Fiala naváže na dobrou profesorskou tradici, říká expert ODS

30.04.2012 19:47 | Zprávy

Novým ministrem školstrví zřejmě bude bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Resort by měl zvládnout, soudí školský expert ODS Walter Bartoš. Lehké to ale mít nebude, zdědí ministerstvo v krizovém režimu.

Fiala naváže na dobrou profesorskou tradici, říká expert ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Byl rektorem Masarykovy univerzity, instituce, která se podle mnohých vyrovná Univerzitě Karlově v Praze. Zároveň předsedal i České konferenci rektorů. Petr Fiala by se měl stát v pořadí druhým ministrem školství ve vládě Petra Nečase po Josefu Dobešovi, který odešel z postu po hádce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem o platy učitelů. Fialu čeká ve funkci náročný úkol konsolidovat současný stav. Nejpalčivějším problémem jsou zpackané eurodotace, následované chystanou a akademiky tvrdě odmítnutou reformou vysokých škol a problematikou financování regionálního školství.

Dobrá tradice profesorů

Nominace Petra Fialy je variantou odborník-nestraník, ke které se nakonec přiklonila Nečasová vláda poté, co zvažovala, že by uvolněný post nabídla někomu z přeběhlíků kolem poslankyně Karolíny Peake. V případě výběru stranického odborníka připadal ze strany ODS v úvahu i její expert Walter Bartoš. Ten ParlamentnímListům.cz řekl, že Fiala je dobrou volbou. Nebude to ale mít snadné, resort je v krizovém režimu.

"Za posledních devatenáct let to bude čtvrtý profesor v roli ministra. Profesoři Vopěnka, Sokol i Pitha byli velice kvalitní ministři," vkládá do nominace Fialy naději na zlepšení poměrů. Vysoká akademická funkce i titul podle něj tvoří předpoklad pro dobrý výkon. Na druhé straně Pitha, Vopěnka i Sokol přebírali fungující úřad, což se prý o resortu nyní říci rozhodně nedá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Ivánek

Migranti

Tvrdíte, že žádné migranty přijímat nechcete. Týká se to i uprchlíků z Ukrajiny? A co uděláte s těmi, co už tu jsou, a že jich není málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Model Lipavský. „To tu ještě nebylo. Rozhoduje se úplně jinde.“

4:44 Model Lipavský. „To tu ještě nebylo. Rozhoduje se úplně jinde.“

Řídí Jan Lipavský českou zahraniční politiku? Objevuje se stále více informací o tom, že finální slo…