Slovenská expremiérka a socioložka Radičová: Mladí voliči mají nulovou paměť

13.10.2013 15:00 | Zprávy

Iveta Radičová, socioložka a bývalá předsedkyně slovenské vlády, a Lukáš Linek, sociolog ze Sociologického ústavu AV ČR, diskutovali o fenoménech poklesu volební účasti, nechuti volit, podpory nových marketingových stranických projektů a předpokládaném vývoji budoucí politické scény.

Slovenská expremiérka a socioložka Radičová: Mladí voliči mají nulovou paměť
Foto: Topnovinky.sk
Popisek: Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová

Lukáš Línek, autor studie „Kam se ztratili voliči?“ se účastí ve volbách zabývá douhodobě. Je přesvědčen, že účast  předčasných volbách do sněmovny nepřesáhne 65%, že se bude pohybovat jako v r. 2002 okolo 58%. V porovnání s rokem 1998, kdy se tehdejších předčasných voleb účastnilo 75% oprávněných voličů, jde sice o pokles, avšak ne v souvislosti s předčasnými volbami. „Jde o dlouhodobý trend,“ uvedl Línek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že si dovede představit předčasné volby, které povedou k mobilizaci voličstva, ale nemusí se tak stát a priori. Letošní volby takové podle něj rozhodně nebudou.

Sociolog Línek upozorňuje, že „voliči nejsou homogenní skupina". Každý má jiné hlavní důvody neochoty přijít k volbám. Aby se občan volebního aktu účastnil, potřebuje především pozitivní motivaci, tedy v prvé řadě program, se kterým zásadně souhlasí, a navíc od strany, které důvěřuje. Dále musí cítit smysl voleb, že jeho hlasem bude možno dosáhnout změny, či naopak podpory programu.

Mobilizovat k volbám může i atmosféra

I když však pozitivní motivaci nemá, může k volbám přesto dorazit, může být například zmobilizován celkovou atmosférou, kampaní či může být k účasti dotlačen prostředím, zejména rodinným. V této souvislosti vynikne podle Lukáše Línka nejlépe rozdíl mezi současností a 90. léty. 2% z poklesu volební účasti totiž přičítá právě trendu rozkladu rodiny. 10% až 12 % pak ztrátě výše zmíněné pozitivní motivace a v neposlední řadě pokles vlivu odborů a církví, které tradičně apelovali na své členy, aby se voleb účastnili.

Podle socioložky Ivety Radičové je na Slovensku situace obdobná. Nestabilní politické scény ve střední a východní Evropě jsou stále ve stádiu vývoje, vznikají zde novotvary, namísto standardních stabilních politických stran. Přesto je v našich zemích vyšší volební účast než v mnoha stabilních „starých“ demokraciích, možná že i právě kvůli deziluzi a dynamickému vývoji politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…