Dotujeme Romy a oni se množí, takže konec. Fico šokuje Evropu

3.4.2012 8:43 dop.

Nezaměstnaní kriminálníci a ti, kdo si nehledají práci, by v budoucnosti na Slovensku dostávali místo peněžitých dávek potraviny. Plánuje to nový slovenský premiér Robert Fico. Podle slovenských médií tak chce Fico řešit soužití s Romy. Český ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se k zavedení podobných opatření nechystá - stačí prý jeho sociální karta.

Dotujeme Romy a oni se množí, takže konec. Fico šokuje Evropu
Foto: Gazprom.com
Popisek: Slovenský premiér Robert Fico

To, že nová sociálnědemokratická vláda Roberta Fica chce na Slovensku místo peněz „vyplácet“ naturálie, přinesl ze slovenského deníku SME server Ihned.cz. Ten tvrdí, že podle slovenského deníku jde o součást širšího plánu, jakým chce Ficova vláda řešit problematiku slovenských Romů.

Naturálie místo peněz

„Podle plánu by lidé na podpoře, kteří se dopouštějí trestných činů a přestupků, nebo se nesnaží najít si práci, v budoucnu nebrali státní sociální dávky v penězích, ale v potravinách či jiných základních životních potřebách,“ informuje server.

"Je přirozené, že každý, kdo se chová slušně, má víc výhod než ti, kteří se slušně nechovají," odůvodňuje podle Ihned.cz návrh pro deník SME budoucí slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Peníze způsobují populační explozi Romů

A budoucí slovenský sociálnědemokratický premiér Fico jde ještě dál a netají se tím, že opatření jsou namířena proti tamějším Romům. „Prohlásil například, že příjmy ze státních sociálních dávek způsobují populační explozi Romů a že se bojí jejich politického vlivu,“ informuje Ihned.cz.

Server v té souvislosti cituje Fica z rozhovoru pro další slovenský deník Pravda: „Máme obce, kde nám tak prudce stoupá počet romských spoluobčanů. Najednou zjišťujeme, že budou moct volit vlastní primátory, vlastní starosty.“

Zmíněný deník Pravda pak podle serveru informoval, že na nedělní přednášce na univerzitě v Bratislavě Fico dokonce prohlásil, že na evropské úrovni musí dojít k ústupkům z hlediska rozsahu lidských práv, aby bylo možné romský problém vyřešit.

Brusel Slovensko varoval černou listinou

Když totiž prý svá nestandardní opatření představil v Bruselu, řekli mu: „Udělejte to jako malá země a v tom okamžiku jste na černé listině zemí EU, které porušují lidská práva," cituje z deníku server Ihned.cz.

Sociálnědemokratický stínový ministr práce ČSSD Zdeněk Škromach pro ParlamentníListy.cz v reakci na plány „sesterské“ strany na Slovensku připomněl, že i z hlediska historického je u našich sousedů romská problematika daleko složitější než u nás.

Podle pleti ne!

„Na druhou stranu, možnosti naturálního plnění nebo forma poukázek, to bylo zavedeno už za našich vlád, ale nemůže to v žádném případě být směřováno podle nějaké národností či etnické skupiny, nebo podle barvy pleti,“ řekl Škromach ParlamentnímListům.cz.

Že by se o něčem podobném pak uvažovalo u nás, rozhodně odmítl pro ParlamentníListy.cz současný ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „O výplatě dávek hmotné nouze v naturáliích neuvažujeme,“ napsal redakci.

Máme na dávky kartu

Připomněl, že v ČR funguje systém vázaných dávek: „Tedy v potřebných případech je dávka vyplácena formou poukazu na zboží. Od poloviny roku pro tento účel začneme využívat elektronickou platební kartu,“ uzavřel Drábek.

To senátor Jaroslav Doubrava si umí představit podobné řešení výplaty dávek v naturáliích i u nás. „Já jsem z Ústí nad Labem a k romské problematice mám tak blízko. A mám takovou zkušenost, že valná většina romských rodin neumí s penězi, které dostane, hospodařit,“ uvedl senátor pro ParlamentníListy.cz.

Kartu ano, ale s denním limitem

„Z toho důvodu by byl pro zavedení karet s denním limitem, aby se tímto způsobem naučili s penězi hospodařit. Naturální plnění si myslím že by mohlo být alternativou takové karty. Prostě nevydávat peníze najednou. Protože víte dobře, že celá řada těch rodin nakonec strádá, protože někteří z členů nahází peníze do automatů a pak po zbytek měsíce nemají z čeho žít,“ míní Doubrava.

„Čili tohle by mohla být cesta. Zase na druhou stranu na všechno se najde „řešení“. Vím o případech, kdy vyfasovali oblečení pro děti na školu v přírodě a nakonec to prodávali v hospodě, aby na ty automaty měli. Takže jde hlavně o to, aby se takovým lidem ta cesta k přímým penězům a jejich v uvozovkách rozhazování co nejvíce ztížila,“ dodal senátor.

Abychom se z EU do kulata...

Že Brusel Slovensko před podobnými opatřeními varuje, senátora Doubravu nepřekvapuje. „Já mám někdy pocit, že se před Evropskou unií, nechci říci co do kulata. Ať tedy EU přijde s řešením,“ kroutí hlavou senátor.

„Já jsem zpravodajoval evropské sdělení k této problematice a to byly jeden bod za druhým, které ukazují, že Evropská unie vůbec nemá šajna o tom, jaký život vedou tyto komunity a vůbec nemají představu, jak jsou daleko v řešení tohoto problému v jednotlivých státech,“ míní Doubrava.

„Jestliže nás nabádají k tomu, abychom umožnili přístup romské komunity ke vzdělání, pak se musím zeptat, kdo jim brání u nás k přístupu ke vzdělání? Jestliže EU nabádá k zajištění zdravotní péče, pak se musím zeptat, kdo jim brání k přístupu ke zdravotní péči?“ ptá se Doubrava.

To si musí státy řešit samy

„Na co v tom sdělení ale zapomněli, je nutnost řešit bezpečnost a kriminalitu, protože ať chceme, nebo nechceme slyšet, tak kriminalita je v této komunitě absolutně nejvyšší. Takže tohle by EU měla nechat a v tom sdělení to v podstatě ponecháno je, na jednotlivých státech,“ doplnil Doubrava.

Ten neopomněl zdůraznit, že popsané problémy se vyhrotily především s migrací Romů ze Slovenska, kdy podle něj s Romy starousedlíky nebyly problémy tak markantní, spíše naopak.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten průs*r STANu může být jako sirka.“ V ODS nevěří Starostům. Ale koalici drží strach

4:44 „Ten průs*r STANu může být jako sirka.“ V ODS nevěří Starostům. Ale koalici drží strach

Věří vládní koaliční partneři STANu, že už nic dalšího nevyplave a vláda bude moci normálně fungovat…