Sečteno: ČSSD vyhrála volby před ANO a KSČM, ODS značně ztratila

26.10.2013 20:40

ČSSD vyhrála letošní předčasné sněmovní volby po sečtení hlasů ze všech volebních okrsků se ziskem 20,45 procent. Nově se v dolní komoře objeví poslanci hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, které skončilo druhé se ziskem 18,65 procent. Třetí místo obsadila KSČM s 14,91 procenty hlasů. Čtvrté místo patřilo TOP 09, kterou volilo 11,99 procent lidí. ODS na pátém místě dalo hlas 7,72 procent voličů. Dalším novým seskupením ve sněmovně bude hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury; skončilo šesté se ziskem 6,88 procenta hlasů. Po třech letech bude mít opět poslance sedmá KDU-ČSL, která obdržela 6,78 procenta hlasů. Volební účast dosáhla podle serveru Českého statistického úřadu 59,48 procenta.

Sečteno: ČSSD vyhrála volby před ANO a KSČM, ODS značně ztratila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Ve Sněmovně bude o dvě uskupení víc než po minulých volbách. Tehdy se jich dostalo do dolní komory pět.

Dosavadní tři velké české strany proti posledním volbám v roce 2010 ztratily. Nejvýraznější pokles zhruba o 13 procentních bodů zaznamenala ODS, ztráta TOP 09 se pohybuje kolem pěti procentních bodů. Zisk ČSSD se snížil skoro o dva procentní body. Naopak rostla KSČM, která před třemi lety dosáhla zisku nižšího asi o čtyři procentní body. Lidovci se znovu objeví v dolní komoře díky nárůstu volebního zisku asi o dva procentní body.

ČSSD získala 50 poslanců, ANO 47 mandátů a KSČM 33. TOP 09 bude zastupovat 26 poslanců, ODS o deset míň. KDU-ČSL a Úsvit mají po 14 křeslech.

U voličů propadla Strana práv občanů - zemanovci, jejímž čestným předsedou je prezident Miloš Zeman; dostala 1,51 procenta hlasů. Ještě hůře se ziskem 0,42 procenta dopadl volební blok Hlavu vzhůru, který podpořil Zemanův předchůdce na Hradě Václav Klaus.

Blíže Sněmovně měla Strana zelených (3,19 procenta), Česká pirátská strana (2,66 procenta) a Strana svobodných občanů (2,46 procenta).

Účast voličů byla asi o tři procentní body nižší než před třemi lety. Tehdy se jich k urnám dostavilo 62,6 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

12:50 Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

Hnutí ANO nakonec umožnilo ve Sněmovně spustit debatu o odvolání ekonomky Hany Lipovské z Rady ČT. O…