Klaus nebude bránit smysluplnému projektu, tvrdí Jakl

29. 5. 2010 23:11

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl tvrdí, že Václav Klaus nebude klást překážky životaschopnému vládnímu projektu.

Klaus nebude bránit smysluplnému projektu, tvrdí Jakl
reklama
Ladislav Jakl uvedl v České televizi, že Václav Klaus bude respektovat výsledek voleb. Tedy toho, kdo vyhrál volby. Tím je ČSSD a po rezignaci předsedy Jiřího Paroubka jednání povede Bohuslav Sobotka. Ten již přiznal, že manévrovací prostor sociální demokracie je omezený.

ČSSD totiž s komunisty disponuje jen 82 mandáty. "Prezident bude respektovat schopnost lídrů dát rozumně podložitelnou vládu. Pokud by se něco rozumného rýsovalo, nebude klást překážky," zdůraznil Jakl.

Podle něj si prezident na začátku týdne pozve lídry všech parlamentních stran, aby se jich zeptal na jejich představu o vládní většině. "Politici by ale neměli dělat příliš velká ramena, nazavírat si předčasně dveře," dodal Jakl.

Jakl naznačil, že se během neděle sejde s prezidentem Václavem Klausem a o dalším postupu budou jednat.

Nečas: Chci silnou vládu. S knížetem a Johnem nemám problém

Volební lídr ODS Petr Nečas vzápětí v České televizi potvrdil, že již jednal s předsedou TOP 09 a potvrdili si, že chtějí spolupracovat na vládě. S předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem prý ještě nejednal, ale nemá prý důvod straně nevěřit, že chce rozpočtově ukázněnou vládu bez podpory komunistů. Předpokládaná koalice ODS, TOP 09 a VV by disponovala výraznou většinou 118 mandátů.

"Potřebujeme vládu se silným politickým mandátem," naznačil pak Nečas, že by se mu nejlépe zamlouvala právě středopravá vláda. Ta by se 118 mandáty byla nejsilnější vládou od vzniku České republiky. Václav Klaus již dříve uvedl, že by si přál, aby z voleb vznikl kabinet se silným mandátem.

Související:
Možná koalice ODS, TOP 09 a VV má 118 mandátů
Vyjednávání o vládě začalo. Nečas se sešel s knížetem
Sobotka na Hrad s plánem vlády zřejmě nepůjde. Nemá dost mandátů

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ann
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…