„Randákovci“ natřeli ministra Chalupu. To zas bude tunel za miliardy

17.03.2012 15:54 | Zprávy

Nadační fond proti korupci (NFPK) opět přišel se závažným obviněním. Tentokrát mu na mušce utkvělo ministerstvo životního prostředí v čele s Tomášem Chalupou (ODS). Vadí jim příprava zákona o elektroodpadu, která podle představitelů fondu utuží už tak monopolní postavení některých firem.

„Randákovci“ natřeli ministra Chalupu. To zas bude tunel za miliardy
Foto: Archiv
Popisek: Finančník a bojovník proti korupci Karel Janeček

Ministerstvo za nízkého zájmu médií připravuje nový zákon o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností. Podle NFPK, který založil finančník Karel Janeček, v něm má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy, čímž hrozí, že „tunel na miliardy z veřejných prostředků bude pokračovat, a to s ještě větší intenzitou než doposud,“ varuje tisková zpráva NFPK.

Změna je nutná

Právní úprava nakládání s elektroodpadem v ČR vznikla v roce 2005 pod vedením bývalého ministra Libora Ambrozka (KDU-ČSL) a ministerstvo se hájí že změna zákona je nutná.

„Zákon o odpadech sice zapracoval povinnosti směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních a vyhláškou stanovil podrobnosti nakládání, ale prakticky se ukázalo, že mnoho ustanovení vedlo k rozporům, “ vysvětluje redakci tiskový mluvčí ministerstva Petr Kučera.

V letech 2006 – 2010 zákon o odpadech podle mluvčího nedoznal žádných zásadních změn, které by dnes opakující se problémy odstranily. Od nové právní úpravy si MŽP slibuje naprostou transparentnost. Té má být mimo jiné dosaženo tím, že napříště se likvidace elektroodpadu mohou účastnit jen akciové společnosti, u nichž je jasná vlastnická struktura. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prohrát příští volby a pryč s Fialou.“ Uvnitř  ODS padl plán

4:40 „Prohrát příští volby a pryč s Fialou.“ Uvnitř ODS padl plán

Pomohla značka SPOLU ve volbách do Evropského parlamentu jednotlivým stranám? Jak komu. Výsledky uka…