Profesor Pafko se zamýšlí, kdo a proč volil v krajských a senátních volbách levici. „Podporují ji mladí lidé, kteří jsou vždycky radikálnější, a nepochybně starší lidé, důchodci, nízkopříjmové skupiny občanů, kteří mají strach z budoucnosti,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz lékař. Právě starší lidé podle jeho názoru výrazně ovlivnili volby. A z šířících se obav, které ochromují i ekonomiku, protože lidé se bojí o práci, šetří, nenakupují, takže klesá spotřeba, viní i média, protože krizi příliš zdůrazňují. Lékař se domnívá, že dluh České republiky není v evropském kontextu tak špatný, protože v Evropské unii jsou mnohem zadluženější země než my.
- TÉMATA: Krajské volby a senátní volby
Lidé nevěří vládě, ta není jednotná a stále mění postoje
Důvodem propadu vládních stran je podle Pavla Pafka také fakt, že lidé nevěří vládě. „Nemohou věřit premiérovi, který stanoví daňové hladiny a pak pod tlakem rebelů z vlastní strany začne couvat. Je vidět, že ani tak základní věc, jako je státní rozpočet, nemá vláda dobře spočítaný. Jinak by premiér musel jednoznačně říci, bude to takto a tak to také v návrhu zůstane. A ne že najednou udělá kvůli rebelům něco jiného,“ kritizuje změnu postoje k vládnímu úspornému balíčku chirurg.
Premiér Petr Nečas na jednání výkonné rady ODS minulé pondělí přišel s tím, že by horní sazba DPH mohla zůstat na 20 procentech a nezvyšovala by se na 21 procent, jak vláda zatím navrhuje. Ale trvá na tom, aby se od ledna zvedla nižší sazba DPH, která platí například pro potraviny, léky či tiskoviny, ze 14 na 15 procent, a stejně tak, aby v příštím roce odváděli státu na daních více ti, kteří si vydělají nad 100 tisíc korun měsíčně, přesněji nad čtyřnásobek měsíční průměrné mzdy v zemi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová