Reformu důchodového systému označila hned od vzniku této koalice vláda za jednu ze svých priorit. V podobě, jaké je připravena, je však podrobována kritice ze všech stran. Týká se především druhého pilíře penzijního systému, který budou tvořit soukromé fondy. Opoziční strany brojily proti vyvádění peněz ze státního systému, pravicoví ekonomové zase požadovali, aby účast v tomto pilíři byla povinná. Výsledek? Ani tak, ani tak.
Rozčarován z návrhu důchodové reformy je i člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník, jenž patřil k zastáncům druhého pilíře, v němž si lidé spoří u soukromých fondů. „Než takovýto kompromis, tak raději udělejme jen parametrickou změnu státního pilíře a důkladně předělejme třetí pilíř s penzijním připojištěním," říká Zámečník pro ParlamentníListy.cz.
Psali jsme:
O čem se mlčí: Kdo zvolí opt-out, přijde o pětinu penze od státu
Veřejnost už je právem unavená, přiznal Nečas
Dva dobrovolné pilíře jsou nesmyslem
Tomu také vadí, že vláda nevzala v potaz ani návrh na vznik státního fondu, což by byl diverzifikovaný fond životního cyklu s investicemi do cenných papírů po celém světě s minimálními správcovskými náklady. „S druhým pilířem nesouhlasím, úplně bych ho vypustil a zůstal by jen první a třetí pilíř," nabízí svůj pohled pro ParlamentníListy.cz Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů.
Dále čtěte:
Zlodějna nebo šlendrián? Ekonomové se diví kauze pražských peněz
Ztracené peníze a ministr Chalupa: ODS namáčí Kalouska
Nečas: Key Investments se nebude řešit na úrovni vlády
Ještě dále jde analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, který zavrhuje celou navrhovanou penzijní reformu. Za pochybnou považuje už její filosofii, že na stará kolena se o člověka má postarat stát. „Mít ke státnímu dva dobrovolné pilíře, fondy a penzijní připojištění je nesmysl, stejně jako zvyšování DPH kvůli nákladům na reformu," vyjádřil se Michl kriticky pro MF Dnes.
Topolánek koncept zahodil a Nečas šel na ruku fondům
Vládě doporučuje její koncept zmuchlat a zahodit a místo toho se inspirovat jedním ze dvou návrhů mimoparlamentních stran. Jedním z nich je princip rovného minimálního důchodu, který je spojován se Svobodnými. „To byl původně koncept ODS a byl jedním ze šesti modelů v Bezděkově komisi už v roce 2004," upřesňuje pro ParlamentníListy.cz jeho horlivý propagátor Petr Mach, předseda Svobodných.
Psali jsme:
Klausův exrádce: Neuvěřitelně slabý Nečas a nezvladatelný Kalousek

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky
16:07 „Pod to se někdo podepsal? Ponesou zodpovědnost.“ Foltýnův útvar zkontroluje senátorka. A přišly další stížnosti
Co bylo a nebylo důvodem nedávného blackoutu? Vláda místo argumentů expertů na energetiku nasazuje p…