Socialista Hamáček se stal předsedou Poslanecké sněmovny

27.11.2013 12:52

Jan Hamáček z ČSSD byl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny. Informovala o tom Česká televize s tím, že Hamáček obdržel 195 hlasů, a to v tajné volbě. Hamáček působil na konci minulého volebního období ve funkci místopředsedy komory a nyní byl jediným kandidátem na předsedu.

Socialista Hamáček se stal předsedou Poslanecké sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jan Hamáček

Poslanci ale musí ještě zvolit místopředsedy dolní parlamentní komory. Podle dohody by měli uspět kandidáti z hnutí ANO Jaroslava Jermanová a Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Další dvě volná místa obsadí zřejmě komunista Vojtěch Filip a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nárok na místopředsednický post si ale dělají i ODS a hnutí Úsvit.

Co se týče volby místopředsedů, Český rozhlas ráno připomněl, že jak ČSSD, tak hnutí ANO a KDU-ČSL si své kandidáty navzájem podpoří. Pouze lidovcům vadí v čele sněmovny komunista. „Není v klubu příliš velká vůle volit zástupce komunistické strany. Většina poslanců je ochotná volit zástupce ODS a TOP 09,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Kalousek to nemá jisté

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík se naopak obává toho, aby ve volbě uspěl jejich kandidát, tedy exministr financí Miroslav Kalousek. „Oni sice garantují poměrný systém, ovšem už nejsou schopni říct a jednotně podporovat zástupce těch stran, kterým by to poměrně příslušelo,“ zmínil Gazdík.Může se tak stát, že zatímco komunistického kandidáta Filipa poslanci odsouhlasí, Miroslav Kalousek nebude mít dostatek hlasů, neboť se bude o postech místopředsedů PS rozhodovat taktéž v tajné volbě.

Kalousek: Asi se mne bojí...

Exministr financí pak v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že ví, že se spekuluje o možnosti jeho nezvolení. O post místopředsedy ale prý usiluje proto, aby měl jako zkušený poslanecký řečník při sněmovních debatách přednostní právo. „Někteří se ale zřejmě asi bojí mého přednostního práva. Jde ovšem o jejich malé sebevědomí,“ poznamenal k tomu pro ČT Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

12:50 Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

Hnutí ANO nakonec umožnilo ve Sněmovně spustit debatu o odvolání ekonomky Hany Lipovské z Rady ČT. O…