Boj s oteplováním ničí ekonomiku, vzkázal Kocourek do Bruselu

07.02.2011 22:18

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger se postavil na stranu majitelů fotovoltaických panelů a zkritizoval opatření české vlády, která uvalila na elektřinu vyrobenou ze solárních zdrojů ve výši 26 procent, aby zamezila extrémnímu nárůstu ceny elektřiny. Hrozil nárůst až o 20 procent, nyní by se měl v průměru pohybovat kolem pěti procent.

Boj s oteplováním ničí ekonomiku, vzkázal Kocourek do Bruselu

„Retroaktivní opatření v České republice nejsou akceptovatelná," nechal se podle ČT slyšet eurokomisař Oettinger, který poslal dopis ministru průmyslu Martinu Kocourkovi. Vyzývá jím vládu, aby vyvinula maximální úsilí a udržela stabilní investiční prostředí pro ty, co dávají peníze do obnovitelných zdrojů. Má prý také být opatrná v rozhodnutích, která je mohou zpětně ovlivnit. Majitelé panelů také hrozí Česku arbitrážemi.

Česko závazky splní

O vyjádření jsme požádali ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka z ODS. Redakce se ministra zeptala, zda nepovažuje vyjádření eurokomisaře za vměšování do národních pravomocí ohledně nastavení energetického mixu.

„Zatím nikoliv, chápu jeho obavy a dotazy spíše jako zájem o informaci, jak ČR hodlá v oblasti obnovitelných zdrojů energií postupovat do budoucna. Jako reakci na jeho dopis jsem mu odpověděl, že ČR naplní své závazky, ke kterým se přihlásila, tedy že do roku 2020 naplníme v obnovitelných zdrojích energií (OZE) jejich podíl ve výši 13 procent na celkové spotřebě energií," řekl redakci ParlamentníListy.cz ministr Kocourek.

Unie poškozuje ekonomiku

Komisař Oettinger také řekl, že pokud má Evropská unie splnit své energetické cíle pro rok 2020, musí členské státy investovat do obnovitelných zdrojů ne 35, ale 70 miliard eur.

„Zároveň budu ale pana eurokomisaře Oetingera též informovat o tom, že opatření Evropské komise a Evropského parlamentu v oblasti snižování produkce oxidu uhličitého silně podlamují budoucí konkurenceschopnost jak české ekonomiky, tak i ekonomiky EU," dodal Kocourek.

Nejde o retroaktivitu 

Kocourek nechápe eurokomisařův dopis jako kritiku, ale jako dotaz. „Naše odpověď zní, že se nejedná o retroaktivitu, že jsme přistoupili k vyváženému řešení, kdy na nákladech na OZE participují jak spotřebitelé elektřiny, tak provozovatelé fotovoltaických elektráren (FVE), tak držitelé povolenek, tak státní rozpočet. Opatření byla nutná, neboť navýšení cen elektřiny v rozsahu zhruba 15 až 20 procent za rok by bylo naprosto devastující pro český průmysl a sociálně problematické a nákladné pro české domácnosti," zdůraznil ministr.

Podle ministra Kocourka by zde riziko arbitráží bylo, i kdyby vláda neudělala nic. „Jednak je to pro některé investory, zejména například z Kypru, skoro forma "investice", jednak kdybychom neudělali nic, čelili bychom případným arbitážím od současných investorů ohledně neúměrného administrativního zvýšení cen elektřiny a dále nás mohou v arbitráži též žalovat investoři do fotovoltaických elektráren připojených v letech 2008 a 2011, kteří by nedosahovali takových zisků, jako investoři připojení v letech 2009 a 2010," hájí vládní rozhodnutí Kocourek.

Chyba hned na začátku

Hlavními zbraněmi vlády proti růstu cen elektřiny jsou zdanění solárních elektráren, zvýšení odvodu za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu a v neposlední řadě zdanění darovaných emisních povolenek a od roku 2013 jejich prodej.

„Já stojím za opatřeními vlády, která jistě nebyla ideální, ale situaci jsme řešit musely. Chyba vznikla hned na začátku, když byl v roce 2005 zákon přijat. Trh byl pokřiven hned od samého počátku tímto zákonem," řekl ParlamentnímListům.cz exministr životního prostředí Pavel Drobil.

Kdo za to může

Současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se nechtěl k věci vyjadřovat. „Agenda se 26procentním zdaněním spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Budete se muset obrátit tam," řekl redakci Chalupa.

Zvýšení ceny elektřiny je způsobeno tím, že se do ceny promítnou náklady na výkup elektrické energie z takzvaných obnovitelných zdrojů energie. Tyto zdroje byly zákonem z roku 2005 zvýhodněny oproti klasickým zdrojům tím, že musí být vykupovány za třikrát až čtyřikrát vyšší výkupní ceny a navíc ještě na dobu 20 let. Tento zákon prosadila vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU v roce 2005. Hlasovali pro něj navíc také komunisté. ODS pro tento zákon nehlasovala.


Čtěte také: 

 • Fotovoltaika je průser, zaznělo. A prezident Klaus přikyvoval
 • Kalouskovo dotování elektřiny z povolenek? Drobil: Virtuální peníze
 • Nečasova vláda plní stachanovsky plány Bruselu na 104 procent
 • Za fotovoltaiky může Fischer. Věděl, jak to dopadne, zlobí se Drobil
 • Expremiér Fischer Drobilovi: Že za fotovoltaiku můžu já? To ne
 • Drobil vrací úder. Expremiér Fischer je ukázkou neschopnosti
 • Za obří růst cen elektřiny nemohu. To Unie, myje si Kalousek ruce
 • Mám problém se socialistickými závazky EU, svěřil se Drobil 
 • Drobil: V teorii globálního oteplování nevěřím. Jen bere lidem práci 

 • Ilustrační foto: vlada.cz

  Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

  Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  reklama

  autor: Lukáš Petřík

  reklama


  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  „Oni nás úplně škrtnou.“ Zděšení v zákulisí. Lipavský řídil, Fiala neuhlídal. Až tahle bomba vybuchne...

  4:43 „Oni nás úplně škrtnou.“ Zděšení v zákulisí. Lipavský řídil, Fiala neuhlídal. Až tahle bomba vybuchne...

  Trapas s komentováním neexistujícího Orbánova schvalování střelby do demonstrantů v Kazachstánu a do…