Víme mnohem více o včerejší schůzce šéfů ČSSD a KSČM

23.10.2013 11:57

Utajovanou schůzku špiček sociální demokracie a KSČM inicioval podle důvěryhodného zdroje ParlamentníchListů.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jedním z důvodů mohla být obava, aby komunisté po volbách nepodpořili na premiérský post jeho rivala Michala Haška. Předseda KSČM Vojtěch Filip se však byl ochoten bavit jen o programových průsečících.

Víme mnohem více o včerejší schůzce šéfů ČSSD a KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip s Bohuslavem Sobotkou ve sněmovně

I když rostoucí podpora hnutí ANO trochu nabourala jistotu levicové vlády po předčasných volbách, stále zůstává varianta menšinového kabinetu ČSSD s podporou KSČM tou nejpravděpodobnější možností. Nejužší vedení těchto dvou stran se v úterý večer sešlo na utajované schůzce, o níž později lídři shodně tvrdili, že se týkala výhradně církevních restitucí a nikoli možné povolební spolupráce.

„Schůzka byla iniciativou předsedy Bohuslava Sobotky, který má obavy z toho, že by se po volbách mohli komunisté dohodnout s prvním místopředsedou Michalem Haškem a ten by tak získal premiérské křeslo,“ uvádí ale pro ParlamentníListy.cz důvěryhodný zdroj z okolí předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který se na přípravě schůzky spolupodílel. „Ano, schůzku inicioval pan Sobotka,“ potvrzuje pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá, která se schůzky za KSČM zúčastnila společně s předsedou Vojtěchem Filipem.

Komunisté se o žádných nabídkách bavit nechtěli

Hlavní slovo měl iniciátor setkání. „Michal Hašek tam byl víceméně jako přísedící. Bohuslav Sobotka se snažil zavést řeč na situaci po volbách, ale komunisté byli velice opatrní a chtěli se bavit jen o programových průsečících. Z jejich reakcí bylo zřejmé, že v žádném případě nechtějí do vlády, jsou však ochotni menšinový kabinet ČSSD umožnit a podpořit,“ sděluje zdroj, který si nepřeje být jmenován.

Lídři obou stran však po schůzce popírali, že by se bavili o něčem jiném než o církevních restitucích. „Bavili jsme se o dalším postupu ohledně církevních restitucí. Neshodli jsme se na tom, že my chceme referendum, kdežto oni ne. Oni navrhují jednoroční zmrazení vydávání, což se mi jeví jako pozitivní návrh. Podpořili bychom to, pokud by ČSSD podpořila náš zákon o referendu,“ prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip pro deník Právo.

Sobotka by chtěl komisi pro obsazování míst ve státních firmách a úřadech

„Sociální demokracie navrhuje, aby bylo vyhlášeno jednoroční moratorium na vydávání církevního majetku. Se zástupci KSČM jsme se bavili o tom, jaký by byl jejich postup v nové Poslanecké sněmovně, kde by se taková věc měla schvalovat. Jejich stanovisko je kladné,“ přidal se předseda ČSSD Bohuslav Sobotka k Filipově verzi, že spolu jednali pouze o postoji obou stran k církevním restitucím.

Řeč se ale několikrát stočila i jiným směrem. „Bohuslav Sobotka přišel s informací, že by chtěl zřídit při vládě komisi pro obsazování míst ve státních firmách a úřadech. A nabízel komunistům výrazné zastoupení. To ale Vojtěch Filip odehrál do autu,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz důvěryhodný zdroj z okolí šéfa ČSSD. „Bylo to pracovní jednání, jehož tématem byly církevní restituce. Žádná jiná témata nebyla projednávána,“ tvrdí však pro ParlamentníListy.cz ve shodě s oběma předsedy Miloslava Vostrá.

Schůzku nezrušili, i když se ji nepodařilo utajit

Utajované jednání předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a prvního místopředsedy Michala Haška se šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a místopředsedkyní Miloslavou Vostrou se uskutečnilo v salónku luxusní restaurace AvantGarde v Praze 6. Ta se nachází v objektu PPF Gate, kde jsou i showroomy Ferrari a Maserati. Ještě před samotným setkáním se však jeho účastníci dozvěděli, že se jim ho nepodařilo utajit.

Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, se však rozhodli, že schůzku už nebudou rušit. Nejprve na ni dorazil zadním vchodem restaurace Michal Hašek a krátce po něm přišli hlavním vchodem restaurace společně oba zástupci KSČM. Po půl hodině se dostavil i Bohuslav Sobotka a také on zvolil zadní vchod restaurace. Jednotlivě odcházeli aktéři schůzky i po jejím skončení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se těšíte na Fialovu vládu? „Povinné očkování 60+, a hlavně nenechat mluvit Válka!“

4:43 Už se těšíte na Fialovu vládu? „Povinné očkování 60+, a hlavně nenechat mluvit Válka!“

Bezradnost. Tímto slovem můžeme označit situaci, ve které se nachází Česká republika. Ačkoli počet n…