Poslanci odmítli návrhy Úsvitu k úpravě DPH na pozemky

19.03.2014 15:49 | Zprávy
autor: olb

Sněmovna zamítla návrhy poslanců Úsvitu, aby pozemky pod novostavbami byly opět osvobozeny od platby daně z přidané hodnoty. K normě se ale nesla vášnivá debata, kterou svým hlučným projevem rozdmýchal šéf Úsvitu Tomio Okamura. „Dostáváme se do fáze rizika pracoviště s velkou úrovní zvuku,“ okomentoval projev Okamury nejprve předsedající schůze Petr Gazdík (TOP 09/STAN). Po něm Okamuru kritizovali i další.

Poslanci odmítli návrhy Úsvitu k úpravě DPH na pozemky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura se vzdává své kandidatury na místopředsedu sněmovny

Poslanci řekli rázné ne návrhu z dílny poslanců Úsvitu osvobodit pozemky pod novostavbami od DPH. Poslanci totiž již v úvodním kole normu zamítli, pro což hlasovalo 90 zákonodrců.

Daň na parcely pod novými domy a byty byla zavedena od ledna v daňových změnách souvisejícími s rekodifikací soukromého práva. Vláda již dříve s návrhem vyslovila nesouhlas. S jejím stanoviskem se pak ve sněmovně ve středu ztotožnil i zpravodaj Václav Votava (ČSSD). Právě on navrhl zamítnutí předlohy.

Od ledna se totiž platí až jedenadvacetiprocentní daň u pozemků pod novými stavbami. Cena pozemku tvoří u bytových domů až třicet procent ceny nového bytu, u rodinných domů tvoří často ještě vyšší podíl z kupní ceny. Podle Úsvitu však toto opatření zvýší cenu malých bytů až o desetitisíce korun a zasáhne stavebnictví a developery.

Zvláště pak Tomio Okamura za své hnutí Úsvit normu hájil a vyzýval poslance, ať přestanou politikařit a propouštějí dobré zákony do druhého čtení. To se má údajně týkat i ostatních daňových návrhů z dílny Úsvitu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Chápu dobře, že jste prezidenta označil za monstrum?

A jestli jste přesvědčen, že je rozhodnutí ústavního soudu nezákonné, přiznám se, že já k němu mám také výhrady, ale nejsem právník a zajímá mě tak, co uděláte nebo co se dá dělat, když obecně s rozhodnutím ústavního soudu někdo nesouhlasí? Dá se vůbec odvolat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jubilant Václav Klaus: „Dnes je jedním z mála, kdo se nebojí”

4:34 Jubilant Václav Klaus: „Dnes je jedním z mála, kdo se nebojí”

Václav Klaus slaví 85. narozeniny. ParlamentníListy.cz se u příležitosti významného jubilea bývalého…