Hvězda versus svastika. Jeden ze symbolů má před soudem výhodu

16.01.2012 22:07

Používání symbolů spjatých s komunistickou totalitou není v Česku až takový problém. Nositeli těchto symbolů stačí dát najevo, že chce komunistické společnosti demokratickou cestou. Opačný extrém je ale v naší zemi tvrdě postihován.

Hvězda versus svastika. Jeden ze symbolů má před soudem výhodu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vlajka s Gottwaldem a svastikou
reklama

Používání symbolů spjatých s komunistickou totalitou není V Česku až takový problém. Nositeli těchto symbolů stačí dát najevo, že chce komunistické společnosti dosáhnout demokratickou cestou. Opačný extrém je ale v naší zemi tvrdě postihován. A špatně může dopadnout i člověk, který rotující sluneční disk ve čtyřramenné variantě nosí jako pohanský symbol, upozorňuje odborník na extremismus Miroslav Mareš. Na totalitní symboly včetně portrétu V.I. Lenina a zkříženého srpu a kladiva, používané periodokem Komsomolskaja pravdu v Čechii upozorňuje dopis Konzervativní strany ministrům vnitra a kultury.

Impulsem k sepsání otevřeného dopisu bylo zjištění konzervativců, že v Česku vychází místní varianta Komskomolské pravdy. Více než název ale konzervativcům vadí symbolika, kterou list na titulní straně používá. "Bylo pro nás značným a velmi nepříjemným překvapením náhodné zjištění, že toto periodikum používá zcela nepokrytě totalitní symboliku, počínaje podobiznou bolševického vůdce V. I. Lenina a konče skříženým srpem a kladivem," vysvětluje v dopise lídr konzervativců Jan Kubalčík.

Podle Kubalčíka je správné, že taková symbolika je v naší zemi zakázána a proto vyzývá jak ministryni kultury Alenu Hanákovou (TOP 09) i šéfa resortu vnitra Jana Kubiceho, aby měřili stejným metrem jak krajní pravici, tak i extrémně levicovým skupinám. "Nepochybujeme, že pokud by se vyskytlo periodikum užívající analogickou nacistickou symboliku, tedy například podobiznu Adolfa Hitlera a svastiku, nemohlo by obdržet registraci Ministerstva kultury ČR a Ministerstvo vnitra ČR by zahájilo proti tomu, kdo by chtěl takovou tiskovinu vydávat, důrazné kroky na základě zmíněného zákazu propagace totalitních ideologií," žádá Kubalčík.

Zakázané symboly neexistují, ale...

Konzervativec se ale v této věci mýlí. Jak ParlamentníListy.cz zjistily, v ČR nic takového jako zakázaná symbolika neexistuje. "Předně je třeba uvést, že v České republice neexistuje žádný seznam zakázaných symbolů, jejichž užití by bylo automaticky trestné. Při dokazování trestné činnosti spjaté s extremistickou symbolikou, ať již pravicovou či levicovou, je vždy třeba zohlednit širší spektrum okolností případu, než pouze vysvětlení významu symbolu samotného," vysvětlila ParlamentnímListům.cz Denisa Čermáková z Ministerstva vnitra.

Policisté nicméně vnímají symboliku extrémní levice a neonacistů odlišně. Vodítkem je jim přitom nález Ústavního soudu z roku 1992, který krajní levici rozdělil na "demokratickou" a "nedemokratickou".

Zařazení do té či oné skupiny pak odvisí od způsobu, jakým chce jedinec komunismu dosáhnout. "U použití komunistické symboliky je tedy třeba posuzovat, zda příslušný směr komunismu hodlá uchopit moc násilím, chce po uchopení moci zrušit svobodné volby a hlásá diktaturu proletariátu a vedoucí úlohu jedné strany," podotýká Čermáková.

Rudá hvězda - symbol svobody

Proti tomu má nositel svastiky mnohem větší problém. "Při posuzování trestnosti symboliky komunistické je třeba mít na paměti, že zatímco význam hákového kříže v naší geografické oblasti je zřejmý, význam levicové symboliky již nikoliv. Například srp a kladivo tak vyjadřují zcela obecně spojení dělníků a rolníků v boji proti nadvládě kapitálu. Rudá pěticípá hvězda je považována za symbol komunismu, nicméně jde i o tradiční symbol svobody a v různých barevných mutacích (včetně červené) je používána i mimo komunistické prostředí," vysvětluje odlišné chápání propragace zakázaných hnutí ze strany vnitra Denisa Čermáková.

"Se symbolikou komunismu je to těžké. Už federální Ústavní soud připustil, že může existovat komunismus, nenaplňující znaky hnutí potlačujícího práva a svobodu člověka, tudíž je jeho propagace možná. Stejně se vyjádřil i Evropský soud pro lidská práva ve věci symboliky rudé hvězdy," říká pro ParlamentníListy.cz přední český odborník na komunismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.

I pro Kubalčíkovy konzervativce tedy platí, že pokud by chtěli listu Komsomolskaja pravda v Čechii zkomplikovat život, museli by dokázat propagaci toho "špatného" komunismu. A to není vůbec snadné. "Museli by dokázat, že to propagují svými texty. Trestná je jen ta totalitní a extremistická forma," říká Mareš.

Anketa

Má smysl zakazovat KSČM?

17%
83%
hlasovalo: 4259 lidí

Každý ví, kdo byl Hitler. S neopohanstvím můžete tvrdě narazit

Politolog souhlasí s výkladem, který ParlamentnímListům.cz poskytlo ve svém vyjádření Ministerstvo vnitra, byť s malou výhradou. "I v případě hákového kříže se musí propagace takových hnutí dokazovat. Narozdíl od případů užívání rudé hvězdy se ale německý nacionální socialismus bere jako celek, kde neexistuje ona demokratická forma jako u komunismu," vysvětluje odborník drobný rozdíl, který však může skončit i několikaletým pobytem ve vězení.

Z dalších Marešových slov vyplývá, že člověk, nosící viditelně symbol svastiky bude mít s policií vždy větší problém než mladý komunista. Pro prokázání úmyslu propagovat nacismus totiž musí žalobce dokázat, že dotyčný má vědomost o významu symbolu a že je užíván v určitém kontextu. Minimálně první podmínka se dá splnit celkem jednoduše, kdo byli nacisté totiž prokazatelně musí vědět každý teenager na druhém stupni základní školy.

"Na druhou stranu reneactorovi v uniformě Wehrmachtu či SS na druhoválečné bitvě budete úmysl propagace prokazovat asi těžko. Nejde tak vlastně o používání symbolu, ale samotné vyjadřování sympatií," podotýká Mareš. Zcela jiná situace ale nastane u poměrně početné skupiny mladých lidí, kteří se hlásí k dnes modernímu neopohanskému kultu.

Ideologové Třetí říše si totiž svastiku vypůjčili od indoevropských národů, kde představuje především symbol štěstí či slunce. "Pokud budete mít na krku svastiku, teoreticky to trestné není. Může se vám podařit dokázat, že jde o čistě pohanskou symboliku. Policie se ale bude s největší pravděpodobnoostí pokoušet prokázat, že jde i o odkaz na inspiraci německých nacistů právě pohanskou symbolikou. Automaticky tedy svastika trestná není, ale u našich soudů se to tak bere a staví se na tom povědomí o německém nacismu," popisuje právní realitu Mareš. Jeho právní názor experta na extremismus je ale odlišný. Pokud by nositel svastiky prokázal, že jde v jeho případě skutečně o pohanský symbol, neměl by být podle Mareše vůbec stíhán.

Příznivci rudé hvězdy, srpu a kladiva proti tomu mohou zůstat klidní. Důvody, proč se na symboly používané krajní levicí pohlíží jinak než na ty oblíbené ultrapravicí, vysvětluje ve své práci Symbolika extremistických hnutí dvojice autorů David Lebeda a Dana Gabaľová: "Komunistické symboly nejsou nikde na světě, kromě Maďarska, zařazeny mezi zakázané. Komunistické stalinistické Rusko bylo účastníkem antifašistické koalice a zakládajícím členem OSN spolu s USA, Velkou Británií a Francií, i proto není vůle zakázat symboly se sovětským komunismem spojené," vysvětlují autoři důvod, proč se na dva diktátorské režimy, mající na kontě miliony mrtvých, a jejich symboliku zpravidla pohlíží odlišně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Mašek
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…