Kníže je orel a Bátora moucha se slovním průjmem, hřímají topkaři

23.08.2011 11:17

Redakce ParlamentníchListů.cz oslovila všechny členy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové s dotazem, zda je angažmá Ladislava Bátory na ministerstvu školství tak fatální záležitostí, důležitější než reformy, aby topka v případě, že nebude odvolán, rozbila reformní pravicovou vládu.

Kníže je orel a Bátora moucha se slovním průjmem, hřímají topkaři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora
reklama
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg totiž ve svém posledním prohlášení ke kauze uvedl, že buď odejde Bátora z ministerstva, nebo TOP 09 z vlády. První místopředseda strany Miroslav Kalousek má stejný názor. Poslanci, kteří reagovali, stojí víceméně za prohlášením Schwarzenberga, i když se na druhou stranu mnozí z nich vůbec nevyjádřili. Ministr školství z VV Josef Dobeš na Schwarzenberga reagoval tak, že Bátoru neodvolá.

Čtěte také: Hrozí rozpad vlády. ODS zradí Nečase, udeřil kníže s dýmkou  

Kníže orlík

„Nejde o samotného pana Bátoru. Považujeme za velmi nebezpečné pronikání extremismu do státní správy. Považujeme za nepřípustné, aby extremistický politický aktivista nadále setrvával ve svém úřadě. Věřím, že si to uvědomují premiér Petr Nečas a ministr školství Josef Dobeš a budou konat. Doufám, že zvítězí zodpovědnost, pan Bátora bude odvolán a TOP 09 a Starostové nebudou muset opustit vládu," řekl ParlamentnímListům.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové z uskupení Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

"Pro TOP 09 je prioritou naplňování programového prohlášení vlády. Naším cílem není rozbít vládu, ale vyloučit z vlivu ve státní správě extremismus a jeho nositele. Je na panu ministrovi Dobešovi a panu premiérovi, aby odvoláním pana Bátory zabránili snižování autority vlády," říká místopředseda poslaneckého klubu Jan Husák z TOP 09.

Nejostřeji se proti Bátorovi vyjádřil poslanec TOP 09 Rom Kostřica. „Pan Schwarzenberg jistě nebere celou záležitost pouze osobně, neboť orel mouchy nechytá. Jedná se o celkový přístup určité části Věcí veřejných ke koaličním principům. Otázka by měla spíše znít, zda není lepší se zbavit nevycváleného úředníčka s jeho hulvátským slovním průjmem než ohrozit fungování vlády," sdělil serveru ParlamentníListy.cz Kostřica.

Nedotáhnout reformy by byla škoda

„Pevně věřím, že situace tak daleko, aby TOP 09 musela odejít z vlády, nedojde, pan Bátora bude odvolán a klíčové reformy budou schváleny," řekl redakci místopředseda TOP 09 Pavol Lukša.

Napsali jsme k tématu Ladislav Bátora

V udržení koalice věří poslanec TOP 09 Rudolf Chlad: „Myslím, že by byla velká škoda nedotáhnout reformy do konce kvůli jednomu i mnou negativně vnímanému úředníkovi, a ne jen proto, že se nevhodně vyjádřil o ministru Schwarzenbergovi, kterému to původně ani příliš nevadilo. Jsem přesvědčen, že tlakem na ministra školství nedojde k rozpadu koalice a tím k nedokončení započatých reforem."

„Považuji za nutné držet se hodnot a principů. Řešení je v rukou Věcí veřejných," reagovala poslankyně TOP 09 Anna Putnová.

TOP 09 o morálce káže

Poslankyně Ludmila Bubeníková zvolená za Starosty a nezávislé říká, že otázka morálky je v naší společnosti velmi zásadní problém. „Je to problém možná větší než reformy. Předpokládám, že si to uvědomují i šéfové Véček a rozumně se k této záležitosti postaví," uvedla poslankyně.

„Situace je vážná ne proto, že pan Bátora osobně zaútočil na pana prvního místopředsedu vlády, ale protože to udělal vysoký státní úředník, který bezesporu má být nejen loajální, ale především si nesmí dovolit takové extremistické postoje a pak za jejich kritiku ještě sprostě útočit na člena vlády," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec Václav Kubata z TOP 09.

Poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09 považuje současný stav, kdy osoba s názory Ladislava Bátory vede personální oddělení MŠMT, za nepřijatelný. „Věřím, že si to uvědomil i pan ministr školství. Pokud ne, je načase, aby konal pan premiér Nečas," dodala Langšádlová.

Je ohrožena mravnost mládeže

„Pan ministr Dobeš vede rezort, který má být jeden z nejslušnějších a být vzorem pro generace, kterým je nadřazen a nadřízený, to v osobě pana Bátory postrádám. Slušnost vysokého úředníka je nutná norma. Tak si myslím, že odvolání je jasné rozhodnutí. Pokud to nebude uděláno, tak se TOP 09 podepisuje pod účet neslušnosti, které je už ve vysoké politice dost. Pak jsou slova pana předsedy správná," míní poslanec TOP 09 Jan Smutný.

Výchovou dalších generací argumentuje i bezpartijní členka topkařského klubu Patricie Kotalíková. „Základem společnosti je rodina a pokud máme děti vést ke slušnosti, měli by jít dospělí příkladem, zejména pak vysoký úředník na MŠMT," argumentuje Kotalíková.

Bezpartijní poslanec Jiří Skalický říká, že člověk charakteru Ladislava Bátory nemá na tak vysoké funkci co dělat. „Lze to považovat za provokaci. Na druhou stranu kvůli takovému člověku by neměl být ohrožen reformní postup. Věřím, že si všichni hlavní aktéři uvědomí, že jediným korektním krokem je odchod pana Bátory," dodal Skalický.

Starej fašoun a osina v zadku

ParlamentníListy.cz jako první informovaly, že Miroslav Kalousek požadoval odchod Bátory již na zasedání vlády 10. srpna, kde o něm měl mluvit jako o starém fašounovi. Pak už o něm do médií hovořil jako o rasistovi.

Čtěte více: Kalousek pohrozil odchodem z vlády. Kvůli „fašounovi" Bátorovi

Na dalším jednání vlády 17. srpna opustili ministři TOP 09 její zasedání s tím, že měl Bátora urazit ministra TOP 09 Karla Schwarzenberga. Bátora na Facebooku reagoval na ministrovo prohlášení do médií, že se Bátora na ministerstvo hodí jako „pazdeří k jisté části těla". Schwarzenberg později ještě Bátoru přirovnal k pedofilovi.

Politolog Zdeněk Zbořil k útokům proti Bátorovi pro ParlamentníListy.cz poznamenal, že „Bátora byl prezentován jako buran, který uráží pana ministra zahraničních věcí, ačkoli přece pan ministr zahraničních věcí nejprve urazil pana Bátoru. 'Prskající chudáček staroušek' na internetu je prý horší než 'voština v jisté části těla' na veřejnosti. Navíc, když pan ministr tuto část těla rád při jiných příležitostech nazývá ´prdelí´. To je ale, alespoň podle pana Gazdíka, jen projev aristokratické bujarosti".

Záminka k odchodu z vlády?

ParlamentníListy.cz také upozornily na to, že sám Miroslav Kalousek jako tehdejší ministr financí jmenoval v květnu 2007 Bátoru členem představenstva státem kontrolované společnosti Škodaexport. Petr Nečas v pondělí řekl, že je překvapen tím, že TOP 09 najednou trvá na odchodu Bátorovi, ačkoli proti němu dříve nevystupovala. Bátora je na MŠMT totiž již od dubna.

Více: Dobeš se diví. Kalousek Bátoru sám jmenoval, teď ho chce odvolat

Místopředseda ODS Pavel Drobil v pondělním vyjádření pro ParlamentníListy.cz uvedl, že za ultimátem TOP 09 týkající se odchodu Ladislava Bátory vidí záminku TOP 09, aby mohla opustit vládu.

K tématu: Kalousek rozbíjí vládu, vypálila ODS. Dostali úžeh, odmítá ministr

V úterním prohlášení narazilo Grémium ODS na něco podobného: „Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli nepřístojnému chování subalterního úředníka byla ... zpochybňována existence této vlády. Grémium ODS konstatuje, že pokud některý z koaličních partnerů chce opustit vládní koalici, měl by tak učinit čestně a přímo a nehledat jakékoli nedůstojné záminky".

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta ke kauze Bátora řekl, že se jedná jen o "účelovou kauzičku" ze strany TOP 09.

Samotné předsednictvo TOP 09 v úterý dopoledne uvedlo, že kabinet strana opouštět nechce. "Předsednictvo TOP 09 plně podporuje postup svých ministrů vůči neochotě ministra školství ukončit politickou ochranu nepřijatelnému jednání ve státní administrativě. TOP 09 se cítí vázána koaliční smlouvou a rozhodně nemá v úmyslu koalici opustit. Palčivé ekonomické výzvy, které před vládou stojí, lze však řešit pouze v rámci hodnotového systému, ze kterého TOP 09 jako konzervativní strana vychází. Podpora extremismu ve státní správě do tohoto systému nepatří," uvedla strana v tiskovém prohlášení.

Více: ODS: Chce-li někdo opustit vládní koalici, měl by tak učinit čestně a přímo

Psali jsme: Hlasy ze zákulisí. Co může doopravdy být za kauzou Bátora

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…