Protestující aktivista: Nechápu, že ministr Kalousek ještě nesedí

28. 8. 2012 18:55

ROZHOVOR I v Liberci skupina mladých lidí protestovala proti procesu s ruskou punkovou kapelou Pussy Riot. „Free Pussy Riot. Bohorodičko, vyžeň Putina, vyžeň i Klause a Duku,“ skandovali v libereckých ulicích. „Při vědomí si rozdílů mezi současným Ruskem a Českou republikou, i my odmítáme narůstající nacionalismus, pravicový konzervatismus a vliv církve,“ sdělil mimojiné hlavní organizátor protestu Ondřej Vyhnálek. ParlamentníListy.cz ho požádaly o rozhovor.

Protestující aktivista: Nechápu, že ministr Kalousek ještě nesedí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

Jak se v Česku projevuje vzrůstající nacionalismus a pravicový konzervatismus?


Nacionalismus se vždycky projeví jako zhoubný průvodní jev při nemoci celé společnosti. Dnes, když naše země doplácí na téměř čtvrt století budování mafiánského kapitalismu, obrací se lidový hněv (jako tolikrát v minulosti) proti těm nejslabším a nejzuboženějším – například proti Romům a sociálně slabým. Nechceme tvrdit (jako někteří politici, kteří do ghett jezdí ze svých luxusní vil), že neexistují problémy, které dopadají i na ostatní pracující, ale i tak je jasné, že jsme svědky narůstající etnické zášti, která kompenzuje racionální řešení sociálních problémů.

Ruku v ruce s tím a v návaznosti na to se i u nás začíná etablovat pravicový konzervatismus, začíná být normální, že poradci prezidenta jsou lidé, kteří veřejně obdivují (klero)fašistické diktátory jako byl Franco nebo Pinochet. Různé iniciativy jako například D.O.S.T. ruku v ruce s neskrývanými neonacisty z (nejen) Dělnické strany populisticky útočí na menšiny a vyvolájí falešný pocit síly a „národní“ jednoty. Jednoduchá, národnostně a rasově motivovaná řešení - kataklyzmatické recepty, které Evropa už dávno zná...

Jak pohlížíte na kroky současné vlády?

Současná vláda provádí ostrou třídní politiku. Jednoznačně koná ve prospěch bankovního a jiného spekulativního kapitálu a ve prospěch zlodějské velkoburžoazie, která si navykla ždímat veřejnou kasu a které se dnes v Čechách říká (dost zkratkovitě) „kmotři“. Přitom tento stát i společnou kasu drží práce 99% poctivých lidí, zaměstnanců a drobných živnostníků, kterým ovšem tato vláda (a pokračuje v práci svých předchůdkyň) bere jistoty a práva, likviduje zbytky sociálního státu a ničí celospolečenský princip solidarity.

Nedávno byl na jedné odborové demonstraci viděn plakát, který to, myslím, vystihuje dost přesně. Stálo na něm: „Promiňte, že nestíháme toho napracovat tolik, kolik toho rozkradete“.

Jak hodnotíte premiéra Nečase, ministra financí Kalouska?

Odpověděl jsem vlastně už u předchozí otázky. Snad konkrétně k těmto pánům: premiér Nečas je celý svůj kariérní život jako politik poslušný zájmům oligarchie, která ničí a vysává celou tuto zemi. Když končil premiér Topolánek, leckoho jistě napadlo, že už to nemůže být horší. Bylo a je. Skoro každý měsíc nebo i týden se dozvídáme o nějakém korupčním skandálu, kde se ztratily společné peníze, o co zase pracující lidé, studenti nebo důchodci přijdou. Jak bylo řečeno, jde o spojité nádoby.

Stejně jako mnozí nechápu, že ministr Kalousek ještě chodí po svobodě. Ale snad se naplní přísloví o božích mlýnech. Je to člověk ještě víc poslušný hráčům v pozadí (jako je jeho kamarád, zbrojař Háva) než samotný Nečas. Jediná jeho deviza je, že se mu zatím nepodařilo nic prokázat, což je na člověka s takovou funkcí zatraceně málo a ukazuje to vlastně stav celé společnosti.

 Co si myslíte o církevních restitucích?

Církve by se měly vyrovnat se svou minulostí, chtějí-li to po české společnosti. Na jednu stranu se tvrdí, že se v padesátých letech děly křivdy. Bezpochyby. Nicméně majetek církví také nevznikl prací kněžích a mnišských řádů. U dominantní katolické církve je ostudné, jakou roli hrála za feudalismu. Proti dnes často vychvalované kráse barokních dob byly padesátá léta procházkou růžovým sadem. A (katolická)církev byla integrální a tvůrčí oporou toho všeho. Možná je to v souvislosti s dnešním diskursem provokativní tvrdit, ale věci jako poddanství, robota, války, všechen ten feudální útisk opravdu byly kvalitativně i kvantitativně daleko horší věci než doba stalinismu. A to jsem rozhodný odpůrce stalinismu.

A jako Češi si v zemi husitských bouřích musíme položit otázku - je tato honba za majetkem (a nedej bože za již předem připravenými obchody s ním) skutečně křesťanská? Umíte si představit Ježíše, jak se angažuje jako arcibiskup Duka? Nepřipomíná český primas spíš biblického Kaifáše?

Nelichotivě se vyjadřujete o prezidentovi Klausovi. Proč?

Prezident Klaus v mých očích není demokrat, stejně jako primas Duka v nich není křesťan, to z nich žádné tituly a funkce neudělají, ale naopak je z toho usvědčí jejich vlastní činy.
Václav Klaus je jeden z pilířů tohoto režimu, zejména toho špatného, co v něm je. Byl to on, kdo se zasloužil o obrovskou loupežnou akci – kuponovou privatizaci, on se vydal cestou neviditelné ruky trhu, čehož důsledky dnes sklízíme. Tehdy měl za přátele pozdější mezinárodně hledané zločince, dnes se obklopuje obskurními, fašizujícími postavičkami jako Hájek, Jakl nebo Bátora, který se ani netají svými styky s neonacisty. To například dobře zmapovali antifašisté z české Antify. Je za tím jeho ješitnost a vlastní kult osobnosti, který zmínění a jim podobní podporují. Nicméně zastává nemálo nákladný, veřejný úřad, ze kterého pak hraje na notu nacionalismu a vlastní sebelibosti a tím současnou krizi jen prohlubuje. Nicméně myslím, že by Václav Klaus, stejně jako Nečas, Kalousek i další, měl být jednou povolán k zodpovědnosti.

Koho v politice podporujete? A kdo Vám naopak nejvíce vadí?

Jako levicově smýšlející člověk bych měl asi podporovat ČSSD či KSČM. Jenže to nejde, obě strany jsou prolezlé vším tím, co kritizují u pravice – tedy korupcí a politikařením. Sympatické jsou mi jednotlivé postavy obou stran, ale ty jsou buď u KSČM postavené mimo kolej nebo nemají (v ČSSD) podporu svých krajů.

KSČM je ještě silně vrostlá ve stalinismu minulého režimu, který socialistickým myšlenkám udělal obrovskou medvědí službu, když je dehonestoval. Navíc je zde rozšířený nacionalismus, protirómský rasismus, maloměšťáctví a protiněmecká xenofobie – copak tohle může socialista akceptovat?
A ČSSD – zejména na krajské úrovni jen veksláctví, loutky, rasistický populismus a snaha urvat si ze společného á la ODS nebo TOP 09. Podíváme-li se v na představitele ČSSD v Liberci: co mají, proboha, politici jako Šír, Sepp, Lukáš, Bursa nebo Rosenbergová společného se socialistickými myšlenkami?
Fandím odborům, iniciativám jako ProAlt, sem tam se objeví občanské iniciativy, které si zaslouží podporu. Někdy na regionální úrovni se objeví i politici, kterým věřím, že chtějí s něčím opravdu bojovat a ne vézt se jako ostatní.

Protestovali jste proti procesu s Pussy Riot. Co říkáte na kauzu západní - "problémy" Juliana Assange, momentálně ukrytého na ekvádorském velvyslanectví v Londýně?

Případ Juliana Assange odkrývá pravou tvář západní demokracie. Občanská práva jen od sud podsud . Sice na tom není Západ ještě tak špatně jako putinovské Rusko, ale myslím, že s upadajícím mocí Evropy může být v budoucnu ještě hůře.

Dějí se podobné věci podle Vás i u nás?

Ne v takovém rozsahu, naštěstí. Ale může se Vám stát, že když vyslovíte svůj politický nebo historicko-filosofický názor na současnou kapitalistickou společnost, najde se někdo, kdo začne křičet, že propagujete třídní boj a bude Vás žalovat. Jako by popis reality a fungování kapitalismu byl trestný. Přitom jak jsem řekl – jediný, kdo u nás provádí vědomou a cílenou třídní politiku, je nejvyšší podnikatelská vrstva a lumpenboržoazie, která se opírá o tuto vládu a další politiky ze zavedených stran. Ale snad se hlavy otevřou i té pracující většině a začne konat stejně vědomě...

Můžete říci něco o sobě, jste součástí nějaké skupiny, organizace, hnutí?

Já osobně nejsem členem žádné politické strany či skupiny, maximálně jsem se stal členem iniciativy ProAlt. Ale sympatizuji a přátelím se s lidmi, kteří jsou například členy či sympatizanty Československé anarchistické federace, Nové antikapitalistické levice, Socialistické Solidarity nebo jiných uskupení na radikální, já říkám skutečné, levici. Myslím – a alespoň u nás v Liberci to tak funguje – že nejsou ani tak důležité dílčí rozdíly mezi jednotlivými skupinami, jako ta většina toho, co nás spojuje. Jsme všichni přátelé a soudruzi v politickém boji. Když o nás říkají, že jsme anarchisté, trockisté, socialisté nebo komunisté, je za tím jedno – že demokracii bereme vážně.

Jaké další akce pořádáte a kdy?

Pravidelně se účastníme současných protivládních akcí, buď v rámci ProAltu nebo odborů. Nebo ještě lépe společně. Myslím, že v tomto mají Čechy a Morava oproti Západu ještě co dohánět. Loni jsme se účastnili i akcí kolem odporu proti zavedení školného, v Liberci, Brně i v Praze. K tomu jde započítat tradiční socialistické svátky jako například První máj. Pak jsou tu například víceméně spontánní akce jako byla ta nedělní na podporu anarchistek z Pussy Riot.
Do budoucna budeme stát po boku odborů (ne jejich šéfů), budeme slyšet i v ProAltu a všude tam, kde se bude pracující většina a demokracie muset hrbit před privilegovanou menšinou.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda rozhodla. Ministr Vojtěch má v ruce zákon o mimořádných opatřeních. Toto může nařídit

18:40 Vláda rozhodla. Ministr Vojtěch má v ruce zákon o mimořádných opatřeních. Toto může nařídit

„Kdybychom mohli, tak otevřeme všechno, ale není to možné,“ uvedl na brífinku po jednání vlády minis…