Ekonomové: Zpráva MMF o nebezpečných škrtech je mimo. Kalousek ale také

06.11.2012 20:58

Mezinárodní měnový fond (MMF) je se svou podzimní zprávou poněkud mimo. Kalousek s politikou zvyšování daní a škrtů ale bohužel také. Říkají to přední čeští ekonomové v reakci na řeč místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka v pondělním pořadu Události komentáře České televize. Zpráva MMF hovoří o nebezpečí provádění příliš úsporné politiky pro některé evropské ekonomiky.

Ekonomové: Zpráva MMF o nebezpečných škrtech je mimo. Kalousek ale také
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

"Hrozí nám zpomalení. MMF vydal zprávu, že škrty v mnoha zemích způsobí zpomalení ekonomického růstu," uvedl Zaorálek v ČT a dodal, že tato informace způsobila šok mezi ekonomickými odborníky. Co zpráva, vydávaná fondem každoročně na jaře a na podzim vlastně říká?

Vlády měly údajně špatně odhadnout finanční multiplikátor škrtů. Jedno ušetřené euro tak neznemená zpomalení hospodářského růstu o půl procenta, jak se očekávalo, ale až o 1,7 procenta. Zpráva se dá vyložit i tak, že šetření, byť je dlouhodobě prozíravé, způsobuje mnohem větší zpomalení ekonomiky, než se původně předpokládalo. A to je velký problém.

Ekonomka Markéta Šichtařová tvrdí, že šok mohla zpráva MMF způsobit odborníkům jen těžko. "Fond totiž sleduje mnohem více ekonomik než třeba Ministerstvo financí ČR nebo ČNB. Takže detailní čísla nemá a byli jsme několikrát svědky toho, že se netrefil ve svých prognózách o několik procent a dodatečně se to muselo upravit," uvedla Šichtařová.

Napřed nadhodnotit, pak seškrtat tím nejhorším způsobem

Čím dál rychlejší propad ekonomiky souvisí i s dlouhodobě nepřesnou prací ministerstva financí. Kalouskův resort totiž už dlouhodobě, podle Šichtařové už od roku 2008, prý až neuvěřitelně nadhodnocuje odhad růstu ekonomiky pro následující rok. "Se železnou pravidelností takto sestavují rozpočet. Když pak následující rok musí urychleně škrtat, děje se tak v oblastech, kde to pro ekonomiku není ani trochu vhodné, zato je to technicky nejsnažší," varuje ekonomka.

Jako klasický příklad uvádí právě škrty v oblasti sociální nebo zvyšování daní. "Tím se daří už několik let podlamovat spotřebu. Resort financí likviduje nejslabší článek naší ekonomiky, tedy poptávku," konstatuje Šichtařová před údajně nekoncepčními škrty. Přesto jedním dechem dodává, že nešetřit by znamenalo cestu směrem k Maďarsku nebo Španělsku. Jenže Kalouskova finanční politika prý míří tím samým směrem.

MMF představil mix hrušek s jablky a všichni užasle koukají

Tvrdé kritiky se MMF dostalo i ze strany člena Nezávislé ekonomické rady vlády (NERV) Pavla Kohouta. Při komentáři výstupů MMF hovoří o míchání hrušek s jablky. "Takové výpočty jsou spíš pavěda. Co mě ale jako odborníka skutečně šokovalo, je skutečnost, že MMF nerozlišuje mezi škrty v důsledku zvyšování daní a skutečnými rozpočtovými škrty. Obojí má naprosto odlišný dopad. MMF to namíchal a nyní na to všichni užasle koukají. Ve skutečnosti se při zvýšení daní zhoršuje ekonomika, protože je méně peněz na utrácení i na zaměstnávání jiných. Skutečnými škrty se snižují rozpočtové výdaje, což dlouhodobě pomáhá," vysvětlil Kohout.

To ale neznamená, že by se prý Zaorálek nějak zásadně v hodnocení Kalouskovy politiky mýlil. Domnívám se, že pan ministr velmi podcenil dopady zvyšování daní na hospodářský růst," uvedl pro ParlamentníListy.cz expert NERVu.

Zvýšit DPH a přijmout celý daňový balíček, popřípadě seškrtat rozpočet takříkajíc na krev, to jsou podle ministra financí jediné dvě cesty jak bránit zadlužování země. Opozice ale hovoří o třetí cestě - po nějakou dobu rezignovat na snahu udržet schodek v rozumných mezích a pokusit se nastartovat hospodářský růst. Tomu se ale resort financí vedený Miroslavem Kalouskem dlouhodobě brání, přičemž právě tento postoj přivedl v roce 2010 tehdy novou stranu TOP 09 do sněmovny. Paradoxně, v případě předčasných voleb, může ten samý postoj TOPku ze seznamu sněmovních stran vyřadit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Ivánek
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula vystoupil: Koronavirus nebyl uměle vyroben, unikl z čínské laboratoře. Důkazy...

19:33 Prymula vystoupil: Koronavirus nebyl uměle vyroben, unikl z čínské laboratoře. Důkazy...

Unikl z laboratoře, vyroben uměle nebyl. S těmito slovy ve čtvrtek vystoupil před poslanci ministr z…