Bělohradský: Kabinet vládne radikálním způsobem. Je hluboce nelegitimní

13.11.2011 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Filozofa Václava Bělohradského ParlamentníListy.cz zastihly na ideové konferenci ČSSD. Popovídaly si s ním tak zejména o kritice současné středopravicové vlády a její ignoranci demonstrací vyjadřujících nespokojenost lidí. Bělohradský soudí, že vláda je ve vztahu k respektu názorů lidí nelegitimní. Občané si za to ale mohou sami - neumí totiž protestovat. A navíc si tuto vládu zvolili zcela svobodně.

Bělohradský: Kabinet vládne radikálním způsobem. Je hluboce nelegitimní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Bělohradský

Co obvykle děláte o půlnoci ze soboty na neděli?

Většinou spím. V sobotu večer bývám po celém týdnu tak unaven, že usnu třeba v osm večer, a spím do druhého dne. Vzpamatovávám se z náročných předchozích dnů.

A co sobota jako taková, případně sobotní večer?

Sobota je pro mě den práce, odpovídám na elektronickou poštu, zpracovávám otázky čtenářů a podobně. Výjimkou nejsou ani setkání s přáteli, filozofy, s nimiž diskutujeme o budoucnosti postmoderního světa.

Psali jsme:


Setkáváme se na ideové konferenci ČSSD, mluvil jste na ní o vstupu antipolitických subjektů na politickou scénu. Jak hodnotíte v této souvislosti aktivity podnikatelů, například pana Babiše a jeho sdružení Ano 2011?

Je třeba se vrátit na začátek. To, co jsme 150 let nazývali politikou, tedy střídání liberální a sociálnědemokratické politiky, a co fungovalo, skončilo. Pokud to někde nefungovalo, došlo k revoluci - mám na mysli třeba Itálii či Španělsko. Jinak ale ten systém fungoval. Teď však osa evropské politiky jako také zpovrchněla. V očích lidí je politika zkorumpovaný podvod.

Psali jsme:

Jak ji podle Vás lze znovu legitimizovat?

Je to těžké, v současnosti je téměř zcela delegitimizovaná. Vstoupili do ní antipolitičtí hrdinové, oligarchové jako nositelé ctnosti. Jejich "devizou" je, že jsou bohatí a nejsou politici. Tomu je třeba čelit, lidé musí mít větší účast na rozhodování.

Hovoříte o nutnosti větší aktivity lidí. Když ale protestují proti současné vládě, demonstrují, vyslovují nesouhlas, vláda je velmi často ignoruje...

Za to si lidé mohou sami. Zvolili si tuto vládu, ale ta vládne bez účasti veřejnosti radikálním způsobem. V tomto ohledu je hluboce nelegitimní. Přístup k občanům má ale kořeny už za Rakouska-Uherska. Už tehdy měli neschopnost efektivně protestovat. Český národ preferuje v tomto ohledu, řekl bych, kýč.

Psali jsme: Bělohradský zdůvodňuje, proč je třeba volit levici


Myslíte si, že lidé už jsou v takové deziluzi, že raději než velké strany budou vkládat důvěru v nová sdružení, například Jany Bobošíkové, Andreje Babiše nebo Ladislava Bátory?

Tato sdružení jsou založena na iluzích. Suverenita je založená na svrchovanosti, hnutí pana Babiše na jednom tématu, a to korupci, Bátora je nejhorší, skloňuje neustále nebezpečné slovo, a to je pospolitost. Tato uskupení nabízí zjednodušení, iluzi. Mohou ale znamenat návrat k hnědým tendencím, i v kontextu celé Evropy.

  • Více o Václavu Bělohradském ZDE

Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE


Předchozí rozhovory vedené o půlnoci:


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Šulcová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni nás úplně škrtnou.“ Zděšení v zákulisí. Lipavský řídil, Fiala neuhlídal. Až tahle bomba vybuchne...

4:43 „Oni nás úplně škrtnou.“ Zděšení v zákulisí. Lipavský řídil, Fiala neuhlídal. Až tahle bomba vybuchne...

Trapas s komentováním neexistujícího Orbánova schvalování střelby do demonstrantů v Kazachstánu a do…