Ministerstvo životního prostředí chce zvýšit pokuty firmám za přestupky s emisními povolenkami

11.05.2019 15:17

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhuje zvýšit pokuty firmám za přestupky týkající se vykazování emisí a nákupu povolenek v rámci evropského systému. Při nákupu velkého množství povolenek se firmám nyní vyplatí spíš zaplatit pokutu, než emise správně vykázat. Vyplývá to ze zprávy MŽP, jež navrhuje změny zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Horní hranice pokuty je dva miliony korun, MŽP ji chce desetinásobně zvednout. Vláda bude o návrhu jednat v pondělí.

Ministerstvo životního prostředí chce zvýšit pokuty firmám za přestupky s emisními povolenkami
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Sankce jsou dávány za nepředávání údajů MŽP provozovatelem těch zařízení, která významně snížila nebo částečně ukončila provoz. Pokuty jsou dávány také za nezjišťování nebo nevykazování emisí.

Současná maximální výše pokuty není podle MŽP dostatečnou motivací pro firmy, které musí koupit více než 25.000 emisních povolenek za rok. S rostoucím množství emisí motivace klesá. „Desetinásobné zvýšení pokuty bude plnit motivační funkci. Cílem je, aby provozovatele za neplnění povinností bylo možno pokutovat až do výše očekávané ceny emisních povolenek,“ stojí ve zprávě MŽP.

Ministerstvo také navrhuje zvážit, zda poskytnout firmám s menšími emisemi možnost zažádat o výjimku ze systému povolenek. MŽP u těchto zařízení zvážilo jejich nízký podíl na emisích CO2 a neúměrně vysokou administrativní zátěž, kterou v systému představují.

Výjimky by se mohly týkat zařízení, jehož emise ročně nepřesáhují 2500 tun ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2). Představují 0,07 procenta všech emisí v rámci systému. U těchto firem by nebylo třeba zavést žádné náhradní opatření.

Návrh uvažuje také o firmách s emisemi do 25.000 tun ekvivalentu CO2 za rok, které představují 2,38 procenta emisí v rámci systému. Pro ty by MŽP zavedlo například takzvanou uhlíkovou daň, která je součástí spotřební daně z paliv, jejichž spalováním vznikají emise skleníkových plynů.

European Union Emission Trading Scheme je největší systém emisního obchodování. Zahrnuje přes 11.000 zařízení z energetiky, výroby oceli a železa, cementu a vápna, letecké přepravy a dalších. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petříček ven? Babiš čelil slovům muže od Nečase. PL mají výsledek

14:59 Petříček ven? Babiš čelil slovům muže od Nečase. PL mají výsledek

Bývalý poradce tehdejšího premiéra Nečase a nyní komentátor webu Forum24 Jiří Sezemský přišel se spe…