Neuhnula. Ostatní přestali, Kalouskova poslankyně, jež před lety urazila důchodce, stále vyplácí z eráru svého syna. Toto nám k tomu řekla

17.10.2017 20:32 | Zprávy

Rodinní příslušníci coby zaměstnanci poslanců se v médiích probírali mnohokrát. Fenomén, který též často kritizuje veřejnost, stále úplně nevymizel. Patrně nejviditelnějším příkladem je poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková, která už několik let takto z veřejných peněz platí svého syna Roberta. A to až do konce volebního období, jak ukazuje web sněmovny. Hájí se tím, že mu platí pouze tisícovku měsíčně.

Neuhnula. Ostatní přestali, Kalouskova poslankyně, jež před lety urazila důchodce, stále vyplácí z eráru svého syna. Toto nám k tomu řekla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Gabriela Pecková

Některé západoevropské parlamenty svým poslancům přímo zakazují, aby členy své rodiny zaměstnali. Český parlament o tom sice několikrát diskutoval, ale nikdy se k zákazu neodhodlal. Poslanci si teoreticky mohou zaměstnat celé své příbuzenstvo.

Nicméně poté, co byla tato praxe v minulosti opakovaně terčem kritiky, od ní většina poslanců buď zcela upustila, anebo ji obchází.

Ve sněmovních kuloárech se za „celkem běžné“ považuje, když třeba rodinný příslušník reálně vykonává práci, ale oficiálně plat bere někdo jiný, kdo z něj následně většinu předá tomu, kdo práci skutečně vykonává.

Případů poslanců, kteří jako asistenty platili své děti či manželky, bylo dříve víc. Později od toho pod tlakem kritiky upustili.

Existuje jediná výjimka, poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková. Dalších 199 členů dolní komory parlamentu tímto způsobem blízkého člena rodiny nezaměstnává, alespoň soudě podle oficiálního seznamu asistentů na webu Poslanecké sněmovny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…