Sněmovna řekla ne návrhu KSČM na drobné změny volebních zákonů

15.02.2013 13:28

Poslanci zamítli návrh opoziční KSČM na drobné změny některých volebních zákonů. Týkaly se rezignace obecních zastupitelů a okrskových volebních komisí.

Sněmovna řekla ne návrhu KSČM na drobné změny volebních zákonů
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tito poslanci budou zřejmě hlasovat pro vydání
reklama

Případy, kdy rezignuje obecní zastupitel, chtěla KSČM sjednotit s krajskými zastupiteli. Zastupitelům obcí by zanikal mandát v okamžiku jejich rezignace, nikoli až uplynutím dne, v němž se funkce vzdají.

Zpravodaj David Vodrážka (ODS) podobně jako vláda upozornil na to, že v určitých situacích by to mohlo vést ke zpochybňování rozhodnutí zastupitelstva. Obtížně by se prý určoval přesný okamžik doručení rezignace.

Předloha měla také rozšířit možnosti seskupení delegovat své zástupce do okrskových volebních komisí. Jde o případy, kdy by se parlamentní volby konaly společně s obecními nebo krajskými volbami. V komisích by mohly mít podle novely představitele i strany, které do obce nebo kraje nekandidují, ale postavily kandidáty do sněmovny nebo do Senátu.

Možná se zamezí rozhodčím doložkám v pracovních smlouvách

Sněmovna dnes ale naopak v prvním čtení podpořila návrh poslanců ČSSD, aby zaměstnavatelé v pracovních smlouvách se zaměstnanci nemohli používat rozhodčí doložky a aby tyto spory řešily jen soudy. Jde o jednu z nemnoha opozičních předloh, které sněmovna v tomto volebním období propustila do dalšího projednávání. K jejímu závěrečnému schvalování se poslanci dostanou na některé z příštích schůzí.

Poslanci ČSSD v předloze navrhují, aby pracovní smlouvy a dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, které obsahují rozhodčí doložku, byly v této části neplatné. Argumentují tím, že ujednání o rozhodčí doložce je mnohdy sjednáváno pod nátlakem zaměstnavatele a často je už součástí pracovní smlouvy. Zaměstnanec, který se o zaměstnání uchází, podle nich není zpravidla v takovém postavení, aby mohl o obsahu smlouvy jednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutit lidi k očkování... To neměla říkat! Oheň na střeše. Politici ve varu ze slov viroložky od Smejkala

20:30 Donutit lidi k očkování... To neměla říkat! Oheň na střeše. Politici ve varu ze slov viroložky od Smejkala

ANKETA Nutit lidi k očkování? Takový výrok padl na obrazovce ČT v pořadu Václava Moravce z úst virol…