Poslanci začali jednat o komisi k Opencard

20.03.2014 11:21

Poslanci začali projednávat návrh na zřízení komise, která by měla prověřit vyšetřování případu pražské karty Opencard. Dolní komora sice měla tento bod zařazen na středu, ale nedostala se k němu. Zařazení bodu tedy „propadlo", ovšem ve čtvrtek si jej poslanci do programu hlasováním opět zařadili.

Poslanci začali jednat o komisi k Opencard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Terminál pro nahrávání zakoupených kupónů do Opencard
reklama

Iniciativu na zřízení komise v Poslanecké sněmovně vyvolal poslanec Stanislav Huml (ČSSD). K nápadu jej přivedl příběh bývalého úředníka magistrátu Jiřího Chytila, jenž kauzu odkryl. Chytil měl být podle příslibu policie údajně utajeným svědkem, ale nakonec byl i on v této věci obžalován.

Žádost na vznik vyšetřovací komise podle Humla podepsala více než stovka zákonodárců. „Mám pocit, že komise s velkou pravděpodobností vznikne,“ uvedl proto již dříve pro média Huml.

Chytil svůj příběh přiblížil již dříve členům sněmovního bezpečnostního výboru. „Tehdy spontánně všichni přítomní členové hlasovali pro to, že by se to mělo šetřit v rámci Generální inspekce bezpečnostních sborů a sněmovní komise,“ vypověděla k tomu pro ČTK poslankyně Jana Černochová (ODS). Pod žádostí o založení komise jsou podle ní podpisy poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a Starostů, ODS i KDU-ČSL.

Sněmovní vyšetřovací komise může podle zákona vyžadovat podklady, vyslýchat svědky nebo například vyžadovat nezbytná vysvětlení. V minulosti poslanci takto šetřili třeba prodej společnosti Unipetrol, výstavbu dálnice D47, arbitráž mezi CME a ČR, či kauzu společnosti Diag Human. Jenže mnozí poslanci si stěžovali na to, že komise nikdy nic nevyšetří a případ se tak kvůli poslanecké komisi jen zpolitizuje. Huml ale tvrdí, že pokud bude komise chtít něco vyšetřit, také to vyšetří.

Projekt městské karty Opencard odstartoval v době, kdy byl primátorem Pavel Bém (ODS). Kvůli případu je stíhána většina členů pozdější městské rady včetně Bémových nástupců. Obviněn je i nynější poslanec a také někdejší primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) a současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Obžalobě čelí i pět magistrátních úředníků, ale žádní tehdejší městští politici, kteří u zrodu Opencard stáli.

„Jsou tam pochybné věci od policie, je tam pochybný postup od státního zastupitelství,“ vysvětlil k šetření Huml. Svědek Chytil prý například popisoval, jak se ztratily důkazy, nebo podivnou policejní prohlídku magistrátu.

Vyšetřovací komise by měla prověřit činnost všech orgánů činných v tomto řízení a kontrolních orgánů ve lhůtě do šesti měsíců ode dne svého zřízení. Poté bude muset komise se svými závěry a zjištěními předstoupit před Poslaneckou sněmovnu.

Stanjura: My hlasovat pro to nebudeme, pokud...

Komise by měla mít podle návrhu Humla devět členů, a to v zastoupení poslaneckých klubů: ČSSD -  2  členové, ANO - 2  členové, KSČM - 1 člen, TOP 09 - 1 člen, ODS -  1 člen, KDU-ČSL -  1 člen a Úsvit přímé demokracie - 1 člen.

Na to ale okamžitě reagoval šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Žádal, aby komise měla jiné zastoupení.

„Nechci se přít o to, co je paritní systém,“ řekl s tím, že pokud zastoupení nebude paritní, tak klub ODS pro zřízení hlasovat nebude. Navrhl, aby za každý klub byl v komisi jeden poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

16:20 Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

Neúčast poslanců hnutí ANO a ODS dnes podle Pirátů znemožnila projednat návrhy na řešení zoufalé sit…