Už se těšíte na Fialovu vládu? „Povinné očkování 60+, a hlavně nenechat mluvit Válka!“

12.11.2021 4:43 | Kauza

Bezradnost. Tímto slovem můžeme označit situaci, ve které se nachází Česká republika. Ačkoli počet nakažených koronavirem roste a dostává se nad nebezpečnou hranici deseti tisíc denně, budoucí vláda Petra Fialy prakticky nenabízí jediný konkrétní postup. ParlamentníListy.cz v té souvislosti hovořily s několika zástupci ODS, kteří to ovšem vidí jinak. Za hlavní příčinu potenciálního neúspěchu už předem odsoudili aspiranta na post ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09.

Už se těšíte na Fialovu vládu? „Povinné očkování 60+, a hlavně nenechat mluvit Válka!“
Foto: KDU-ČSL
Popisek: AntiCovid tým SPOLU - Bohuslav Svoboda (ODS), Vlastimil Válek (TOP 09) a Marek Výborný (KDU-ČSL)

Vyhrocené vztahy mezi Andrejem Babišem a poslancem Válkem byly patrné už na konci října letošního roku. Předseda kabinetu tehdy chtěl Válka pozvat na odbornou diskusi. Ten s tím nejprve neměl problém, poté otočil.

Anketa

Jste pro zavření hospod a restaurací? (Ptáme se od 10. 11. 2021)

14%
75%
hlasovalo: 23382 lidí
„Už to, že premiér Babiš vzbuzuje ve veřejnosti pocit, že se nás snaží vtáhnout do debaty s odbornými komisemi, je naprostá lež. Chce nás vtáhnout do debaty s politiky ANO… ale o čem se mám bavit s právníkem Vojtěchem, s agrobaronem Babišem?“ vypálil Válek v rozhovoru pro server Seznam Zprávy.

Ve vládě s estébákem prý sedět nebude.

Po dalších dvaceti dnech je situace prakticky beze změny.

Budoucí a současná vláda se doposud nebyla schopna sejít a říci řešení k další vlně pandemie. Klíčové bylo dění týkající se obsazení vrcholných postů v rámci PSP.

Právě na to se redakce zeptala několika členů ODS. Ti však příkrou kritiku odmítli.

„Není to tak, že by nebyl plán. Je, ale nejsou úplně dořešena personální obsazení,“ uvedl jeden ze zdrojů. „Profesor Válek je už i v rámci ODS negativně vnímaný,“ přidal.

Budoucí koalice si je prý velmi dobře vědoma, jak rychle se může otočit mediální prostředí.

Anketa

Považujete neočkované za škůdce a nepřátele?

16%
82%
hlasovalo: 19073 lidí
„Negativní věci okolo zdravotnictví se hodí přímo na Válka. S ním se opravdu nepočítá dlouhodobě,“ uvedl poslanec ODS. Potvrdil tím informace ParlamentníchListů.cz ze začátku listopadu. Napsali jsme tehdy, že profesor Válek jako budoucí ministr má mít nejkratší „trvanlivost“. Zdroj také přidal obavu z jeho manažerských schopností. „Vlastík zastává pozici profesora radiologie, ale to není totéž jako řídit resort, panují z něho obavy, jeho komunikace na veřejnost bude hodně hlídaná,“ doplnil s tím, že čím míň se objeví v médiích, tím líp pro celou vládu.

„Tak si vezměte třeba lidovce Jurečku. On je v poradním týmu proti koronaviru, přičemž jediné, kolem čeho lítal, bylo MPO. A další lidé běhali kolem jeho bráchy, aby se neprovalilo, v čem všem jede a podniká,“ dodal trochu tajemně.

O Jurečkově starším bratrovi Lukášovi se psalo především v roce 2017, kdy se potvrdilo, že na Ministerstvu zemědělství působí jako placený poradce. Ministrem byl v té době pochopitelně Marian Jurečka. Oba z KDU-ČSL.

To ale nebylo vše, co z análů ODS vypadlo.

Mezi některými občanskými demokraty se prý vedla neformální diskuse o zavedení povinného očkování pro starší šedesáti let. „Ano, ale nikdo nemá politickou odvahu to říct naplno,“ uzavřel náš sněmovní zdroj.

Oficiální postup koalice SPOLU je přitom zcela opačný. Očkování má být, a prý i bude, do budoucna nepovinné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se těšíte na Fialovu vládu? „Povinné očkování 60+, a hlavně nenechat mluvit Válka!“

4:43 Už se těšíte na Fialovu vládu? „Povinné očkování 60+, a hlavně nenechat mluvit Válka!“

Bezradnost. Tímto slovem můžeme označit situaci, ve které se nachází Česká republika. Ačkoli počet n…