Novelu Ústeckého kraje o sociálním bydlení sněmovna odmítla

25.09.2012 18:25

Sněmovna podle očekávání odmítla pro vágnost a nepřipravenost návrh zákona o sociálním bydlení pro lidi v hmotné nouzi, který měl podle Ústeckého kraje pomoci řešit problémy v sociálně vyloučených lokalitách.

Novelu Ústeckého kraje o sociálním bydlení sněmovna odmítla
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Panelový dům v Litvínově

Předlohu doporučila zamítnout už vláda, podle níž norma neobsahuje žádná nová věcná řešení, která by nebylo možné uplatnit už podle platných zákonů, připomněla v úterý poslankyně ODS a bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková.

Poslanec ČSSD a ústecký krajský zastupitel Jaroslav Foldyna (ČSSD) uznal, že řada připomínek byla oprávněná. Poznamenal ale, že pokud by bylo možné uplatňovat nynější opatření, "tak v severních Čechách nejsou takové problémy s různými ubytovnami, které se obohacují na chudobě".

Řápková namítla, že ústecká předloha problémy s vysokými platbami na ubytovnách neřeší, řešit je měl kraj. "Návrh neřeší příčiny, ale jen následky," přidala se Lenka Kohoutová (ODS). Podle ní je třeba jasně definovat, kdo má právo na sociální bydlení, v jaké kvalitě a na jak dlouho, což je ambicí chystané vládní předlohy.

Platit nájem rovnou z dávek?

Ústecký kraj chtěl mimo jiné uzákonit, aby náklady na sociální bydlení byly hrazeny přímo ze sociálních dávek, takže by nevznikal problém s neplatiči a zadlužováním lidí. Podle kritiků by to ale mohlo vést k tomu, že se příjemci dávek nikdy nenaučí se svými příjmy hospodařit, což je může vést k přesvědčení, že bydlení je zcela zdarma.

Předloha počítala také s tím, že nájemné v sociálních bytech by nesmělo překročit maximální částku podle zákona o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, byť platnost této normy už skončila. Obce by podle předlohy disponovaly takzvaným sociálním bytovým fondem pro sociálně slabé, který by zahrnoval obecní i soukromé byty. Obce a města v Ústeckém kraji vlastní už jen minimum bytů.

Ústecký kraj normu připravil podle Foldyny na žádost starostů, podle nichž stát neřeší dostatečně problémy související se sociálně vyloučenými lokalitami. Napětí mezi starousedlíky a Romy vypuklo na severu Čech loni v srpnu po napadeních místních lidí v Novém Boru a Rumburku, vedlo k četným demonstracím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

12:50 Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

Hnutí ANO nakonec umožnilo ve Sněmovně spustit debatu o odvolání ekonomky Hany Lipovské z Rady ČT. O…