V jedné věci je prý Rath nevinně. Že mu chodí desítky tisíc na účet

27.05.2012 16:14

David Rath dostává i přesto, že nevykonává svou práci, poslanecký plat. Podle zástupců odborových svazů by se na něj kvůli tomu nemělo útočit. To spíše na jiné poslance.

V jedné věci je prý Rath nevinně. Že mu chodí desítky tisíc na účet
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Poslanec David Rath obviněný z korupce pobírá i za svého působení ve vazbě plat. "Běžný smrtelník" by se přitom v podobné situaci od svého zaměstnavatele jen těžko dočkal takové velkorysosti. Kvůli "pobytu" ve vazbě by měl spoustu "áček", neplnil by úkoly, které jsou spojené s výkonem jeho zaměstnání a tak by mu zaměstnavatel jen těžko odměnu vyplácel.

Proč je tomu u Ratha jinak? ParlamentníListy.cz pátraly u politiků-právníků, stejně jako u zástupců zaměstnanců, tedy odborářů.

Šéf Odborového sdružení železničářů, Jaromír Dušek, v této souvislosti Ratha nečekaně hájí. Nejde prý o privilegium tohoto poslance, ale obecně o nemravná pravidla, která mají zákonodárci co se týče finančního ohodnocení nastavena.

Poslanci? Berou plat i za výlety či rýmičku

"Poslanci pobírají plat, i když jsou na výletech, věnují se svým zálibám či mají rýmičku," řekl ParlamentnímListům.cz s tím, že běžnému zaměstnanci, který by něco podobného vyžadoval, by se jeho šéf tak akorát vysmál.

"Rath je v tomto ohledu relativně v nevýhodě, je to ojedinělý případ. On by pracovat chtěl, ale nemůže," dodal Dušek s tím, že ohodnocování zákonodárců považuje za "nemravnost". "Když běžný zaměstnanec nevykoná práci, za kterou je placen, nemá za ni finanční odměnu. U poslanců je to ale jinak, a je to vina především těch pravicových, že se nic nezmění," rýpl si odborář.

Placeni jsou i za spánek nebo opici. Nedůstojné

Jeho kolega z odborového svazu KOVO, Josef Středula, šel v dehonestaci poslanců ještě dále. "Poslanci dostávají peníze i za spánek, tedy v poslaneckých lavicích, nebo za opilství. Je to nedůstojné," uvedl pro ParlamentníListy.cz s tím, že v Česku panuje do očí bijící nerovnost mezi politiky a běžnými zaměstnanci.

Stejně jako Dušek se nedomnívá, že by to byl právě Rath, který by možností, jež má, využíval nějak nestandardně. 

Členové sněmovny se ale na problematiku dívají zcela opačně."Celé to je způsobeno výkladem sousloví ze zákona - řádně omluven, a který orgán má rozhodnout o neomluvené absenci. Vazba dle selského rozumu nemůže být řádnou omluvou," řekl ParlamentnímListům.cz právník a poslanec za TOP 09, Stanislav Polčák. Zákon o platu ale podle něho bohužel vyžaduje aktivistický přístup ze strany sněmovny.

A právě toho se Rathovi dostává. I když je  vazebně stíhán, na jeho účet chodí každý měsíc výplata. Jeho poslanecký plat činí 56 tisíc korun hrubého měsíčně. K tomu ještě dostává 29 tisíc korun hrubého na výdaje za dopravu a reprezentaci, i když je ve vyšetřovací vazbě, ve které ještě nějaký čas zůstane.

Filip: Já to chtěl jinak!

Šéf komunistů a rovněž právník, Vojtěch Filip, v této souvislosti připomíná svoji zásluhu. Respektive snahu o změnu stávajícího systému. Byť neúspěšnou. "Jde o úpravu, která ukazuje na rozdíl ve výkonu mandátu a pracovním poměrem jednak neúpravou pracovní doby jak do plusu, tak co do zkrácení a jednak neřešením mandátu, které neúspěšně navrhuji už poněkolikáté," přihřál si Filip pomyslnou polívčičku. Federální úprava do roku 1992 byla dokonalejší, dodal ParlamentnímListům.cz ke stávající podobě zákoníku práce šéf KSČM.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

16:20 Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

Neúčast poslanců hnutí ANO a ODS dnes podle Pirátů znemožnila projednat návrhy na řešení zoufalé sit…