To není žádný hejhula, ten Cecílio! týral Zaorálek ve sněmovně ministra

09.02.2012 10:39

AKTUALIZACE Sociální demokracie ve sněmovně slovně ťala do ministrů vlády Petra Nečase. Ráno totiž začal boj o program mimořádné schůze kvůli čerpání evropských peněz ministerstvem školství. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vládu sice jako první diskutér zkáral, ale „špinavou práci“ za něj odvedl až místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. A obouval se do vlády, zejména do ministra školství opravdu důkladně. Program schůze nakonec koalice neschválila - proti bylo 81 poslanců. Předsedkyně sněmovny Němcová ale neumožnila to, aby se konala mimořádná schůze k úřadům práce. Bod přerušila.

To není žádný hejhula, ten Cecílio! týral Zaorálek ve sněmovně ministra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek během vystoupení ve Sněmovně

ČSSD chtěla dnes dokonce na dvou dnešních mimořádných schůzích sněmovny řešit problémy vlády. Prvním bodem programu bylo čerpání evropských peněz ministerstvem školství. Program schůze k tomu ale koalice nakonec neschválila - proti bylo 81 poslanců.

Po desetiminutové přestávce předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová neumožnila, aby se konala mimořádná schůze k úřadům práce. Bod nazvaný "Informace ministra práce a sociálních věcí ke kolapsu činnosti Úřadu práce České republiky"  totiž Němcová přerušila a poslanci se tak vrátili k normálně schválenému programu jednacího dne, tedy k informaci předsedy vlády o jednání  ER ze dne 30. ledna. Proti postupu Němcové ovšem protestoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Poslanci však posléze neodhlasovali jeho námitku proti postupu Němcové. K mimořádné schůzi k úřadům práce se poslanci vrátí po skončení ústních interpelací odpoledne.

Do vlády, respektive do ministra školství Josefe Dobeše se přitom dnes od rána ve sněmovně pěkně strefoval místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek. Důvodem mu byl dopis od generálního ředitele Ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a inkluzi Evropské komise Áurélia Cecília.

„To je ale ortel smrti, co on vám napsal! On napsal, že ty peníze nikdy nepodepíše. Ten diplomatický jazyk je sice zdvořilý, ale jeho důsledky jsou smrtící,“ hřímal za sněmovním pultíkem Zaorálek.

„Cecílio - to není nějaký hej počkej, to je figura, o které se ví, že mu jde o věc, že to myslí velmi vážně. Dopis od něho není dopis od nějakého subalterního úředníka... Tady se skoro popíralo, že takové dopisy byly zaslány. Jenže já jsem takový dopis ještě nečetl. Co byste chtěl, aby tady bylo napsáno? ´Co k čertu, děláte v této zemi, nebo co?,“ tázal se dále velmi důrazně Zaorálek a z dopisu psaného anglicky také citoval. Cecilio totiž v dopise kromě jiného vyjadřuje podezření na podvod a zneužití peněz v souvislosti s krajskými volbami.

Proč se nám lže?

Podle Zaorálka ale šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta řekl - a to dokonce v televizi - že projekty  OKNO a Sport - dvě největší ostudy, které dneska máme - jsou projekty, které ani ještě nebyly poslány do EK. Jenže to není podle Zaorálka pravda, neboť Áurélio Cecílio v dopise tvrdí, že ty peníze na to nedostaneme. "Tady se veřejně, přátelé, neříká pravda o té situaci, dokonce se tady, mám obavu, úplně veřejně lže," řekl důrazně Zaorálek.

Evropská komise skutečně koncem ledna tvrdě kritizovala české ministerstvo školství. Úřad prý není schopen předložit kvalitní projekty na čerpání peněz z evropských fondů. Vyplývá to z dopisu komise, který zaslala české vládě. EK vadí hlavně takzvané projekty OKNO a SPORT, kterými chtělo ministerstvo školství získat zhruba 1,2 miliardy korun.

Projekty měly sloužit ke zvýšení všeobecného vzdělání občanů a k posílení jejich povědomí o výhodách zdravého životního stylu. Podle Bruselu by ale tyto projekty „jen stěží měly nějaký smysluplný dopad“.

Komise se v dopise podepsaném generálním ředitelem Ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a inkluzi Áuréliem Cecíliem vážně podivuje nad tím, že jí ministerstvo tak nekvalitní záměry vůbec předkládá. Upozorňuje, že čeští žáci mají stále horší výsledky v mezinárodních srovnáních nebo že české vysoké školy a výzkumné instituce trpí nedostatkem peněz. 

Chceme usnesení, aby se minimalizovaly ztráty

„ČSSD apeluje na vládu Petra Nečase, aby přestala strkat hlavu do písku. Pokud by byl schválen program této schůze, tak ČSSD chce zde navrhnout usnesení, ve kterém by vyzvala vládu Nečase, aby přijala všechna potřebná opatření k tomu, aby Česká republika minimalizovala ztráty při čerpání prostředků z EU,“ zmínil také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jenž poukázal na to, že Česko dostalo za pět let nynějšího sedmiletého programového období asi jen 17 procent z celkové částky, kterou může získat.

Šéf oranžových dále zdůraznil, že na ministerstvu školství vyletí jen tak 50 miliard korun oknem. Může za to podle něj ministr Dobeš, který vyhodil právě úředníky, kteří by program mohli zachránit.

"Evropská komise nám vytýká výběr projektů, nedostatky ve výběrových řízeních a nedostatečnou kontrolu auditorů. Problémem je i časté střídání úředníků, pověřených administrací programu. No aby to problém nebyl, jestliže ministr Dobeš už stihl vyměnit příslušného vedoucího odboru pětkrát nebo dokonce šestkrát. To, že hrozí zastavení tohoto operačního programu, potvrdil v minulých dnech i předseda vlády. A jediný, kdo zůstává v klidu, je, jak se zdá, ministr školství Dobeš," řekl také Sobotka.

"Ty projekty OKNO a SPORT jsou spíchnuté horkou jehlou... Evropskou komisi vede k vážným pochybnostem, zda tu je skutečně záměr dělat systematické změny, které jsou opravdu potřebné pro modernizaci českého vzdělávacího systému. Pravděpodobně to záměrem skutečně není. Možná jde jen o to, pokusit se odklonit další evropské peníze," zmínil dále Sobotka.

„Vláda za tyto ztráty přijímá plnou odpovědnost  a já bych byl rád, aby za to nenesla odpovědnost sněmovna,“ dodal rázně Sobotka.

On nám píše, že to zvládáme

Ministr školství Josef Dobeš pak v reakci na Zaorálka zmínil, že mu úředník Cecílio opakovaně píše, že Česko je schopno tyto programy zvládnout. „Pan Cecílio nám opakovaně píše, že to zvládáme,“ reagoval Josef Dobeš a zdůraznil, že se čerpání peněz v programu vzdělání pro konkurenceschopnost od jeho nástupu na ministerstvo zlepšilo.

„Chápu ale, že je tady zapotřebí udělat nějaké show a divadlo,“ řekl také.

Podle premiéra Petra Nečase ale program funguje jen částečně, audit prokázal závažné problémy a jsou třeba opravy.  O čerpání evropských peněz jako celku pak řekl že "nám bliká pomyslná oranžová kontrolka".

Za chybné označil to, že někdejší sociálně-demokratická vláda připravila strukturu dvou desítek operačních programů, což je zbytečně mnoho. "Je to chyba vlád do roku 2006, neboť 24 operačních programů je hodně a je chyba, že se zvolila taková struktura," pronesl a zdůraznil, že na straně druhé současnou situaci není možné bagatelizovat. Je ale také nemístné malovat katastrofické scénáře. "Plošné zastavení plateb je nereálné," zdůraznil předseda vlády.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) pak jako poslední diskutující dokonce připustil převedení peněz ze vzdělání pro konkurenceschopnost do jiného operačního programu.

Koalice pro schůze ruce nezvedne

Jak již bylo výše zmíněno, program schůze nakonec koalice neschválila. Nezačala ani debata k programu mimořádné schůze o úřadech práce. Koalice již ale včera uváděla, že pro konání schůzí ruce nezvedne - podle nich jde jen o politickou exhibici sociálních demokratů a tak budou hlasovat proti schválení programu obou schůzí. Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík dnes ráno uvedl pro Český rozhlas, že koalice schůze neumožní proto, že opozice koncem roku ve sněmovně obstruovala.

„Budeme hlasovat proti programu obou dvou schůzí, protože si myslíme, že ty problémy se jednáním sněmovny nevyřeší. Pokud bychom si mysleli, že bylo zásadní pochybení v legislativní oblasti, tak pak by to samozřejmě bylo na půdu sněmovny, abychom se bavili o případných změnách zákonů,“ potvrdil pak také Radiožurnálu šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura to, že koalice opozici s největší pravděpodobností diskusi na půdě sněmovny neumožní.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

12:50 Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

Hnutí ANO nakonec umožnilo ve Sněmovně spustit debatu o odvolání ekonomky Hany Lipovské z Rady ČT. O…