Schwarzenberg vrací úder Zemanovi za Schapira: Velvyslanec může vyjádřit názor. I nesouhlas

05.04.2015 17:21

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nesouhlasí s tím, že by velvyslanci nemohli vyjádřit svůj názor – i kritický – vůči politickým představitelům zemí, v nichž působí. Reagoval tak na slova prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že americký velvyslanec Andrew Schapiro si „zavřel dveře na Hrad“ tím, že hodnotil chystanou cestu hlavy státu do Moskvy. Podle velvyslance totiž bude „prekérní“, pokud na tribuně na Rudém náměstí bude Zeman jako jediný státník ze zemí EU.

Schwarzenberg vrací úder Zemanovi za Schapira: Velvyslanec může vyjádřit názor. I nesouhlas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

„Velvyslanec může samozřejmě vyjádřit svůj názor, případný nesouhlas,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v reakci na slova amerického velvyslance Andrewa Schapira, který kritizoval chystanou cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy. Prezident pak v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že tímto se americkému velvyslanci uzavírá možnost setkání s hlavou státu na Pražském hradě.

Jak Miloš Zeman uvedl, na oslavy 70. výročí vítězství se rozhodl jet proto, aby vyjádřil úctu 150 tisícům padlých vojáků, kteří položili životy při osvobozování ČSR. Předseda TOP 09 řekl, že toto prezidentovo pohnutí chápe, ale že životy tehdy položili vojáci Sovětského svazu, tedy kromě jiných také ti z dnešní Ukrajiny.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Osvobodili nás nejen Rusové, ale také například Ukrajinci

Zemanova chystaná cesta do Moskvy, kde se chce 9. května zúčastnit oslav 70. výročí konce druhé světové války v Evropě, vyvolala u některých velkou vlnu kritiky. Právě Andrew Schapiro se nechal slyšet, že podle něj bude poněkud prekérní, když na tribuně Rudého náměstí usedne Miloš Zeman jako jediný reprezentant zemí Evropské unie. Český prezident si ale tuto kritiku nenechal líbit.

„Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ řekl v rozhovoru prezident.

„Já souhlasím s panem prezidentem, že máme uctít padlé vojáky. Já sám jsem tu dobu ještě zažil jako dítě a dobře si pamatuji, jak jsme Rudou armádu vítali jako osvoboditele. Ovšem to byla armáda Sovětského svazu, kde bylo i mnoho dnešních Ukrajinců, Bělorusů… Takže to není pouze ruská záležitost. Je to záležitost všech padlých vojáků, kteří tehdy v Rudé armádě sloužili. Pan prezident by měl uctít padlé, navštívit jejich hroby, položit věnec. Ale navštívit parádu pouze ruské armády vzhledem k tomu, co tato armáda toho času dělá, považuji za trošku nešťastnou myšlenku,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz ze své zahraniční velikonoční dovolené Karel Schwarzenberg.

Podle jeho názoru by pro někoho mohla tato prezidentova návštěva Moskvy vyznít jako podpora Ruska. „To, že to tak vyzní, je samozřejmé,“ domnívá se předseda TOP 09.

„To bude panu Schapirovi strašně líto,“ reagoval pak Schwarzenberg se zřejmou lehkou nadsázkou v hlase na Zemanova slova, že si americký velvyslanec „zavřel dveře na Hrad“.

Profesionální armáda je důležitější než obnovení branné povinnosti

Předseda TOP 09 okomentoval dále i aktuální situaci na Ukrajině, která je podle jeho názoru stále velmi vážná. „V současné době se dá mluvit o jakémsi režimu utlumených bojů. To jsem rád. Je mi ale jasné, že to je dočasné opatření a prezident Putin, který je slavný stratég, bude na nějaký čas volit mírumilovnější prostředky, ale neupustí od svého cíle tak či onak si podmanit Ukrajinu. Bude to teď spíše zřejmě hospodářská válka a další věci,“ řekl Karel Schwarzenberg.

V této souvislosti se vyjádřil i ohledně tvrzení některých lidí, že i Česká republika už ve válce vlastně je. „To, co se stalo na Ukrajině, je vlastně nepřátelský akt vůči celé Evropské unii,“ podotkl Karel Schwarzenberg.

Případné obnovení branné povinnosti v České republice prý nevidí předseda TOP O9 ohledně armády jako nejdůležitější.

„Já jsem vojenských poměrů neznalý. Ale podle mého názoru by bylo dobré zaměřit se hlavně na profesionální armádu, aby byla opravdu co nejlepší. Dnes už vojáci nejsou jako za 2. světové války, dnes už musejí být opravdu profesionální, rozumět řadě věcí. Dnes voják ve válce musí být specialista. Je to těžká práce, která potřebuje výcvik. Nevěřím tomu, že by stačil výcvik na několik měsíců,“ vyjádřil se na závěr pro ParlamentníListy.cz Karel Schwarzenberg.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na silvestra doma! Bouřlivé hodiny ve Sněmovně vyústily v prodloužení nouzového stavu

18:14 Na silvestra doma! Bouřlivé hodiny ve Sněmovně vyústily v prodloužení nouzového stavu

I dva dny před Štědrým dnem jednali poslanci poměrně bouřlivě o tom, zda prodloužit nouzový stav kvů…