ z fotografií vymazal kříže z řeckých kostelů. U akce „arabský týden“ nic z mešity ale nesmazal. Kardinál Dominik Duka napsal, že mazáním křížů z fotografií začíná proces, který může skončit skutečným sundáváním křížů z chrámů.

Lezení muslimům do řitě. Poprava a urážka nás všech. Občané, nenakupujte v Lidlu! Toto nám o smazaných křížích řekli Zaorálek, Bělobrádek, Keller či Okamura
Foto: PL
Popisek: Leták Lidlu.
reklama

„Napsal jsem solidární list panu velvyslanci Řecké republiky, kde jsem připomenul své obavy, že úpravami fotografií začíná proces, který může skončit skutečným sundáváním křížů z chrámů,“ napsal kardinál Dominik Duka, který chování Lidlu ostře odsoudil.

Je to dobrovolná poprava naší civilizace a urážka všech Evropanů

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o celé věci myslí. Drtivá většina z nich jednání Lidlu tvrdě odsoudila a mnozí vyzvali občany, aby v něm přestali nakupovat. Podle některých jde o urážku křesťanů a celé naší civilizace. Jde o trend, který probíhá již v Evropě, kdy se ruší oslavy Vánoc a podobně, aby nebyli uraženi muslimové.

„Pokud se to stalo, jak píšete, pak tento typ ‚korektnosti‘ pokládám za směšný a dopaluje mě to,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na dotaz nereagoval.

„Řecký křesťanský klášter bez křížů je jako sex bez ženy,“ smál se vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Nemusím často souhlasit s kardinálem Dukou, ale zde má pravdu. A to, co provedl řetězec Lidl, je hanebné, a podlézavost manažerů politice paní Merkelové je více než ostudná. Je to podraz na zákazníky,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

„Pokud začneme vymazávat kříže a vůbec se dobrovolně vzdávat všech atributů naší kultury proto, abychom nikoho nepopudili, je to dobrovolná poprava naší civilizace. Pokud chtěl Lidl malebný záběr křesťanského kláštera, měl tam nechat kříže. Pokud nechtěl kříže, nechápu, proč si vybral klášter!“ řekl místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda STAN Petr Gazdík.

„Proti politické korektnosti bojuji už léta. Toto je příklad, který ukazuje, jak muže být tzv. korektnost hloupá. Bohužel je i nebezpečná a urážlivá. Rozhodnutí prodejního řetězce je urážkou všech Evropanů bez ohledu na víru, kteří ctí svoje tradice a hodnoty. Proti takovým postupům se musíme jako společnost bránit,“ míní předseda ODS a poslanec Petr Fiala.

„Je to oportunistická zbabělost ze strany Lidlu. Nemám strach z mešit u nás, ale z prázdných kostelů a zbabělosti a lhostejnosti křesťanů,“ říká čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg

Další projev plíživého rozpínání islámu. Popravy nevěřích o muslimském týdnu

„Jsou horší věci v životě, které by se měly řešit,“ reagoval na dotaz místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

„Je to další projev plíživého rozpínání islámu. Tato země není ani kancléřky Merkelové, ai Eurohujera Macrona, ani Halíka, je naše. A podle toho se chovejme. Jinými slovy, kdo nehodlá naši kulturu, naše pravidla a zvyklosti respektovat, ať táhne!“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Mazání křížů z kostelíků na fotce, která měla charakterizovat Řecko, je ubohost a ukazuje, jak pokřivené myšlení mají marketingoví experti z Lidlu. Je to jako v Orwellově románu 1984. Fotkou to začíná, a aby to neskončilo ničením skutečných křížů. Je dobře, že se tomu Češi postavili,“ míní předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

„Vedení firmy Lidl dělá ‚dobrou práci‘, jelikož nám všem ukazuje, jak by měla vypadat Evropa podle představ Merkelové, Sobotky, Jourové, Pelikána, Schwarzenberga, Bělobrádka, Junckera nebo Macrona – tedy Evropa muslimská, ve které jsou křesťané diskriminováni. Jen netuším, co bude dál, co dalšího nám připraví tito multikulturalisté a podpůrci diktátu Bruselu – zákaz vstupu židům a popravy nevěřích o muslimském týdnu? Nová evropská totalita skutečně nabrala zase o něco nenávistnější podobu. A my v SPD říkáme jasně – prosazujeme referendum o vystoupení ČR z EU, nulovou toleranci nezákonné migrace a zákaz islámu v ČR,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.   

„Umazáním křížů z obrázků řeckých chrámů, kde samozřejmě jsou, umazal obchodní řetězec Lidl především sám sebe. Takové jednání z důvodů zcela nepochopitelné hyperkorektnosti považuji za ubohé, nekulturní, ale především za naprosto zbabělé. Pokud v České republice budou občané Lidl bojkotovat, je to jen a jen správné. Kříže už v Evropě mnohde sundávají – v nemocnicích, na památných místech v horách a podobně. Je to zbabělé a k ničemu dobrému to nemůže vést. Velký dík patří panu kardinálovi Dominiku Dukovi za jasná slova, jasné postoje. Stejně tak jako v otázce obhajoby konzervativních hodnot, jako jsou manželství muže a ženy či rodičovství dětí dané mužem a ženou a nijak jinak. Pane kardinále, děkuji vám,“ sdělila místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Jitka Chalánková.

Ve chvíli, kdy se krvavá stopa teroru blíží i k našim hranicím, je pozitivní diskriminace mešity proti křesťanskému chrámu projevem krajního nevkusu

„Já to vnímám jako obrovské pokrytectví řetezce Lidl. Vidím pokrytectví i některých těch kritiků. Lidé, kteří veřejně vystupují proti křesťanským hodnotám naší společnosti najednou mají pocit, že jim jednání Lidlu vadí. Doufám, že lidé to zhodnotí ve volbách, kdo si na tom honí politické body a kdo ty hodnoty doopravdy prosazuje. Je to také jasný důkaz rozdílu mezi křesťanství a islámem. Je jasné, že křesťanství je tolerantní. A pokud islámu vadí a uráží ho znaky jiného náboženství, tak si to můžeme přeložit jako pravý opak. Dlouhodobě říkám, že tolerance může být jen odsud posud. Nikdy nesmíme tolerovat netoleranci,“ říká místopředseda KDU-ČSL a poslanec Ondřej Benešík.  

„Pokud se řetězec skutečně podvolil tak okázale dvojímu metru, je to jen další trapná úlitba ‚politické korektnosti‘, která si nevidí ani na špičku vlastního nosu. Ještě před pár lety by na reklamě, vábící na delikatesy exotičtějších kuchyní, nikomu nevadily ani ortodoxní kříž, ani mešita. Jsou-li dnes tématem hrátek i vášní, pak to jen znovu signalizuje, kam to nomenklatura Velkého bratra dopracovala – a čím vším nás ještě hrozí zaskočit. Až by se ukázalo, že kus pravdy má tentokrát – stává se mu to spíš výjimečně – i momentální pražský primas, byly by v sázce mnohem vážnější věci. A sice bezpečí všech, kdo jsou tu doma, a ne snad jen těch či oněch symbolů. V situaci, kdy se krvavá stopa teroru, k němuž se hlásí Islámský stát, zlověstně blíží i k našim hranicím, je ‚pozitivní diskriminace‘ mešity proti křesťanskému chrámu projevem krajního nevkusu – a gestem, z nějž může teroristické chátře růst hřebínek ještě víc,“ upozorňuje místopředseda KSČM Josef  Skála.

„Byla to hloupá a neprofesionální kampaň, která zadavatelům přinesla pouze ostudu. Je dobře, že symboly stále něco v naší společnosti znamenají. A je třeba odlišit hloupost prodejců od politicky motivovaných PR akcí. Tento případ ukazuje, jak nebezpečné může být prodávat politiku jako zboží,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Někdo možná řekne, že to je banalita, že jsme dnes většinou ateisté, ale já to považuji za skandální a bezprecedentní věc. Včetně směšného a hloupého oficiálního vyjádření Lidlu, že to bylo určeno pro jiné evropské země. Které evropské zemi vadí kříže? Vždyť evropská kultura je založena na křesťanské kultuře. Tak komu to mohlo vadit? Kdyby si dovolil vyretušovat z mešity půlměsíc nebo minaret, neziskovky a všechny ty ‚nezávislé‘ organizace by Lidl roztrhaly na kusy. Teď najednou mlčí. A jestli Německo je na tom opravdu už tak špatně, že se podřizuje jiné kultuře a že nechá svůj obchodní řetězec klidně pošlapat symbol víry, která i k nim historicky patří, je mi Němců opravdu líto! Ale k nám ať to nezatahují! Ono to opravdu začíná retušováním křížů a za chvíli někdo bude chtít zakázat Vánoce. To ani omylem. Byl jsem svědkem, kdy na Radě Evropy Turecko zcela vážně navrhlo, aby v době ramadánu nepracovaly evropské instituce. Je to neuvěřitelné a evropští králové a královny, kteří za Evropu a evropskou kulturu v historii bojovali, by dnes zaplakali. Podle mého názoru jde o urážku náboženství a myslím, že by se to mělo řešit i z právního pohledu. A rozhodně se připojuji k názoru, že by měli lidé zvážit, kam jít nakupovat,“ varuje předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Retuše jsou na reklamních fotkách zbytečné (i když se běžně dělají), podobně jako je ještě trapnější tažení proti černochům na letácích. Otázka je, zda by byl Duka tak aktivní, kdyby šlo o retuš symbolů jiného náboženství – řeči o útoku na chrámy kvůli jedné nedomyšlené reklamě jsou už laciná hysterie. Prostě příště bez retuší,“ uvedl místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

Je to stejné, jako kdyby byly ženy obviňovány z toho, že kladly odpor násilníkovi…

„Pak kardinál Duka by možná mohl zchladit hlavu. Reklama je specifický žánr, pana kardinála navíc nikdo nenutí zřizovat pobočky prodejen v chrámech nebo upravovat církevní politiku podle prodejních řetězců nebo třeba prosazovat otevřené obchody na církevní svátky (a z vysokých představitelů sídlících ma Hradčanech to byl, pokud si dobře pamatuji, prezident Klaus, kdo figuroval jako manekýn v reklamě na lyže, u kardinálů takové angažmá nepamatuji). Obávám se, že sundávání křesťanských symbolů z odsvěcených chrámů má spíše kořeny v malé schopnosti komunikace církevních představitelů s obecnou veřejností než nic moc neznamenající retuše reklamních fotografií. Pan kardinál svým ‚protestem‘ jistě sklidí úspěch u relativně malé skupiny ultrakonzervativních bijců za tradiční hodnoty. Řeckým kostelům nebo Řecku by ale určitě více prospěl pocit solidarity s jejich ekonomikou než pranýřování obchodního řetězce za reklamu na prodej řeckých produktů, o solidaritě při zvládání pomoci uprchlíkům nemluvě. Ve věci postoje víry k obchodnímu řetězci, který se snaží být neutrální, bych dal spíše na Matouše 22:21, Marka 12:17 či Lukáše 20:25 než na posílání protestních nót řeckému velvyslanci. Kácení stromů při stavbách prodejen byl vážnější a reality se více týkající problém, ale komu kdo psal protesty tehdy, že ano…,“ uvedl poslanec ANO Jiří Zlatuška.

Podle europoslance Jana Kellera jde o součást širšího procesu. „Ve Francii na některých základních školách zrušili koncem roku vánoční stromky, aby nejitřili city muslimů. Někteří starostové zrušili ze stejného důvodu vánoční výzdobu ulic. Je to zcela evidentní důkaz toho, že dnes nejde o vzájemné obohacování kultur, ale o vytlačování jedné kultury jinou. Vrcholem manipulace je, když ti, kdo na tento nebezpečný proces upozorňují, jsou vydáváni za nesnášenlivé xenofoby. Je to stejné, jako kdyby byly ženy obviňovány z toho, že kladly odpor násilníkovi. Třeba se dočkáme i toho,“ varuje Keller.

„Co se Duka diví?! To nesleduje svého ideologického tajemníka jménem František nějakým omylem v postu papeže? Ať si jeho cinty o nutnosti přijímat islamisty a vytvářet jim podmínky pro slušný život přečte nebo poslechne. Nejsem věřící, ale za toto bychom Lidl měli vyhodit z republiky nebo alespoň přestat u nich nakupovat. Na druhou stranu, podíváme-li se na to, kdo Lidl vlastní, nemůžeme se divit pripos… majitele. Je to odporná prasárna a kolaborace s nepřítelem,“ zlobí se senátor Jaroslav Doubrava.

„Pokud by Evropa měla pud sebezáchovy, pak by nikdo z nás neměl měsíc v Lidlu nakupovat. Ať si prodává ve světě, kterému se podřizuje. Možná by dostali po měsíci rozum,“ míní senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

V Lidlu si nekoupím už nic, vyzývám lidi k bojkotu Lidlu v ČR. On se de facto přidal k náboženské válce proti křesťanům

„Je to naprostý skandál, kardinál Duka má pravdu. V Lidlu si nekoupím už nic, vyzývám lidi k bojkotu Lidlu v ČR. On se de facto přidal k náboženské válce proti křesťanům,“ míní poslanec ANO Pavel Šrámek.

„Lidl vymazal kříže z řeckých kostelů, já vymazal Lidl z prodejen, kde jsem nakupoval,“ reagoval poslanec TOP 09 František Laudát.

„Jsem znechucen. Když se tak bojí o svůj zisk, ať tam dávají jen fotky mešit. Opravovat minulost je nemravné, opravovat přítomnost trapné,“ uvedl místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.

„Nejdřív jsem myslel, že je to vtip. Teď musím říci, že jde o nehoráznou drzost. Když se nedaří paní Merkelové, panu Macronovi a celé té suitě v Evropské komisi vnutit nám svůj koncept multikulturalismu politickými prostředky (zatím), přispěchají na pomoc nadnárodní řetězce. My Češi jsme na takové počínání dost citliví, máme zkušenost s politikou appeasementu, uplatňovanou před válkou vůči hitlerovskému Německu. Ustupování k ničemu dobrému nevede. Tento případ jenom potvrzuje moji soustavnou snahu definovat v Ústavě ČR, co je česká – evropská kultura, a nadřadit ji v našem prostoru nad kultury ostatní. Křesťanský kříž k evropské – české kultuře neodmyslitelně patří,“ zlobí se poslanec ANO Zdeněk Soukup.

„Vynechávání, respektive umazávání křížků a celkově potlačování křesťanských tradic je dlouhodobý proces, který provádí liberální levice spolu s islámskými politiky. Islámští představitelé si stěžují, že je křesťanské symboly urážejí, a progresivisté je v tom podporují. Doporučuji knihu Vladimíra Pálka ‚Lvi přicházejí‘, kde autor popisuje záměrné vytlačování křesťanství z EU. Další kniha, která popisuje řízenou likvidaci křesťanské demokracie a kterou bych doporučil, je Smrt Západu od Pata Buchanana. Zatímco Vladimír Palko je slovenský křesťansko-demokratický politik, Pat Buchanan je americký konzervativec. Lidl je další ukázkou politické korektnosti, která vede Evropu do pekel. Navrhuji Lidlu zvednout daně,“ uvedl senátor ODS Tomáš Jirsa.

V Německu je však již běžné, že muslimům a jejich „kultuře“ lezou do řitě

„Není to první reklamní přehmat tohoto obchodního řetězce, jehož domovskou základnu hledejme v Německu. Osobně s tím samozřejmě nesouhlasím a být občanem Řecka, cítil bych se tímto jednáním minimálně ponížen. V Německu je však již běžné, že muslimům a jejich ‚kultuře‘ lezou do řitě, a toto je jen jeden z projevů. Němci si svoji vítačskou politikou zadělali na megaprůšvih (obdobný, leč pejorativní výraz by to vystihl lépe) a nyní si myslí, že podlézáním a plněním požadavků muslimů zabrání dalším problémům. Bohužel se zase mýlí. Naopak střet civilizací jen přibližují, protože přijde doba, kdy zatím většinová část obyvatel Evropy přestane být tolerantní. A že se to v některých zemích, tzv. západních demokraciích, již děje, víme. S vyjádřením pana kardinála Duky bych mohl souhlasit, kdyby však nebylo v takovém rozporu se slovy jeho nadřízeného, papeže Františka, který je v katolické církvi hlavním vítačem. Takto jej považuji pouze za jakousi slizkou úlitbu českému, silně ateistickému národu. Je mi velmi sympatický postoj české veřejnosti, která dokázala svůj nesouhlas s odstraňováním křížů projevit vtipným výlepem křížů na nejméně jednu prodejnu tohoto obchodního řetězce. Myslím si, že by také stálo za realizaci projevit svůj nesouhlas třeba tím, že tento obchodní řetězec budeme jako zákazníci po určitou dobu, dejme tomu jednoho týdne, bojkotovat a nákupy pořídíme u konkurence. Je to nenásilná, leč pro řetězec Lidl dostatečně ekonomicky znatelná forma protestu před postupnou islamizací Evropy,“ říká poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Vypadá to, že západní Evropa nerezignovala jen na ochranu svých hranic a občanů, ale i na ochranu křesťanských tradic. Je to tristní! Naprosto s panem kardinálem Dukou souhlasím. Udělám vše pro to, abychom se toho nedočkali,“ říká poslanec ANO Stanislav Berkovec.

„Úprava fotek touto formou je vlastně klamání a poškozuje to ty, kteří jsou majiteli a uživateli zmíněných kostelů. Je to nepřijatelné. Kříž je pro nás, křesťany, znamením spásy, má velký symbolický i estetický význam. Je správné, že se pan kardinál Duka ozval, udělal to za nás a děkuji mu za to. Doufám, se tato profesionální chyba tvůrců reklamy už nebude opakovat. Myslím si, ze Lidlu to moc nepomohlo,“ domnívá se europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Dáme-li si celou věc do kontextu s aktuálním prohlášením Angely Merkelové, že ‚islám k Německu patří‘, a tím, že Německo je vedoucí mocností EU, je nejlepší co nejdříve se začít chystat na opuštění EU, kterou neřídí Evropský parlament, ale Merkelová a Macron a legislativě dává tón nikým nevolená Evropská komise. Referendum o EU je jedinou cestou, jak dál a jak se dostat ven,“ myslí si poslanec Karel Fiedler.

Pokud to přejdeme mlčením, tak se za krátký čas staneme cizinci ve vlastní zemi

„Myslím si, že Lidl už jde za hranici únosného. Je to víc než reklama, jde o princip. Pokud to přejdeme mlčením, tak se za krátký čas staneme cizinci ve vlastní zemi. Vánoce jsou křesťanský svátek, odpovězme Lidlu a jim podobným bojkotem prodejen do konce roku. Mlčením se vše bude jen zhoršovat,“ apeluje poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Je mi velmi líto naší kultury, ale touha po sebezničení je silnější než pud sebezáchovy. Zdá se, že konec je už záležitostí této generace. Pokud s tím nic neuděláme,“ říká kandidát za SPD do Poslanecké sněmovny Petr Trombik.

Mgr. Petr Trombik

  • BPP
  • Bezpečnostní expert
  • mimo zastupitelskou funkci

„Nadnárodní koncerny tlačeny svými vlastníky k dosahování co nejvyšších zisků jsou ochotny obětovat cokoli. Z celé kauzy je vidět, co je příčinou dnešního stavu světa. Globální kapitalismus rozevřel nůžky chudoby a otevřel tím mimo jiné cestu náboženské nesnášenlivosti! Tento fanatismus plíživě proniká do každodeního života společnosti a pod dojmem náboženské korektnosti se řítíme do pekla. Jediný ateismus je správná cesta k bezproblémovému soužití lidí z různými historickými kořeny. A tvrdým daňovým omezením volně plujícího bezbřehého nenažraného kapitálu získat prostředky pro rozvoj chudých regionů,“ myslí si poslanec KSČM Leo Luzar.

„Chování Lidlu je absolutně neakceptovatelné a přihlouplé a tento řetězec se tím velmi ztrapnil. Pokud se řetězec neomluví a nenapraví to, tak už tam rozhodně nakupovat nikdy nepůjdu,“ říká europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Nezvítězí-li ve většině Evropy normální zdravý rozum i běžný pud sebezachování, tak budou odstraňovány nejen kříže. Pan kardinál totiž opomněl kalich. Je skutečně trapné, že z rádoby ‚všetolerance‘ se stala totalita. Nezávidím církvi restituce, ale je zřejmé, že se měla zabývat něčím podstatnějším, než je mamon. Ostatně nejen církev. Nu a má-li takto vypadat M&M EU (Merkelová – Macron), pak naopak závidím Velké Británii Brexit,“ říká poslanec Jiří Koskuba.

„Celá akce obchodního řetězce je naprosto stupidní. Omlouvám se za ten výraz, ale na příhodnější jsem nepřišel,“ uvedl senátor Zdeněk Nytra.

„Mám stejný názor jako pan kardinál Duka. Podlézat evropským řídicím strukturám tímto nechutným způsobem, kdy jsou uráženi křesťané, bychom v České republice neměli. Muslimy urážet nesmíme (a nechceme) a křesťany můžeme?“ uvedl poslanec ANO Karel Rais.

Jakoukoliv servilitou k muslimským migrantům dláždíme svůj vlastní hrob

„Chápu ty, kteří mají k symbolu kříže výhrady s odkazem na křižácké války či středověkou inkvizici. Není ovšem možné ignorovat skutečnost, že tento symbol je součástí naší křesťanské civilizace. Je jasné, že přežití současné podoby evropské civilizace závisí na udržení si svých kořenů. Z tohoto pohledu si jakoukoliv servilitou k našim muslimským migrantům, potažmo k celému muslimskému světu dláždíme svůj vlastní hrob,“ upozorňuje poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová.

„Je to těžko pochopitelný a neomluvitelný výraz neúcty k hodnotám a kořenům, na kterých naše civilizace vznikla a díky nimž byla v porovnání s ostatními nesrovnatelně vyspělejší a úspěšnější. Zhoubná ideologie multikulturalismu dospěla do poslední fáze, už to není jen slepá akceptace hodnot, které jdou přímo proti hodnotám a principům naší civilizace, nyní už dokonce sami dobrovolně naše hodnoty likvidujeme. Ti, kdo náš hodnotový systém a způsob života nenávidí, z nás musejí mít radost. Mají to jednodušší, než si asi sami dovedli představit. Ten, kdo to v Lidlu připustil, by se měl opravdu stydět,“ říká poslanec ODS Jan Skopeček.

„Tento případ ilustruje fakt, že kapitál neuznává kromě růstu svého vlastního potenciálu a zisku žádná morální a bohužel ani kulturní pravidla. Na druhé straně se podivuji nad tím, že pan Duka dlouhodobě ignoruje stav a mlčí, když jsou z památníků osvoboditelům odtesávány dobové symboly a znaky, jejich tanky jsou přebarvovány na růžovo a podobně. Když se vymazávají kříže, je to tedy podle Duky kulturní a společenská katastrofa, když se ale ničí hvězdy, je to v pořádku… A takovýto přihlouplý dualismus já osobně rozhodně neuznávám,“ uvedl poslanec KSČM Jiří Valenta.

„S Lidlem jsme právě v polovině cesty, kříže jsou odstraněny. Druhá půlka bude, že v rámci korektnosti a vyváženosti uděláme z kostelů mešity, aby to v EU bylo vyvážené pro všechny věřící!“ reagoval senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Myslím, že se někdo v PR firmy projevil jako totální blbec,“ reagoval poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Lidl nám v honbě za ziskem ukázal, jak lze jít islámu ‚na ruku‘ a ustupovat od křesťanských tradic v Evropě. Komu se to líbí, ať tam dál nakupuje, a komu ne, ať má šanci jiné volby. A arcibiskup má samozřejmě pravdu,“ řekl poslanec ODS Petr Bendl.

„Vymazání křížů na letáku propagujícím řecké dny bylo ze strany Lidlu neuvážené a krajně nevhodné. Neshledávám v tom však nějaký hlubší význam, spíše selhání jedince a nedostatečnou kontrolu podoby letáků. Pokud vím, tak se Lidl za tento přehmat již omluvil,“ uvedla poslankyně ČSSD Dana Váhalová.

„Lidl je německá firma, a to vysvětluje vše,“ reagoval poslanec ANO Pavel Plzák.

„Neznám oficiální stanovisko řetězce Lidl, proč vymazali kříže. Můžeme se jen dohadovat, například že manažeři Lidlu zastávají stejný názor jako kancléřka Merkelová, že islám patří do Evropy. My, Realisté, uznáváme křesťanské hodnoty, ctíme národní zájmy a hájíme svobodu člověka a budeme bojovat proti takovým nešvarům. Pokud by firmy, jako je Lidl, mající zde zisk, se měly takto chovat i nadále, tak v naší zemi nemají co dělat,“ říká poslankyně Realistů Jana Hnyková.

„Souhlasím s panem kardinálem Dukou,“ reagoval senátor ODS Jiří Burian.

Kříž na obrázku nenecháme, ale silueta mešity je naprosto v pořádku

Kříž na obrázku nenecháme, to by mohlo urazit náboženské cítění. Ale silueta mešity je naprosto v pořádku. Tak by se dala shrnout politika nadnárodního řetězce supermarketů Lidl. Redakce ParlamentníchListů.cz obdržela fotografii letáku Lidlu, pocházejícího z Nizozemska. Země bezprostředně sousedící s Belgií, kde celá kauza vznikla. A také země, která je známá vysokým zastoupením muslimské populace.

Právě ta se nejspíš mohla cítit uspokojena tento týden, když nizozemský Lidl spustil v rámci pravidelného cyklu regionálně zaměřených akcí „arabský týden“. Podle známé pohádkové série byl nazván „Tisíc a jedna chuť“ a v jejím rámci si zákazníci mohli dopřát například Kebab Pizzu, obsahující tradiční přísady kebabu. Celá speciální nabídka tisíce a jedné chuti pak byla zabalena do tradičního arabského designu. A obrázku vévodil charakteristický kopulovitý tvar modlitebny završený vysokým minaretem.

Česká pobočka společnosti Lidl pod tlakem odporu vydala tiskové prohlášení, ve kterém se zákazníkům za manipulaci s obrázky omlouvala, a odpovědnost přenesla na „mezinárodní tým“, který obaly designoval. Stanovisko centrály společnosti tedy je, že manipulace s obrázky proběhla proto, že společnost nechce dát příslušníkovi žádného náboženství pocit vyloučení, a proto odmítá veškerou náboženskou symboliku.

„Popravdě řečeno, to, co mnohým lidem připadá jako směšné a okrajové, je příznakem hluboké choroby. Ano, může připadat jako pošetilost a komická záležitost, že řada zemí v západní Evropě už nesmí posílat pohlednice s nápisem ‚Veselé Vánoce‘, ale jen ‚Veselé svátky‘, že radnice odmítají na náměstích stavět vánoční stromy, protože je to křesťanský symbol a mohl by urážet jinověrce…,“ napsal k věci také kardinál Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

16:27 Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

Poslanci odhlasovali, že se budou na začátku úterní sněmovní schůze zabývat okolnostmi zvažované ces…