Obyčejní lidé mohou dostat do rukou tajnosti o zlodějnách a mafii

11. 10. 2012 6:08

Zatímco členové vlády moc nefandí tomu, aby se uvolnila díky novému zákonu cesta k tajným materiálům i pro „neposlance", a ti tak mohli nahlížet třeba do zpráv BIS, bezpečnostní odborník Andor Šándor v tom nevidí žádnou překážku. „Tito lidé by ale museli mít bezpečnostní prověrku,“ upozornil Šándor ParlamentníListy.cz.

Obyčejní lidé mohou dostat do rukou tajnosti o zlodějnách a mafii
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.
reklama

Poslanci by podle některých informací měli brzy posoudit ve výborech návrh zákona, který uvolní cestu „neposlancům". Tedy těm, co by mohli nahlížet do zpráv BIS. Až dosud k nim mají přístup jen ústavní činitelé. Iniciativa Vraťte nám stát ale navíc chce, aby tito občané mohli být také členy různých parlamentních vyšetřovacích komisí. Podobné komise by podle iniciativy, jež mluví za 38 občanských sdružení, byly jasným protikorupčním nástrojem.

K tomu jsou ale členové vlády skeptičtí. „Obyčejní lidé v komisi? Já se s tímhle sdělením velmi těžce smiřuji, neznám demokratičtější nominaci, než nyní... komise si ale může přibrat experty,“ uvedl dnes na brífinku vlády například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj je přímo protimluv to, že by v parlamentní komisi zasedli nečlenové parlamentu, neboť již názvu vyplývá, že jde o parlamentní komisi.

Premiér Petr Nečas (ODS) pak zastává podobný názor. Navrhovanou změnu tedy odmítá s tím, že spíš uvažuje o zřízení trvalé komise pro kontrolu BIS. „Představa těchto občanských aktivistů je pro mne nepochopitelná,“ uvedl Nečas dnes po zasedání vlády.

Komise o tom nejednala

Jenže novelu zákona, která z jednacího řádu sněmovny vypouští podmínku, že v těchto komisích musí být jen zákonodárci, třeba poslanci Stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu použití odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu zatím neprobírali. Komise přitom zasedala právě tuto středu. „Já jsem o této věci zatím jen slyšel, ale neměli jsme k tomu žádný podobný návrh ani ve výboru pro bezpečnost,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen komise Jan Vidím z ODS. Některá média totiž informovala o tom, že poslanci by měli na stůl zmiňovanou normu dostat již tento týden.

V komisi by měly údajně zasednout takové respektované osobnosti, které budou pro veřejnost zárukou, že se citlivé záležitosti objektivně vyšetří a poskytnou se veřejnosti informace, co je v odposleších BIS, a jakým způsobem jsou propojeni politici, veřejná zpráva i justice na organizovaný zločin. Alespoň tak to za organizaci Veřejnost proti korupci tvrdí bývalá politička Hana Marvanová.

Musí být dostatečně prověřeni od NBÚ

Jak tuto věc ale vidí odborníci? „V demokratickém státě je možné přijmout jakýkoliv zákon. Jestliže se přijme zákon, že se občané mohou mohou seznamovat s výsledky práce tajné služby jakéhokoliv rozsahu, tak je to prostě ze zákona v pořádku. Pak je ale nutné, aby ti lidé byli dostatečně prověřeni od NBÚ, jinak si neumím představit, aby ten přístup k tak citlivým informacím měli,“ řekl ParlamentnímListům.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

„Já jsem osobně dlouhodobě zastáncem toho, aby kromě parlamentní kontroly, kdy parlament třeba kontroluje to, jak státní složky hospodaří s financemi, kdyby významné osoby ČR, které jsou všeobecně uznávány a akceptovány, byly takovým dohledovým orgánem, který by se mohl seznamovat i s tajnými svazky. Do dneška totiž nevíme, jestli některý tajný spis unikl z BIS, nebo ne. Proto si myslím, že vzhledem k pověsti poslanců a tajných služeb by vůbec nebylo od věci, kdyby tomu tak bylo,“ argumentoval dále Šándor.

Členové iniciativy Vraťte nám stát ke svému argumentu a požadavku také tvrdí, že značná část politických elit je dnes nepochybně terčem vydírání, a tak leckdy politici ani nemají zájem na rozkrytí vazeb na nejrůznější skupiny.

„Tahle skupina lidí, která by byla ve společnosti uznávanou, by se mohla do toho svazku podívat a pak by řekla, jestli tu problém je, nebo ne,“ poukázal k tomu Šándor s tím, že dlouhodobě je pověst tajných služeb špatná.

Jako argument k vytvoření neposlanecké komise lidé z iniciativy používají přitom i fakt, že se v médiích objevily odposlechy rozhovorů mezi Romanem Janouškem a Pavlem Bémem velmi rychle.

Teče to z každýho rohu

S tím pak souhlasí i Šándor. „Teď to tady teče z každýho rohu,“ usmál se ale Šándor nad argumentací, jestli by naopak poté citlivé informace neunikaly více. „Ještě neskončí výslech pana Dalíka a už jsou venku věci z jeho vyšetřovacího spisu. Tady utíkají odposlechy z policie, utíká to od BIS, takto děravý stát jsem nikde jinde neviděl,“ zmínil. „Z jakého důvodu by ti renomovaní lidé pak vynášeli informace?“ otázal se následně.

Upozornil ale, že tajné služby nikdy nešetří a tak ani nesoustřeďují podrobné informace třeba o korupčních kauzách. „Tajné služby mají jen informační charakter, nemají žádnou výkonnou složku. Mají jen informace o tom, že se někde něco děje a pak ty věci analyzují. Nemohou tedy zasahovat do běhu věcí jako dříve StB,“ sdělil Šándor.

V případném zákoně by se ale dle něj mělo upravit, aby některé informace, které třeba sesbírá BIS, se pak mohly lépe uplatnit v rámci trestního řízení. „Teď se zákonitě musíme ptát, proč na tom pracují, když výsledek z toho ani není,“ dodal Šándor s upozorněním, že nyní určitě neexistuje žádný plán, podle něhož by se v poslední době plánovalo zatýkání osob.

„Ono to tak sice vypadá, ale je tady větší odhodlanost police a orgánů státního zastupitelství kauzy řešit, což je dobře,“ doplnil.

Jsou pro...

Zřízení občanské parlamentní komise pro vyšetření napojení organizovaného zločinu a takzvaných kmotrů na politiku, veřejnou správu a justici pak prý budou podporovat i třeba politici z opozice.

„V zásadě jsme ten princip podpořili a dohodli jsme se, že by to bylo něco, co bychom prosazovali, abychom našli způsob, jak takový typ komise vytvořit," reagoval na návrh iniciativy nedávno místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle zjištění médií pak svou podporu přislíbili i poslanci Věcí veřejných a komunisté.

„Co by mě mrzelo, kdyby se z toho stalo politikum," vyjádřil pro server lidovky.cz své obavy poslanec Josef Novotný (VV).

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…