Na silvestra doma! Bouřlivé hodiny ve Sněmovně vyústily v prodloužení nouzového stavu

22. 12. 2020 18:14

I dva dny před Štědrým dnem jednali poslanci poměrně bouřlivě o tom, zda prodloužit nouzový stav kvůli koronavirové pandemii, nebo nikoliv. Ve hře bylo prodloužení rovnou o třicet dnů. KSČM nakonec vládní návrh podpořila, a tak země v nouzovém stavu skutečně zůstane až do 22. ledna.

Na silvestra doma! Bouřlivé hodiny ve Sněmovně vyústily v prodloužení nouzového stavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Ministr zdravotnictví Jan Blatný se snažil v úvodu schůze přesvědčit poslance k prodloužení nouzového stavu. Odůvodnil to tím, že vývoj epidemie nabral růstovou dynamiku odpovídající reprodukčnímu číslu 1,2 až 1,3. Počty nakažených rostou, a jak uvedl Blatný, mohou mít dopady na zdravotní péči. „Situace vykazuje velmi rizikové trendy,“ poznamenal s tím, že se registruje i stále vysoký zásah zranitelných skupin. „Jde zejména o důsledek komunitního šíření,“ poznamenal. 

„Abychom vše byli schopní zvládnout, je potřeba pokračovat v nastavených protiepidemických opatřeních,“ uzavřel svou žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dní. 

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21116 lidí
Ve svém vystoupení před zákonodárci se snažila poslankyně hnutí Trikolóra Tereza Hyťhová získat od vlády záruku, že při zpřísnění již nebudou zavírány školy. Odůvodnila to tím, že děti potřebují sociální kontakt a potřebují být ve škole.

Poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že nouzový stav je svým způsobem berlička, jež má umožnit provádět některá opatření. „Pokud se skutečně nacházíme ve stupni pět PES, tak vláda musí přijít se žádostí. Musí být ale jasně zdůvodněna,“ uvedl.

Ve Sněmovně vystoupili také předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, který ministrovi vytkl nefunkčnost PES. Očekával prý posílení testování antigenními testy, zároveň také očekával, že systém PES zase začne fungovat. Podle Rakušana se totiž rozpadl vládě pod rukama. „Predikovatelnost nefunguje, je to výsměch všem odborníkům, kteří vám systém pomáhali dávat dohromady,“ dodal Rakušan se slovy, že lidem byla sebrána naděje. Vytkl také to, že chybí kompenzace a očkovací strategie. Premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání Sněmovny následně v souvislosti s očkováním uvedl, že do Česka první vakcíny proti koronaviru dorazí 26. prosince. Mělo by jich být necelých deset tisíc kusů. 

Nouzový stav nepodpořily mimo jiné SPD či TOP 09. Poslanec za TOP 09 Dominik Feri zkritizoval vládu za to, že podle něj ignoruje lidi. „Nejste schopní dát ani jedinou výjimku na silvestra, která by vyrovnala nesmysl nočního vycházení. Bohoslužby ale výjimku dostaly. Vždyť ta vláda bude pro smích. Lidé to nebudou dodržovat,“ míní.

Předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi pak vadila nepřítomnost premiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v jednacím sále. „Je tu pouze ministr kultury a ministr zdravotnictví. To ukazuje, jak to vláda bere vážně,“ uvedl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

16:27 Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

Poslanci odhlasovali, že se budou na začátku úterní sněmovní schůze zabývat okolnostmi zvažované ces…