Kníže: Jednání považujeme za ukončené. Nečas: Nikdo je nedrží

26.06.2011 22:47

Předseda TOP09 Karel Schwarzenberg a premiér a šéf ODS Petr Nečas se naštvali na Věci veřejné. Podle nich neustále mění své požadavky. Nedělní jednání tak skončilo roztržkou.

Kníže: Jednání považujeme za ukončené. Nečas: Nikdo je nedrží
reklama

Ani v neděli večer se koaličním politikům nepodařilo najít shodu na dodatku ke koaliční smlouvě.

"Považovali jsme za neúčelné, aby pokračovalo jednání o požadavcích, které se neustále měnily," prohlásil po jednání premiér Petr Nečas.

"To je jejich právo a my nebudeme používat násilí, abychom je udrželi ve vládě. To slibuji," odpověděl pak premiér na otázku, jak vnímá možný odchod VV z vlády.

Předseda VV John uvedl, že nyní se musí poradit poslanecký klub strany a další kroky je možné očekávat v horizontu příštích tří dnů.

"Jednání považujeme za uzavřené. Je těžké, když nejmenší strana vznáší stále požadavky," řekl novinářům předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s tím, že jeho strana bude dodržovat koaliční dohodu.

Neformální lídr VV Vít Bárta po jednání řekl, že TOP 09 odmítla o některých programových bodech jednat.

Proč až v září?

Spor se tak nyní vede o podobu rozpočtu na příští rok. Podle TOP09 a ODS se o rozpočtu má jednat standardně ve vládě v září, nikoliv na K9. To ale místopředsedkyně VV Karolína Peake zpochybnila. „Z mého pohledu je v tuto chvíli zpochybněna původní koaliční smlouva, nikoli dodatek jako takový. Ukázalo se, že ministerstvo financí zpochybňuje původní koaliční smlouvu, co do rozpočtu jednotlivých resortů," uvedla šéfka poslanců VV.

„Nevím, proč se v září tato koalice bude fatálním způsobem hádat o rozpočtu, když máme prostor pro to si základní parametry vyříkat teď," dodala.

"V půl desáté jsme řekli: my končíme, je to jen neustálé vydírání," řekl poté ministr financí Kalousek. "Bylo to původně smírčí řízení o tom, že VV nemají důstojné zastoupení ve vládě, a my jsme se nechali zatáhnout do jednání o dalších požadavcích."

Dohodnuta byla většina

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) koaliční dohoda platí a vyjednavači ODS jsou připraveni podepsat to, co bylo dohodnuto. Nečas tvrdí, že se koalice z 95 až 99 procent dohodla. Podle něj se nedohodly strany například na tom, aby véčka měla „stranického ministra dopravy a k tomu dáreček ve formě 14 miliard".

Věci veřejné podle svých vyjednavačů nepřesvědčily partnery o tom, že učitelé mají dostat přidáno v příštím roce čtyři miliardy korun, jak bylo dohodnuto, a o nutných investicích do dopravní infrastruktury. Do fondu chtějí véčka nalít 14 miliard korun. Ultimátum, které daly VV, tak nadále trvá.

Pokud se neuzavře do 30. června dodatek ke koaliční smlouvě, který by zohlednil jejich požadavky, odejdou z vlády. Předseda VV Radek John potvrdil, že termín stále platí.

Psali jsme:
Malé vítězství véček. Danit hazard již od příštího roku
Levice už ví, jak to dopadne. Žádný pád vlády. Véčka se drží koryt

Koláž: hns

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ann

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…