Nepřipravenost a amatérské chování. Vy si se Sněmovnou snad hrajete! Bartošek vypráskal Kolovratníka a dnešní schůze skončila

20.11.2017 17:01

Poslanci budou ve středu volit jen nového předsedu sněmovny, místopředsedy dolní komory zřejmě v pátek. Vyhlášením lhůty pro podávání návrhů kandidátů do funkce předsedy dnešní první den ustavující schůze zhruba po třech hodinách včetně 40minutové přestávky pro jednání klubů skončil. Schůze bude pokračovat od středečních 10:00. V úterý se poslanci kvůli zákonné lhůtě provázející volbu šéfa dolní komory nesejdou.

Nepřipravenost a amatérské chování. Vy si se Sněmovnou snad hrajete! Bartošek vypráskal Kolovratníka a dnešní schůze skončila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ustavující schůze poslanecké sněmovny. Na úvod se skládal poslanecký slib

Bod o vyhlášení lhůty vyvolal obdobný, ač kratší spor, jako se odehrál při stanovení počtu členů mandátového a imunitního výboru. Předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) chtěl vyhlásit i termín pro podávání návrhů kandidátů do místopředsednických funkcí. „Technicky v tom není žádný problém,“ zdůraznil.

Oponenti ale poukazovali na závěry ze schůze volební komise z minulého týdne, které pojednávají jen o lhůtě pro volbu předsedy. „Buď máme komisi, nebo ji zrušme a vy budete rozhodovat všechno sám. Máme 75 minut na to, abychom svolali kluby a podali nominace,“ řekl na Kolovratníkovu adresu předseda frakce ODS Zbyněk Stanjura. Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek se zase Kolovratníka tázal na to, zda si se sněmovnou hraje. Soudí, že plénum by mělo být ve střehu před měněním volebního řádu ze strany vítězného hnutí ANO, kterému vytkl nepřipravenost a amatérské chování.

Předsedající Jan Hamáček (ČSSD) navíc upozornil na to, že bez usnesení volební komise není možné lhůtu pro podávání kandidátů na místopředsedy sněmovny vyhlásit. Komise by se tedy nejprve musela znovu sejít.

Kolovratník se proti „příkrému hodnocení“ ohradil, zalitoval zároveň, že s nápadem přišel. Zdůraznil, že nechtěl zničit dohodu z volební komise. Případné vyhlášení lhůty pro podávání návrhů na kandidáty na místopředsedy bylo podle Kolovratníka návrhem ke zvážení, případně k hlasování pléna.

Zatímco nominace na předsedu sněmovny budou moci kluby podávat volební komisi do dnešních 17:00, termín ohledně místopředsedů bude vyhlášen až ve středu, kdy plénum stanoví také jejich počet. Volba místopředsedů se tak uskuteční kvůli 24hodinové zákonné lhůtě s největší pravděpodobností až v pátek.

Patrně jediným uchazečem o pozici předsedy dolní komory bude její bývalý místopředseda Radek Vondráček (ANO). Pro volbu má dostatečnou podporu i od poslanců Pirátů, SPD a KSČM. Vondráček už ohlásil, že navrhne, aby místopředsedů sněmovny bylo pět, tedy o jednoho více než v minulém volebním období. Pozice by tedy mohli získat nominanti ODS, Pirátů, SPD, KSČM a ČSSD.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celodenní bitva je u konce: Vláda Andreje Babiše v noci získala důvěru Sněmovny

1:12 Celodenní bitva je u konce: Vláda Andreje Babiše v noci získala důvěru Sněmovny

Menšinový kabinet ANO a ČSSD bude vládnout s důvěrou Sněmovny. Podpořila jej KSČM. Česko má plnohodn…