Schwarzenberg se nám přiznal k revoluční představě na změnu systému v Česku. To fakt není vtip

15.10.2013 10:45 | Zprávy

Křehké vládní koalice, předčasné volby – to je podle některých politiků důsledek poměrného volebního systému, který neumožní vítězné straně vládnout a žene ji do spolupráce s programově odlišnými nebo nestabilními stranami. Čím dál víc partají volá po přechodu poměrného volebního systému, kterým se volí do Poslanecké sněmovny, na většinový. Mezi nimi i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který by do sněmovny volil většinově, zatímco do Senátu poměrně.

Schwarzenberg se nám přiznal k revoluční představě na změnu systému v Česku. To fakt není vtip
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Taková reforma však vyžaduje změnu Ústavy, ke které je potřeba ústavní většiny v obou komorách Parlamentu. Levice většinový systém odmítá a bez ní nikdo Ústavu nepředělá. „Za to, jaké jsme tady měli vlády, nemůže volební systém, ale rozhodnutí voličů,“ vysvětlil důvod stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc.

Každý občan by si volil svého poslance

Občanští demokraté, jejichž vládnutí poslední dvě volební období poznamenalo spojení jednou se zelenými, podruhé s Věcmi veřejnými, prosazují změnu volebního systému do Poslanecké sněmovny od poměrného systému k většinovému už řadu let. Při zahájení kampaně s touto myšlenkou přišel i prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka. Chtěl, aby si každý občan volil svého poslance, nikoli jako dnes, kdy jsou prý na kandidátkách politických stran už od třetího či čtvrtého místa neznámí lidé. I když by pro mnoho menších stran většinová volba mohla znamenat konec, ODS svůj názor nezměnila, byť se po dvou volebních obdobích u vlády dostala mezi strany, které by většinový systém mohl ohrozit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…