Okamura vzrušeně: Kalousek konečně odhalil, jak zadlužuje národ

07.10.2011 16:20

Konečně se český stát začal zadlužovat u svých občanů namísto toho, aby se zaprodával cizincům, myslí si podnikatel v cestovním ruchu Tomio Okamura. Reagoval tak pro ParlamentníListy.cz na úspěch dluhopisů, které ministr financí Miroslav Kalousek nabídl do české distribuce, tak aby na ně dosáhly i domácnosti.

Okamura vzrušeně: Kalousek konečně odhalil, jak zadlužuje národ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura na křestu jeho knihy

Dnes skončila nabídka na nákup dluhopisů českého státu pro české investory, která byla původně limitována výší deseti miliard korun. Dluhopisy v této výši však zmizely během dvou dnů a proto ministr financí Miroslav Kalousek prodloužil možnost nakupovat dluhopisy do pátku, bez toho, by byla výše nákupu nějak limitována.

Čtěte také:


Když už dluhy, tak alespoň doma

Tomio Okamura prodej českých dluhopisů do „českých rukou" považuje za jedinou dobrou zprávu v rámci hospodaření vlády. „Jsem rád, že se konečně české dluhopisy nabídly českým občanům, nikoliv do zahraničí, jak tomu bylo doposud. Jinými slovy, že jsme dosud naší zemi zadlužovali a rozprodávali cizincům tak, jak to dělaly předešlé vlády," řekl Okamura vrušeným hlasem ParlamentnímListům.cz a zdůraznil, že teprve teď se ukázalo, jak se národ zadlužuje. 

„Čili není dobré, že máme zadlužený stát, ale v rámci této špatné informace je dobrou informací to, že český stát se zadlužil u občanů a nezaprodal se v rámci těchto dluhopisů cizincům. Což byla oblíbená metoda předešlých vlád, aby se jakoby veřejnosti neukázalo, že se vlastně zadlužujeme a že není na sliby politiků," dodal Okamura s tím, že podle něj se většinou dluhopisy prodávaly do ciziny.


Neschopní politici, jinde by se nechytli

Podle něj jsou v zadlužování zemí po celém světě nekonečným problémem politici, kteří nejsou osobnostmi. „Proto jsou zadlužené Spojené státy nebo třeba Japonsko. Málokterý politik je skutečnou osobností, tak proto, že chce mít svůj flek a chce být zvolený, naslibuje všechno možné. A nikdo nemá tu sílu, aby byl schopen lidem vysvětlit a lidé mu věřili, že je třeba si utáhnout opasky, abychom měli konečně vyrovnaný rozpočet," uvádí dále pro ParlamentníListy.cz Okamura.


„Všichni slibují a slibují, jedni slibují více, druzí méně, čím dál více se zadlužujeme, a to jen proto, aby si politici v příštích volbách udrželi své fleky. Protože spousta politiků si není schopna sehnat jiné lukrativnější zaměstnání, než být politikem," dodal podnikatel.

Voliči si za to mohou sami

Podle něj je to sice děs, ale není možné házet vinu jen na politiky. „Podporují to svými hlasy i voliči, abych to neházel jenom na politiky. Ti přesto, že ví, že jsou politici, kteří zemi zadlužují, tak jim stejně své hlasy dají. Tady jsem ochoten pochopit jen takové ty voliče, kteří třeba nemají na jídlo, že volí tyto slibotechny, ale jinak tuhle nezodpovědnost nedokážu omluvit a je to začarovaný kruh," uzavřel Tomio Okamura.

Připomeňme, že původně zamýšlený rámec dluhopisů nabídnutých k prodeji, tedy deset miliard korun, byl vyprodán během dvou dnů. Ve čtvrtek pak dopoledne evidovalo ministerstvo zájem o dluhopisy ve výši 14,1 miliardy korun.

Čtěte také:


Za tisícovku dvacku

Zatím jde jen o objednávky. Reálně by dluhopisy měly být vydány 11. listopadu. Kalousek už zmínil, že příští rok hodlá nabídnout ministerstvo financí dluhopisy za přibližně 40 miliard korun. To bude představovat asi pětinu toho, co si bude muset vláda půjčit, tedy asi 200 miliard korun.

Související: Kalouskovy dluhopisy mají úspěch. Prý i díky triku s daněmi


Dodejme, že výnos jednoletého státního dluhopisu je dvě procenta, tedy z investované tisícikoruny za rok vyděláme dvacet korun. U pětileté splatnosti dluhopisů je zhodnocení něco přes tři procenta.


Čtěte také: Lidé trhají kvůli dluhopisům Kalouskovi ruce. Analytička: Jsou zoufalí


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostuda na spadnutí, možná mezinárodní. „Chtějí na ty fleky co nejdřív.“ Ministerstva čeká šok

4:44 Ostuda na spadnutí, možná mezinárodní. „Chtějí na ty fleky co nejdřív.“ Ministerstva čeká šok

Sněmovnou v týdnu prošla novela služebního zákona. Zatím v prvním čtení. Změny z pera vládní pětikoa…