Jednání o strategii pro čerpání fondů EU po roce 2021 nakonec vláda odložila

28.01.2019 19:31

Vláda dnes odložila projednávání strategie pro čerpání evropských dotací v programovém období 2021 až 2027. Kabinet o tom informoval na svém webu. Ze strategie vyplývá, že Česko by při čerpání evropských dotací chtělo mít větší možnost vlastního rozhodování o tom, na co dotace použije. Počet operačních programů by se měl ze současných deseti snížit na osm. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) projedná vláda materiál pravděpodobně příští týden.

Jednání o strategii pro čerpání fondů EU po roce 2021 nakonec vláda odložila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda nepadla. Pro návrh bylo 90 poslanců, proti návrhu 92
reklama

„Vyhodnotili jsme to tak, že pro období 2021 až 2027 chceme snížit byrokratickou zátěž. Přišli jsme proti současnému období se zrušením dvou operačních programů. U operačního programu Praha-pól růstu je to z toho důvodu, že Evropská komise to na nové období dělí do tří regionů – na méně rozvinuté, středně rozvinuté a vysoce rozvinuté. A Praha je v ČR jediným vysoce rozvinutým regionem, tak není důvod, aby měla svůj operační program, kde by sama sobě byla žadatelem,“ řekla dnes novinářům Dostálová.

Ministryně už dříve uvedla, že chce také zachovat poskytování evropských dotací i pro velké podniky. Evropská komise podle ní plánuje podporu velkých podniků vyškrtnout. V evropských ekonomikách podle ministryně panují velké rozdíly, když některé jsou postavené na malých a středních podnicích, jejichž podpora má zůstat. „Česká ekonomika však stojí hlavně na velkých podnicích a některé oblasti, které budou podporované z evropských fondů, bude možné realizovat jen díky nim. Navíc jsou to právě velké podniky, které mají větší motivaci zkoušet nové a inovativní postupy, jako je třeba vývoj samořiditelných aut a podobně,“ dodala.

Míra spolufinancování Evropské unie na evropských dotacích se v příštím programovém období u většiny projektů sníží ze současných 85 procent na 55 procent. Současné pravidlo N + 3 se změní na N + 2. To znamená, že dotace přidělené v daném roce musí stát vyčerpat nejpozději do dvou let, a ne do tří jako nyní.

Česká republika bude podle návrhu EK moci z nové podoby evropských fondů v rámci politiky soudržnosti ve finančním období 2021 až 2027 získat až 17,8 miliardy eur (asi 454 miliard Kč) v cenách roku 2018. Nová podoba výpočtů spolu se solidním ekonomickým výkonem a nízkou nezaměstnaností má za následek, že státy jako Česko, Polsko či Maďarsko získají v příštím víceletém finančním rámci méně, než kolik mají v tom nynějším. Při započtení inflace by měl český podíl na dotacích dosáhnout 20,1 miliardy eur (přes 512 miliard Kč). V současném finančním období 2014 až 2020 je pro ČR vyčleněno bezmála 24 miliard eur. V případě nesplnění určitých podmínek však může na konci letošního roku o šest procent z této částky přijít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sledujte barvy. Ministr Vojtěch představil národní „covid-19“ semafor

16:20 Sledujte barvy. Ministr Vojtěch představil národní „covid-19“ semafor

Před prázdninami vláda Andreje Babiše představila semafor zemí, do kterých lze bezpečně vycestovat i…