Politologové nadávají politikům: Zpackat tak sledovaný zákon, to už je moc

24.11.2012 16:25 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Kvůli ne příliš dobře připravenému zákonu k přímé volbě prezidenta hrozí, že se bude volba posouvat o týdny a měsíce. To se domnívá politolog a ředitel New Yorské univerzity v Praze Jiří Pehe. A to není vše, co Pehe vzkazuje veřejnosti a hlavně politikům - pokud bude muset zákon kvůli výrokům Ústavního soudu znovu do parlamentu na opravu, pak hrozí, že se volba oddálí až o rok. „Přímé volbě prezidenta tak hrozí blamáž,“ varuje.

Politologové nadávají politikům: Zpackat tak sledovaný zákon, to už je moc
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ve sněmovně se schyluje k hlasování o důvěře vládě

Ministerstvo vnitra do boje o Pražský hrad propustilo pouze osm kandidátů a mezi vyřazenými se tak ocitli i Vladimír Dlouhý, Tomio Okamura a Jana Bobošíková. Nasbírali sice více než potřebných 50 tisíc podpisů, zákonem stanovenou hranici ale po kontrole resortu nepřekročili. Objevily se však pochyby, jestli úředníci nepoužili pro škrtnutí neplatných hlasů špatný výpočetní model. Na to se pak nabalila pochybnost, zda není zákon k přímé volbě prezidenta skutečně špatně nastaven.

Že je legislativní úprava k přímé volbě špatná, to pak zmínili v rozhovorech pro Český rozhlas politologové Jiří Pehe a Bohumil Doležal.

„Zpackat takovýto zákon, na který se upírají oči celé veřejnosti i zahraničí, to už je něco, co překračuje veškeré meze v české politice,“ uvedl politolog a ředitel New Yorské univerzity v Praze Jiří Pehe. Podle něj tak nejenom, že hrozí blamáž, ale blamáží se dá situace kolem zákona nazvat už teď.

„Velmi se obávám, že prezidentská volba dopadne kvůli tomuto ne příliš dobře připravenému zákonu tak, že se bude buď o týdny nebo dokonce o měsíce odkládat,“ zdůraznil.

Napadení u Nejvyššího správního soudu bude prý nahrávat i těm, kdo budou chtít dát celý zákon k Ústavnímu soudu, a to třeba kvůli nesmyslnosti či kvůli porušení principu rovnosti. Připomněl, že takto chce konat hlavně právnička Klára Samková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…