ODS je prohnilá. Nečas jde cestou totálního rozvratu, tvrdí exčlen vedení

04.02.2013 15:58

Bývalý člen Výkonné rady ODS Jan Tesař říká, že ODS už nic nezachrání. Petr Nečas je pro něho obrovským zklamáním, ale ani výměna hlavy straně nepomůže, protože ODS je podle něho prohnilá od základů a strana už nemá pravicovému voliči co nabídnout.

ODS je prohnilá. Nečas jde cestou totálního rozvratu, tvrdí exčlen vedení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas na kongresu ODS
reklama

„Můžete se snažit vyměnit hlavu, ale prohnilé jsou i základy ODS. Ve straně je mnoho lidí, kteří nemají s ODS nic společného. Jedna zastupitelka ODS z Jihlavy mi například tvrdila, že zvyšování daní je pravicové. To je neuvěřitelné. ODS je zkažená i odspodu. Je to hrůza. V ODS mám přátele, kteří jsou autenticky pravicoví, ale ti z ODS odchází. Myslím, že spousta lidí v březnu nezaplatí členské příspěvky a já to také zvažuji. V ODS zůstávají jen pravdoláskaři a socani,“ řekl ParlamentnímListům.cz rezignovaně Jan Tesař.

Pravdoláskaři v ODS

Podle Tesaře se nyní do ODS vrací lidé, kteří ji chtěli v době Sarajevského atentátu rozložit a zničit: „Například bývalý asistent Ivana Pilipa se dnes vrátil do ODS i s lidmi, kteří mají v Jihlavě byznysové zájmy. A Jihlava není výjimka. Pro mě je také nepochopitelné, že ODS v prezidentské volbě podpořila Karla Schwarzenberga, který je neformálním vůdcem a sjednotitelem všech těch pravdoláskových iniciativ, které vždy chtěly pravicovou ODS zničit a dělat nepolitickou politiku. ODS podle mě v druhém kole neměla podpořit nikoho. A rozhodně ne Schwarzenberga.“

ODS podle Tesaře mluví jen o boji proti korupci a o důvěryhodných tvářích, ale u ODS se vytrácí obsah politiky jako takové. ODS již neprosazuje pravicovou politiku, neprosazuje de facto žádnou.

„Nemáme žádný obsah politiky. Je to jen takové povrchní populistické klouzání. Zaklínáme se očistou, ale na základě očistných hesel likvidujeme ty, kteří se snažili pravicový obsah politice ODS dávat. Dnes jsou lidi s jasnými pravicovými idejemi ODS na škodu, protože nejsou ohební a mají svůj názor, což se dnes v ODS bohužel nenosí,“ zlobí se Tesař.

126 846 hlasů – tvrdé jádro voličů ODS

Prezidentské volby podle Tesaře ukázaly, jaké má ODS tvrdé jádro voličů. V prezidentských volbách získal kandidát ODS na prezidenta 126 846 hlasů, což činilo 2,46 procenta hlasů: „Podporu, kterou Přemysl Sobotka dostal, ukazuje voličské jádro, které dnes ODS má. To je těch pár oddaných voličů, kteří jsou ochotni ODS volit kdykoli. Není jich ani o chlup více.“

Tesařovi se nelíbila ani Sobotkova předvolební kampaň: „Mně vadila jeho populistická nota na boj proti komunistům. Nesmyslný boj proti komunistům, když dnes tu jsou mnohem větší hrozby. Já komunisty nechci zlehčovat, rád je nemám. Jsou tu ale mnohem důležitější témata a mnohem nebezpečnější skupiny, které jsme viděli například během prezidentské kampaně. Pro mě mnohem větší hrozbou než komunisti je například takzvaná občanská společnost, všichni ti pravdoláskařští elitáři, kteří bojují proti parlamentní demokracii. Oni hovoří o demokracii, přitom chtějí vládu vyvolených. Jimi vyvolených. Takoví lidé chtějí dělat bezbarvou nepolitickou politiku.“

„Z boje v přímé prezidentské volbě mi bylo špatně a znovu to ukázalo, že je chyba, že na ni ODS proti svému dlouhodobému programu a přesvědčení přistoupila. Zejména ty útoky ze strany podporovatelů pana Schwarzenberga mi přišly hodně podpásové a agresivní. Označovat voliče Miloše Zemana za fašisty, komunisty a prasata, to fakt vypovídá o postoji pravdoláskařů k demokracii a respektu k jinému názoru. Na přímé volbě je ale pozitivní, že vypověděla hodně o charakteru takzvaných populárních osobností. Pěkně se odkopaly a vybarvily. Šílenou věc jsme viděli i v útoku na pana Dejdara a naopak se mi líbilo, jak pan Dejdar reagoval slušně a klidně,“ dodal Tesař.

ODS přirozeně zanikne, protože už ji nikdo nebude potřebovat

Jan Tesař nevidí nikoho, kdo by mohl situaci v ODS zlepšit. „Na místech, kde by se to mohlo zlepšit, nejsou lidé, kteří uvažují jako ti, co ODS zakládali. Od idejí Václava Klause už je to na hony vzdáleno. Ti lidé, co prosazují pravicové ideje, jsou už buď úplně pryč, jsou upozadění, nebo jsou na odchodu. Prim v ODS hrají lidé, kteří mnohdy tvrdí, že nejsou pravicoví ani levicoví. To je úplně šílené, jaké vytracení pravicových ideálů v ODS nastalo. Nevidím nikoho, kdo by z ODS mohl udělat pravicovou stranu, která by nabízela program těm lidem, pro které vznikla. ODS dnes již vůbec nic nenabízí lidem, kteří chtějí pracovat, být nezávislí a chtějí živit svou rodinu. Nemluvím jenom o podnikatelích. Vůbec nevím, kdo by ODS dnes mohl volit. Levicově smýšlející lidé ji volit nebudou. Pravda a láska má také své platformy a pravicoví lidé ji také nemohou volit. ODS přirozeně zanikne, protože už ji nikdo nebude potřebovat. Pravicový volič tu nemá koho volit. Jestli bude mít nějakou alternativu, nevím.“

ODS už podle Tesaře nelze obrodit, protože struktury, které ji ovládají, mají pod palcem dostatek členů a do ODS či do jejího vedení někoho, kdo by chtěl stranu změnit, nepustí. „Oni vám neumožní přijmout do strany lidi pravicově smýšlející, protože to není v jejich zájmu. Pravicoví lidé nemají šanci prorazit. Neexistuje cesta, jak z toho ven. My jsme byli kritizováni, když jsme se uchazečů o členství ptali na jejich názory a zkoumali jsme, zda jsou pravicoví. Takže je to dnes vlastně tak, že do ODS pomalu vezmou kohokoli, jen nesmí být pravicového smýšlení. To by se s ním těžko manipulovalo. Dnes máme v ODS socany, pravdoláskaře a pravičáci odcházejí. To je konec ODS,“ upozorňuje Tesař.

Nečas je největším zklamáním

Pro Jana Tesaře je obrovským zklamáním Petr Nečas, kterého podporoval a o němž si myslel, že by po Mirku Topolánkovi mohl stranu vrátit ke kořenům.

„Když se na Výkonné radě hovořilo, že by měl Mirek Topolánek odejít z vedení, tak jsem na jedné straně řekl, že si nedokážu představit, že bych ho odvolával. Na druhé straně jsem řekl, že si myslím, že by odstoupit měl, aby ODS mohla uspět ve volbách. Moje vize byla taková, že člověk, který by se měl vedení ujmout, by měl být Petr Nečas. Je vidět, že jsem se ve svém úsudku mýlil. Petr Nečas bohužel základní pravicové principy vůbec nectí a spíše jde cestou těch takzvaných osobností a nestraníků. Nečas jde cestou totálního rozkladu a rozvratu ODS. Nečas je pro mě největším zklamáním v ODS, které jsem vůbec zažil,“ říká natvrdo pro ParlamentníListy.cz Tesař.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A nevěsty budou bez závoje? Ve Sněmovně to vřelo, když Okamura vytáhl zákaz zahalování

18:38 A nevěsty budou bez závoje? Ve Sněmovně to vřelo, když Okamura vytáhl zákaz zahalování

Mezi poslanci se ve Sněmovně strhla hádka o návrh zákona o zákazu zahalování, který předložila SPD. …