Dovolání práva bude pro občany mnohem složitější a dražší, varoval Okamura. U vlády ale nepochodil

24.11.2013 6:03

Nový občanský zákoník se nelíbí Tomio Okamurovi. Jeho hnutí Úsvit navrhovalo odklad jeho účinnosti o rok. Po setkání s premiérem Rusnokem a ministryní spravedlnosti Benešovou však musel konstatovat, že vláda odklad nenavrhne.

Dovolání práva bude pro občany mnohem složitější a dražší, varoval Okamura. U vlády ale nepochodil
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Zákoník není ideální. Ale mohlo by dojít k znejistění občanů i firem

Přesto zmíněná trojice konstatovala, že zákoník není ideální a obsahuje spoustu nedokonalých věcí. „Pokud by však nyní došlo k odložení občanského zákoníku, škody by byly ještě větší. Mohlo by dojít k znejistění firem, občanů i celého justičního systému,“ upozornila mluvčí vlády Jana Jabůrková.

Okamura rozhodnutí vlády respektuje. Již dříve uvedl, že v případě, že se účinnost zákoníku nepodaří odložit, podpoří ve sněmovně zákonná opatření, která s novým občanským zákoníkem souvisí. „Pro ta zákonná opatření hlasovat budu. Je lepší, aby zákon vstoupil v platnost v takové formě, aby alespoň trochu fungoval,“ vysvětlil Okamura pro Novinky.cz

Je to nepřehledný paskvil

„Nový občanský kodex je neskonale složitý a nesrozumitelný. V praxi to znamená, že dovolání práva bude pro občany mnohem složitější a dražší. Nerozumí mu sami právníci a soudci,“ zdůrazňoval ještě před schůzkou s premiérem Okamura v České televizi.

Největší zákon v našem právním řádu od roku 1811

Nový občanský zákoník má vstoupit v platnost 1. ledna 2014. Nahradí občanský zákoník přijatý v roce 1964. Nově upravuje tři základní okruhy – rodinu, vlastnictví a smlouvy. Zákoník prosadil exministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil, který tento počin považuje za svůj největší dosavadní politický úspěch.

„Jde o deset let práce na tomto zákoně. Od roku 1811 se jedná o největší zákon v našem právním řádu, má tři tisíce paragrafů. Je to historická záležitost, na kterou jsem hrdý. Myslím, že pro normální občany jde o příznivou věc. Bohužel je dnes předmětem politické laciné neodborné kritiky. Což je škoda. Ale jsem přesvědčen, že pokud se ČSSD dostane k moci, bude si vědoma, o jak významné a důležité dílo pro občany se jedná a nezruší ho,“ objasnil ještě před volbami Parlamentním listům.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

11:45 Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

Babišův kabinet bude v pondělí rozhodovat o termínech střídání času v dalších pěti letech. Schvalova…