Roční úhrady z vydobytého hnědého uhlí za rok 2011 činily dle České Pozice asi 240 milionů korun a z černého uhlí 150 milionů korun. ParlamentníListy.cz se dotazovaly politiků, zda by se podíl toho, co stát získá z těžby nerostů, neměl zvýšit.
Ekonom Lukáš Kovanda připomíná, že příslušný zákon státu umožňuje získávat až deset procent z výnosu z vytěženého uhlí. Stávající procentní sazby jsou tedy dle něho vůči těžařům poměrně velkorysé – zvláště v době, kdy je z hlediska státního rozpočtu doslova každá miliarda navíc dobrá.
„Není zřejmě potřeba kýžené sazby zvyšovat dramaticky, tedy nad pět procent, ale jistý kompromis, jež by státu zajistil vyšší příjmy z uhlí a zároveň neohrozil hospodaření těžařů, a tedy i jejich možnost tvořit a udržovat pracovní místa, by nalezen být měl,“ dodává Kovanda.
Ideální varianta je přece mít sto procent
Předseda ANO Andrej Babiš míní, že rozhodně. „Určitě by se to zvýšit mělo. Jaký by ten podíl měl být, to nevím, ale pokud stát dostává za všechny suroviny poplatek zhruba 300 milionů korun ročně, tak je to žalostně málo a směšné,“ uvedl Babiš pro ParlamentníListy.cz.
„Ano, řešíme to,“ reagovala stručně místopředsedkyně ANO Věra Jourová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík