Janeček "odhalil" údajné spiknutí ČEZ. O systému na hliněných nohách a sviních

19.06.2012 15:54 | Zprávy

AUDIO UVNITŘ Zmařený investiční závěr, respektive zlodějna. I takto se dá nazvat dlouhodobé plánování energetického gigantu ČEZ. Ten se podle Nadačního fondu proti korupci záměrně dopustil špatného strategického plánování, když chtěl zmodernizovat za 25 miliard uhelnou elektrárnu Prunéřov. Té by však k provozu v příštích dekádách chybělo to nejdůležitější – uhlí.

Janeček "odhalil" údajné spiknutí ČEZ. O systému na hliněných nohách a sviních
Foto: Archiv
Popisek: Finančník a bojovník proti korupci Karel Janeček

V dokumentaci v rámci zákona č. 100/2001 bylo vyčísleno ukončení životnosti dolu Nástup Tušimice, který Prunéřov zásobuje uhlím, v polovině roku 2032 při průměrné roční těžbě 10,6 milionů tun z celého dolu. ČEZ nepochopitelně navrhl záměr komplexní obnovy tří 250 MW bloků i přesto, že jejich ekonomická návratnost nastane až po 25-30 letech provozu. To však znamená, že při uvedení těchto bloků do provozu v roce 2015 by musel důl zajišťovat dodávky do roku 2039-2044, na což podle nezávislých studií však nemá kapacity.

Státu by tak v podstatě zůstaly jen dvě varianty a obě nevýhodné. „Uhlí by se muselo nákladně dovážet ze zahraničí nebo kupovat od Czech Coal, jehož vlastníkem je Pavel Tykač. Je to jasný důkaz toho, že ČEZ dělá kroky, které jdou Tykačovi na ruku,“ poodhaluje zákulisí investigativec fondu Karel Randák. Podle něj by celá věc mohla dospět klidně do situace, kdy by stát po nalití prostředků do elektrárny, ji následně prodal. „ČEZ stejně jako Czech Coal je sídlo zjedů (korupčníci - pozn. red. ),“ doplnil Randáka zakladatel NFPK Karel Janeček.

Qui Bono

Majoritní část zakázky na modernizaci elektrárny Prunéřov II. v roce 2010 získaly společnosti Škoda Power a Vítkovice a.s., přičemž řada indicií nasvědčuje tomu, že Martin Roman byl vlastníkem Škody Power i poté, co se stal generálním ředitelem ČEZu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přijde a začne vyhrožovat? Politici si podali Foltýna

4:44 Přijde a začne vyhrožovat? Politici si podali Foltýna

Kdo nejde s námi, jde proti nám. Výhrůžky. Jako za Klementa Gottwalda. Takové a další komentáře padl…